NP č.506 > Život prodejceMojí největší zbraní je oční kontakt - prodejce Leoš z metra Pankrác v PrazeJakub Yellen

Když nějaký ten pátek den co den prodáváte na tom samém prodejním místě, časem si kolem sebe vytvoříte síť vztahů a známostí, vytvoříte si svůj vlastní malý ekosystém. Prodej Nového Prostoru není jen možností, jak si v nouzi přivydělat peníze. Pro drtivou část prodejců jde o způsob, jak se vrátit do společnosti, navazovat a pěstovat mezlidské vztahy. Podívejte se s námi na skryté příběhy míst, kolem kterých třeba každý den chodíte.

Jak jsem se dostal na ulici
Podnikal jsem ve stavebnictví. Měl jsem firmu, se kterou jsem postavil kolem stovky baráků po celým Středočeským kraji. Kdybyste se dneska těch lidí, co jim patří, zeptali, jak jim slouží, věřim tomu, že by si nikdo nestěžoval. Snažili jsme se to dělat poctivě. Pak jsem měl dost vážnou zdravotní příhodu a během roku jsem o všechno přišel. Rozvedla se se mnou žena a zbyly mi jenom dluhy, který mám doteď. Když jsem se z tý nemocnice vrátil, tak po mně chtěli zaplatit pomalu půl milionu za odebranou krytinu na střechy. Já o tom ale neměl ani tušení a ten materiál se dodneška nenašel. Už to bude deset let, co se to se mnou táhne. V týhle situaci pak nemáte daleko k flašce, protože máte pocit, že se zblázníte. Já jsem takovej typ, že nikoho nechci zatěžovat, a tak jsem si tenkrát neřek o pomoc, kdybych to udělal, nemuselo to se mnou skončit až takhle špatně.

 

Jak jsem se dostal k NP
Když jsem se vrátil z protialkoholky, tak moje první cesta samozřejmě vedla do putyky... (smích) A tam jsem se tak zamejšlel, co budu dělat. Napadlo mě jít na Naději, co je U Bulhara, chodilo se tam odsaď zametat ulice, říkal jsem si: no tak co, budu zametat, ale tamější sociální pracovnice mi povídá, abych zkusil Nový Prostor. Dostal jsem první tři časopisy zdarma a od tý doby ho prodávám už čtyři roky. Díky tý práci jsem přestal pít a znova se postavil aspoň v těch základních věcech na vlastní nohy, tomu časopisu vděčím za mnohý.

 

O mých zákaznících
Dneska už tady mám svoji klientelu, většina jsou, dá se říct, kravaťáci z přilehlejch kancelářskejch komplexů. Znám sekretářky ředitelů, obchodní zástupce, ale i ty ředitele samotný. Po ránu mě tady pozdraví tako­vejch dvě stě lidí, to si pak nepřipadáte, že jste zbytečnej. Celkem mám nějakých tři sta lidí, z nich se ke mně opravdu pravidelně vrací tak sto padesát. Pokecaj se mnou a musím říct, že je to moc příjemný. Před chvilkou tady se mnou stál hlavní ajťák z jedný firmy asi deset minut, dozvěděl jsem se od něj, že Židi maj zrovna dneska výročí, slaví pět tisíc sedm set sedmdesát osum let od svýho vzniku. (smích)

 

Můj prodejní trik
První, co u každýho novýho čísla udělám, je to, že ho celý přečtu, abych věděl, co prodávám. Nemůže se vám stát nic horšího, než když se vás někdo zeptá, co v tom časopise je, a vy řeknete „já nevim". V tu chvíli to můžete zabalit a jít domů. Já nejsem žádnej velkej suverén, jsem spíš introvert, takže mojí největší zbraní je oční kontakt, ze kterýho se člověk hůř vyváže, než z nějakýho vykřikování hesel.

 

O nepříjemných chvilkách
Za celý ty čtyři roky se stalo jenom dvakrát, že by na mě někdo negativně zareagoval. Oba ty lidi byli jak zákon káže. Jednou to byl Slovák, co se tady motal, táhlo to z něj jak ze sudu, a ten na mě pořvával, abych šel dělat. Ty samý řeči tady vedla i jedna pani. A pak se na lidech podepsala ta nedávná změna redakce, což bylo daný hlavně tím, že byli na něco zvyklý a najednou to nebylo. Dneska už tu změnu přijali a spousta lidí se tady u mě zastavuje a o těch článkách se mnou diskutuje.


autor / Jakub Yellen VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Jak vrátit smrt do života / Jakub Yellen > NP č.492 > Téma čísla HRAČKY A NAŠE TABU Smrt je citlivé téma. Výchova dětí a různé cesty k ní jakbysmet. Když se pokusíte smrt s výchovou dětí spojit dohromady, citlivost se násobí tak dramaticky, že se o tom přestává mluvit vůbec. V tématu „hračky“ jsme tak v podstatě náhodou objevili obrovské, tiché tabu, o kterém by se v zájmu úplně všech mělo začít otevřeně mluvit. číst dále Armáda nechce psychopaty / Jakub Yellen > NP č.494 > Téma čísla Vojenský psycholog Daniel Štrobl zkoumal chování lidí v zátěžových situacích a s posttraumatickým syndromem. Byl také u výběru personálu vyššího vojenského managementu. „Armáda psychopaty nechce!“ řekl nám na úvod, jen co uvařil kafe. číst dále Máme FACEBOOK! A na něm krátké filmy s prodejci. Jak to vzniká? / Jakub Yellen > NP č.489 > FB deník Tohle je už druhá verze textu pro tuhle rubriku. Tu první mi šéfredaktor hodil na hlavu. „To má být deník ze zákulisí! O tom, jaký to je v první linii Novýho Prostoru. Co zažíváš při natáčení s prodeci! Musí to bejt víc osobní, živelný!“ křičel na mě do telefonu. Je to tyran, takže jsem se s ním radši moc nehádal a sednul k tomu znova. číst dále Naše čtecí babička / Jakub Yellen > NP č.514 > Téma čísla Navštívili jsme mateřskou školu, do které chodí senioři číst dětem pohádky. Geniálně jednoduché. číst dále Nedělní poezie / Jakub Yellen > NP č.490 > FB deník Od začátku prosince minulého roku se na fejsbuku Nového Prostoru objevují křehká videa plná slov, která v běžném životě neuslyšíte. Naši prodejci totiž recitují básně. Proč to dělají? Co z toho mají? K čemu je jim to dobré? K čemu to může být dobré vám? číst dále Autismus v sobe má velikou lidskost / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.505 > Téma čísla Martinu Selnerovi, pečovateli ve stacionáři s autistickými dětmi, autorovi blogu Autismus & Chardonnay, v těchto dnech vychází stejnojmenná knížka. Povídali jsme si o tom, jak jeho práce ovlivňuje jeho psaní a že to někdy funguje i obráceně. číst dále Kniha, která propojila svět / Jakub Yellen > NP č.496 > Kultura René Nekuda je úspěšný lektor tvůrčího psaní, cestovatel a bloger. Až do svých devatenácti let nic z toho dělat nechtěl. Před dvanácti lety se přihlásil do „první tištěné reality show“ Hledá se dobrovolník do Keni, kterou spolupořádal Nový Prostor, a všechno v jeho životě se obrátilo vzhůru nohama. Loni v říjnu vydal unikátní sbírku povídek HAKUNA MATATA – projekt malých gest, jak mu říká – čímž události, které v roce 2005 vtrhly do jeho života jako velká voda, definitivně dokroužil. číst dále Seniorajťáci / Jakub Yellen > NP č.493 > Startér Jak naučit babičku, co jsou ta divná slova jako fejsbuk, lajk nebo vocap. Unikátní služba, kterou jednou možná budeme potřebovat všichni. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv