NP č.503 > Téma číslaPříběhy na jedno brdoDarek Šmíd

Všechna vyprávění mají společný základ, ať jde o Hvězdné války, Bibli, nebo tenhle článek.

Mám pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Vím, že jste se o ně neprosili. Ale tak už to chodí. Takže tady je ta špatná: nejsme unikátní sněžné vločky; všichni prožíváme stále znovu stejný příběh, stejný příběh si necháváme vyprávět od kolébky až na smrtelnou postel, na stejném příběhu stojí celé naše civilizace, ať jsme ze severu, nebo z jihu, ať uctíváme chlápka na kříži, čtyřrukou saň smrti, nebo špagetové monstrum. A teď ta dobrá zpráva: ten příběh je úžasný. Ať už byl odvyprávěn milionkrát, nebo bambilionkrát, ať jej prožila louže lidí, nebo celá tsunami, pořád je to nářez.


Co je to za příběh? Je to příběh o Červené Karkulce, která se musela prokousat ke štěstí zažívacím traktem vlka. Je to příběh o prorokovi Jonášovi, který utíkal od uposlechnutí Boha tak dlouho, že si pobyl v břiše velryby. Je to příběh o hobitu Frodovi, jemuž nezbylo než vyrazit z rodného Hobitína do temné země Mordor. Jsou to Hvězdné války. Je to Železný Jan. Je to biblický Nový zákon.

Když má být hrdina sympatický, musí na začátku vyprávění udělat něco dobrého – například zachránit kočku.

Zásadní práci na odkrývání prapůvodního příběhu lidské narace oddřel americký mytolog Joseph Campbell, když ve stěžejní knize Tisíc tváří hrdiny představil „archetyp hrdiny v proměnách věků", jak praví podtitul českého vydání. Campbell představil v knize na myriádě příběhů posbíraných ze všemožných lidských kultur takzvaný monomýtus, odvěké vyprávění, jehož prvky se zas a znovu, v neskutečném množství pojetí a variant, objevují a opakují v těch nejneuvěřitelnějších odstínech lidských kultur. Monomýtus představuje cestu hrdiny, který kráčí světem od nejstarších vypravěček u jeskynního ohně až k moderním vysokorozpočtovým blockbusterům v IMAXu, a představuje ji krok po kroku: hrdina se pokaždé a v mnoha variantách vydává ze svého známého světa do světa neuvěřitelných zázraků a dobrodružství, odkud se vrací obohacen zkušeností. Je to sestup ze světla do tmy, ponor z vědomí do nevědomí, ze života do kómatu, z planety do hlubin vesmíru, z řádu do chaosu, z analogového světa do digitálního virtuálna Matrixu. Manželé Zdeněk a Jitka Hofmanovi, kteří se naratologií zabývali ve svých legendárních přednáškách na pražském Institutu základů vzdělanosti, nacházeli paralely monomýtu v neskutečném záběru celokulturní škály od starozákonní Bible přes Pána prstenů a velké arkány tarotových karet až po celkový ontologický a ontogenetický vývoj člověka. George Lucas ušil z campbellovské cesty hrdiny první film svých Hvězdných válek a někdejší bratři Wachowští vystřihli na zcela stejném mustru film Matrix.

 

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesmrdí nám zeměkoule? / Darek Šmíd > NP č.489 > Novinky / Technoskop Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA má plné ruce práce s průzkumem vesmíru, ale věnuje velké úsilí také průzkumu naší vlastní planety. číst dále Adidasky z budoucnosti / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Po čtyřech dekádách vývoje je na světě vakcína proti smrtícímu viru ebola. Test, který pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhal v Guineji, spočíval v tom, že tam dostalo vakcínu 5837 lidí – a ani jeden z nich následně nebyl ebolou nakažen. číst dále Zašívárna / Darek Šmíd > NP č.492 > Startér Začalo to jako tvůrčí koníček dvou kamarádek. Dnes je z toho sympatický obchodní projekt, který v Česku nemá obdoby a zaměstnává velmi specifickou pracovní sílu „vyšívacích babiček“. číst dále Zlodějské drony útočí / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Vzpomínáte na dva zlodějíčky, kteří se ve filmu Sám doma snažili vlámat do domu agresivního chlapečka Kevina? S pomocí dnešní techniky by si mohli ušetřit spoustu práce tím, že by do Kevinova hájemství poslali nejdříve na obhlídku drony. číst dále Řítíme se  k feudalismu? / Darek Šmíd > NP č.491 > Dezorientace Mávejte kapesníčkem, demokracie se s námi možná brzo rozloučí. Co když je to ale dobře? Protože možná ta demokracie není zase tak dobrý nápad. Klid, klid, vím, že ve slušné demokratické společnosti se takové věci neříkají – byť právě demokratická společnost stojí a padá na tom, že by si v ní měl každý říkat, co se mu zlíbí. Ale na mě to neházejte, já to neřekl; řekl to Platón. číst dále Gauč na kraji města / Darek Šmíd, Nikkarin > NP č.492 > Komiks Jeden gauč, mnoho autorů, spousta nových prostorů. Vítejte do putovního komiksu který neposedí. číst dále Pravidla morálky ve virtuální realitě / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Internetové stránky britské Společnosti virtuální reality (Virtual Reality Society) vybízejí v souvislosti s masivním nástupem zařízení zprostředkovávajících virtualitu k tomu, aby si lidé položili otázky ohledně morálního chování a motivace ve virtuálních vesmírech – a to ať už jde o počítačové hry, či virtuální zážitky jiného charakteru. číst dále Jak se připravit na konec světa, když je člověk bohatý / Darek Šmíd > NP č.492 > Novinky / Technoskop Survivalismus je životní přístup, kdy se neustále připravujete na konec civilizace nebo podobnou nepříjemnou událost biblických rozměrů. číst dále
celý archiv