NP č.500 > PovidkyIgnorantům (ne imigrantům) vstup zakázánMarkéta Lukášková

Když jsem sbírala inspiraci pro tenhle článek, napadla mě taková obligátní věc. Zeptala jsem se přátel a followerů ve statusu na Facebooku, co se jim vybaví, když se řekne Česko. Anketa měla docela úspěch, co by za takový vzorek dala leckterá renomovaná výzkumná agentura.

Sešlo se mi celkem 435 odpovědí a bohužel mě nepřekvapilo, že většina obsahovala slova jako: buranov, jitrnice, Kaufland, čuráci, pivo, nezájem, lenost, laxnost, výsměch, ponožky v sandálech, prdění, nenávist, smrad. V kontrastu s tím se objevovaly vzletnější fráze typu tatíček Masaryk, můj domov, malebná krajina, Krkonoše, historie, hrady, památky, ale bylo jich o dost méně.


Bezděčně se mi při čtení těch odpovědí vybavila známá poučka: Každý řetěz je tak silný, jak silný je jeho nejslabší článek. Aneb když to budu trochu parafrázovat, naše země je tak dobrá, jak dobré je to nejhorší v nás. A podle většiny lidí jsou Češi laxní leniví burani s nezájmem o okolí, kteří smrdí u piva, na nohou mají ponožky v sandálech, volí Miloše Zemana a cpou se jitrnicemi. Je to samozřejmě obrovské klišé, ale na druhou stranu, a opět se zaštítím pořekadlem – přání je otcem myšlenky.

Opravdu si nechci myslet, že se vzájemně vnímáme jen v případě, kdy na sebe bonzujeme odtahovce a Babišovi kvůli účtenkám.

To, že si o sobě obecně myslíme, že jsme takoví, z nás takové lidi vlastně dělá. A je jedno, že existují větší města, ve kterých najdeme seskupené ony pověstné facebookové bubliny, intelektuály, pražskou kavárnu, což je mimochodem další klišé, ze kterého si k nelibosti členů výše jmenovaných skupin dělá srandu i sám prezident. Abych nikomu nekřivdila, ostrůvky „těch lepších" najdeme samozřejmě i v menších městech a na vesnicích, kde svérázně revoltují proti nastolenému pivnímu řádu a pocitu, že každej Pražák je nafoukanej debil. Všechno je to o neustálém škatulkování a zařazování do příslušných skupinek a následném povýšeném chování vůči nim.


Nebudu si tu hrát na moralistu, já sama takovou věc provozuji často a štvu tím sama sebe. Je to právě to, co podle mě dnešní Česko dělá takovým, jaké je, v dobrém i špatném slova smyslu.


Naše společnost se po posledních prezidentských volbách dokonale polarizovala. Na jedné straně stojí ona „kavárna" a na druhé straně ti ostatní. Ti ostatní, voliči Zemana, pro kavárníky sprostota a verbež, jsou zároveň ti, co chodí do kina na nejnovější Babovřesky, poslouchají mainstreamový pop a středobodem jejich vesmíru je pivo. Neexistují žádné nuance, žádná zlatá střední cesta. Buď jsi pravdoláskař, nebo vesničan bez rozhledu. A nejhorší na tom všem je, že skupina těch samozvaných vyvolených, těch lepších, moralistů, činitelů dobra a voličů kandidátů, co si nedávají po probuzení Becherovku, se považuje za něco lepšího. Mají pocit, že jejich světonázor je staví do pozice, kdy se té druhé skupině mohou posmívat, pohrdat jimi, považovat je za burany a v podstatě je exkomunikovat ze svého intelektuálního okruhu.

Mít věci tak nějak u prdele a zároveň na ně nadávat, to je vlastně takový náš trademark.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


Markéta Lukášková autor / Markéta Lukášková Pisálek. Působila mimo jiné v Reflexu a v Týdnu, nyní se věnuje kreativě v contentové agentuře. Miluje pandy a anarchii, v září jí vyjde první kniha. VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Nezdálo se, že by něco cítil / Miroslav Pech > NP č.500 > Povidky Hodil do sebe dva Ranisany na zklidnění bolavého střeva a zapil je vychladlým čajem. Jmenoval se Marek Hanzlík a byl učitelem na základní škole. Shrábl ze stolu potřebné věci, zvedl se a vyšel na chodbu. Klíče byly ve dveřích. Zamkl kabinet na dva západy a zadíval se na kliku. Jako kdyby za ni chtěl znova vzít a vrátit se dovnitř. číst dále Jíra a Míra pár dní spolu / Ladislav Šerý > NP č.500 > Povidky Když nastane vyprahlost a sucho, objeví se někdy v mělčinách pevný kus země, po němž se dá chvíli chodit, než dojdou vzpomínky a řeč se stočí zpátky na břeh, pro jedny do nezasloužené nejistoty, pro druhé do nevědomé lhostejnosti, která by se dobře vyjímala v jiném prostředí, mezi podřízenými nebo kolegy. číst dále Štěstí / Daniel Hradecký > NP č.500 > Povidky Dvacet let jsem chodil kolem horké kaše, ale teď, když matka umírá, lépe řečeno když je ve svých pětasedmdesáti letech se svými přirozenými stařeckými komorbiditami a slušným důchodem ideálním příslušníkem cílové skupiny medicínsko-vojensko-průmyslového komplexu, odvážil jsem se zeptat, jak to tedy má s pánembohem, když už jsme po generace těmi matrikovými katolíky. Řekla, že s Bohem skončila, když jí bylo dvanáct. číst dále ČESKO 2017 / Jan Štěpánek, David Zábranský > NP č.500 > Téma čísla Máme tendenci se neustále podceňovat, nebo jsme k věčnému brblání odsouzeni ironií osudu? Jsme my Češi víc než vyčuraní lokajové? Jsme smějící se bestie? Oběti? Naivkové? K pětistému vydání NP jsme požádali spisovatele Davida Zábranského, aby pro nás sestavil sbírku povídek o současném Česku. Věděli jsme, že nechceme žádné švejkování, litování se, osočování druhých. Věděli jsme, že chceme surový materiál o surových Češích. Chtěli jsme něco sebevědomého, překvapivého. A dostali jsme to. číst dále
celý archiv