NP č.455 > Kultura | FilmPolský mýtus v českých kinechDominika Prejdová

Město 44 mladého polského režiséra Jana Komasy je velkofilmem, jenž je od počátku provázen bombastičností.

Snímek dotovaný Polským filmovým institutem rekordní částkou, tak trochu na způsob národní zakázky. Natočený studiem, které dělá Wajdovy filmy a využívající nejmodernější počítačové technologie a triky. Doprovázený kampaní, jež vyvrcholila premiérou na varšavském fotbalovém stadiónu pro dvacet tisíc diváků, přičemž do kina na něj přišlo skoro dva miliony lidí. Zkrátka velký národní film zpracovávající velký národní mýtus. Přitom Komasa od začátku mluvil o tom, že mu jde hlavně o přiblížení historie mladým divákům – povstání, v němž zemřelo až 200 000 lidí, se účastnili především právě oni. Film přitažlivý hlavně pro mladé publikum vypadá v Komasově podání tak, že obsadil vesměs mladé neznámé tváře. Jiná věc je, že tito neherci vypadají vesměs jako ze žurnálu a na plátně je tak často bývá těžké od sebe vůbec rozeznat. Po popové estetice ale režisér sáhnul nejen tady. Estetizace historie pop kulturou samozřejmě není jen jeho výhradní doménou a podepisuje trend posledních let. Komasa si osvojuje hyperrealismus – obnažuje skutečné hrůzy války, podobně jako v ikonickém Zachraňte vojína Ryana, kdy bere diváka přímo do středu událostí. Záměr mu vychází, děsivost války je ve filmu opravdu hmatatelná, apokalyptická. Na druhé straně hyperrealismus doplňuje videoklipovým zpomalením určitých záběrů, které tak odpoutává od reality. Jako by film chtěl ukázat autentický děs války, ale hned ji také dematerializovat, přenést do prostoru snu, mýtu.

Film neřeší historické pozadí události a soustředí se výhradně na tragický osobní rozměr – mladé lidi, kteří šli naivně bojovat s Němci, věřili v rychlé vítězství a brzký konec války. Film pak ukazuje, jak se z této víry stalo pravé peklo na zemi. Jen škoda, že už nenabízí nic víc. Velmi slabě napsaný příběh sleduje vachrlatý milostný trojúhelník, necharakterizuje a nijak zásadně nerozvíjí postavy ani nerozšiřuje pohled o další vrstvy. Na hrdiny se jen vrší další a další hrůzy. Nepochybují, válčí, umírají.

 

JDE TO I JINAK

Tragický rozměr, který lze povstání těžko upřít, přitom jiný polský režisér, Andrzej Munk, více jak před půl stoletím zpracoval mnohem komplexněji ve filmu Eroica. Munkův film, nedávno promítaný na letošním Febiofestu, je složený ze dvou povídek. První s humorným tónem představuje antihrdinu, který s povstáním zprvu nechce mít nic společného. Vysmívá se někdy nesmyslnému a od reality odtrženému vojenskému drilu (film začíná scénou náletu, který polský voják ignoruje a pokračuje ve výcviku dobrovolníků) nebo se opíjí u milenky a snaží se utéct Němcům i Polákům, aby mu to nakonec nedalo a k povstání se přidal. Druhá povídka pak ukazuje situaci v německém zajateckém táboře, kde se setkávají polští vojáci, zajatí na začátku války, a povstalci z roku 1944. Brzy vychází najevo, jak moc je ovlivňuje sdílení jedné uzavřené místnosti a přežít jim pomáhá živení legend o vojenské cti a neexistujícím tajemném uprchlíkovi z tábora.

Touto dvousečností Munk svěle ukazuje na to, jak má tragédie také svůj absurdní rozměr. Stejně jako že většinu lidí není možné považovat za hrdiny a mísí se v nich spousta protichůdných pocitů, touha přežít, na všechno se vykašlat, stát mimo historii, ale také touha pomoci. Film z roku 1957 se tak dívá na historii mnohem hlouběji, zatímco onen letošní zase dává nahlédnout především na současnost a její poptávku po nenarušitelných mýtech, v nichž není místo pro otázky.

 

Město 44, r.: Jan Komasa, Polsko, 2014, 127 min. 


autor / Dominika Prejdová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Krásný film o konci světa / Dominika Prejdová > NP č.376 > Kultura | Film Hned po své mezinárodní premiéře v soutěži festivalu v Cannes je poslední snímek kultovního Larse von Triera v českých kinech. Po kontroverzním Antikristovi, jehož přijetí se často zbytečně zastavilo na obrazech násilí a sexu, přichází Trier se svojí vizí konce světa, se svojí Melancholií.   číst dále Vraťte se na začátek / Dominika Prejdová > NP č.442 > Kultura | Film Jižanské drama Joe vrací do formy dva velké talenty. Režisér David Gordon Green byl vycházející hvězdou nezávislého filmu, pak se ale vrhl na hollywoodský mainstream. Představitel hlavní role Nicholas Cage dlouho přehrával a karikoval sám sebe. Nyní se ukazuje jako za starých časů Leaving Las Vegas. číst dále Proč vyhrál Život Adele? / Dominika Prejdová > NP č.418 > Kultura | Film V Cannes skončil 66. ročník nejslavnějšího filmového festivalu. Porota vedená Stevenem Spielbergem udělila Zlatou palmu výjimečně režisérovi i dvěma hlavním herečkám francouzského snímku Život Adele. číst dále Kanibal a transformátor / Dominika Prejdová > NP č.444 > Kultura | Film V dokumentu 20 000 dní na Zemi o Nicku Caveovi není dokumentárního skoro nic. Byla by ale škoda ho minout. Jeho autoři přicházejí s konceptem, jakého v žánru hudebního dokumentu ještě nebylo. číst dále Nakažlivá energie mládí / Dominika Prejdová > NP č.362 > Kultura | Film Zázračné dítě současné kinematografie Xavier Dolan přichází s novým filmem Imaginární lásky.   číst dále Polanského Venuše / Dominika Prejdová > NP č.428 > Kultura | Film Pozdní díla velkých režisérů. Zřídkakdy někdo ukončí kariéru tak rezolutně, jako maďarský režisér Béla Tarr, který před dvěma lety ohlásil, že Turínský kůň je jeho posledním filmem. číst dále Come as you are / Dominika Prejdová > NP č.457 > Kultura | Film Dokument Kurt Cobain: Montage of Heck o frontmanovi kultovní Nirvany je první svého druhu, který autorizovala jeho rodina. Režisér Brett Morgen dostal k dispozici celý Cobainův archiv a využil ho naplno. číst dále Rozpačité jubilejní Berlinale / Dominika Prejdová > NP č.347 > Kultura | Film PPrávě skončilo šedesáté Berlinale. Po Cannes druhá nejvýznamnější událost sezóny. Gigantický festival, kde je promítnuto kolem čtyř set filmů, a který rovnocenně přitahuje média, diváky i filmové profesionály, vzbuzuje pravidelně otázky po kritériích a kvalitě výběru svého hlavního profilu - soutěže celovečerních hraných filmů.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv