NP č.450 > Pošli to dálReprese místo diskuzeApolena Rychlíková

Do Poslanecké sněmovny doputovala v těchto dnech bez většího mediálního zájmu novela zákona o ochraně veřejného zdraví. Projednávaný návrh obsahuje i radikální změny v postoji státu k povinnému očkování.

Místo potřebné společenské debaty přichází zarážející represe. Ta má chytře „trestat“ nejen přímo rodiče, kteří se rozhodnou neočkovat, ale všechny, kteří to dopustí. Strategie je zjevná – zastrašit a dostat pod tlak především lékaře. Těm za nenaočkované dítě podle novely hrozí až třímilionová pokuta. Do novely se dokonce dostala i možnost získat od lékaře veškeré informace o pacientech, kteří s očkováním nesouhlasí. Podobné sankce by měly dopadat i na školky, nově včetně dětských skupin, jimž v plánech ministerstva hrozí půlmilionová pokuta za přijetí kompletně nenaočkovaného dítěte. Již současný zákon umožňoval nepřijetí neproočkovaných dětí do školek, stejně jako jim bylo možné zamezit účastnit se školních výletů nebo dětských táborů. Tento trend novela zákona posiluje – jakkoliv je právě snaha vyjmout neočkované děti z akcí typu „lyžák“ vzhledem k povinné školní docházce zcela absurdní.

Povinnost očkovat své dítě do dvou let proti devíti nemocem bez přihlédnutí k vedlejším účinkům vakcinace nebo její potřebnosti vůbec se v posledních letech stala diskutovaným tématem řady rodičů i nezávislých spolků. Debata se ale odehrává hlavně v iracionální rovině a jedním z nejčastějších argumentů zastánců očkování je poukaz na nezodpovědnost těch, kteří se proti němu bouří. Vedle nezodpovědnosti rodičovské, ve které se navzdory realitě až příliš často objevuje strašení smrtí, či minimálně závažného ohrožení neočkovaných dětí, je tu argument odpovědnosti celospolečenské.

Novela zákona tuto zející propast mezi „nezodpovědnými rodiči“ a „zlovolným státním aparátem“ jen hloupě prohlubuje. A dělá to tím nejhorším možným způsobem – výhrůžkami a trestáním.


autor / Apolena Rychlíková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Mateřství není bezmoc / Apolena Rychlíková > NP č.453 > Téma čísla Zápisky z nejvyššího stádia seberealizace. číst dále Jejich venkov / Apolena Rychlíková > NP č.455 > Reportáž Jak se žije lidem bez domova na vesnicích a malých městech? A s jakými nástrahami se potkáte, když vás to začne zajímat? číst dále Po stopách myšiček a kočiček / Apolena Rychlíková > NP č.439 > Referát „Máme plno, zkuste příští rok," slýchají stále častěji zoufalí rodiče, kteří se snaží svého potomka udat v mateřské škole. Vládní škrty spolu s baby boomem vzaly školky v posledních letech útokem a místa nejsou. Změní to dětské skupiny? číst dále Tonoucí se hnědé chytá / Apolena Rychlíková > NP č.451 > Pošli to dál Kdysi nejsilnější pravicová strana u nás, ODS, vyrazila v posledních týdnech do lítého boje o nejfašističtější dvě procenta voličů. Její čelní představitelé se ve svých mediálních výstupech odvážně zařadili vedle Úsvitu přímé demokracie a snaží se, seč můžou, těžit z islamofobních nálad hýbajících českou společností. číst dále Limity krátkozrakosti / Apolena Rychlíková > NP č.458 > Pošli to dál Je až s podivem, jak často se ze zdevastované a poznamenané severočeské krajiny vynořuje duch dalšího prolamování těžebních limitů. Horní Jiřetín a Černice jsou vesnice stejně tak věčně na stráži, jako věčně v ohrožení a svou existencí na pokraji zániku nám ukazují, že pokud jde o těžbu uhlí, nemá politika příliš mnoho odstínů. číst dále Kořeny nenávistI / Apolena Rychlíková > NP č.459 > Pošli to dál Nebývalou odvahu nebýt dnešní projevila v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce Helena Langšádlová, když na adresu uprchlických kvót prohlásila: „Nemůžeme přijmout ten systém kvót, ale máme být i odvážní a říci, že když přijmeme uprchlíky, tak že chceme přijmout křesťany, kde je větší šance, že se budou integrovat do naší společnosti.“ Výrok, který prošuměl médii bez menšího pozdvižení, přesně ukazuje, jak dalece jsme dnes schopni zajít v touze ubránit naši civilizovanou Evropu před nájezdy novodobých barbarů, tedy muslimů. Ostrakizovat kohokoliv na základě jeho náboženského vyznání by měla být minimálně od druhé světové války, jejíž konec si v dnešních dnech pompézně připomínáme, naprosto překonaná, nemyslitelná věc. Přesto však je možné – soudě podle výroku paní Langšádlové – otevřeně dělit lidi skrz jejich vyznání a ještě se tvářit, že je to jediná správná cesta jak předejít zničení všeho evropského. číst dále My s vámi, vy s námi. Kdo s nimi? / Apolena Rychlíková > NP č.443 > Pošli to dál číst dále Plnou parou na pracák! / Apolena Rychlíková > NP č.469 > Pošli to dál Poslední výzkum týkající se integrace matek po skončení rodičovské dovolené zpátky „do systému“ ukázal, že to u nás není s návratem na trh práce vůbec ideální. Po skončení tří až čtyřleté rodičovské dovolené se mezi neza- městnané zařadí bez ohledu na vzdělání až sedmdesát procent žen. Pro spoustu z nich tak často od přebalování vede přímá cesta do chudoby. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv