NP č.398 > Pošli to dálV zájmu hořící vodyMarkéta Vinkelhoferová

Bylo v tom cítit velké nadšení. Známý americký komentátor Fareed Zakaria psal s optimismem o dobývání břidlicového plynu jako o největší energetické transformaci za celé generace. Pro některé země ho dokonce považuje za požehnání.

 

Česká verze jeho článku Velké změny na obzoru vyšla začátkem dubna v týdeníku Respekt. V téže době lidé v Česku po tisících podepisovali petice proti stejné kontroverzní těžbě břidlicového plynu formou hydraulického štěpení (neboli tzv. frakování) a spolu s místními zastupiteli potenciálně dotčených obcí a ekologickými aktivisty dosáhli dočasného zákazu. Proč tak odlišné pohledy na věc?

O rizicích frakování se už roky vede debata v USA, průkopnické zemi této formy dobývání plynu. Probíhají tam pravidelné protesty proti systematickému znečišťování životního prostředí, zejména pitné vody. Negativní dopady těžby na životy Američanů dokonce představil oscarový snímek Gasland. Článek na stejné téma pod názvem Když voda hoří vyšel i v NP č. 393.

To vše Fareed Zakaria odbývá konstatováním, že dobývání plynu lze provádět „bezpečně a odpovědně“. Kromě velebení těžařských firem také vyzdvihuje geopolitické důsledky. Spojené státy mají být energeticky soběstačnější a s nimi i další země, například Polsko. Těžba břidlicového plynu byla zatím v Česku pozastavena. Neradujme se však předčasně. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy má prozatímní zákaz vést k úpravě příslušných zákonů. V nedávném rozhovoru ostatně prohlásil, že si dobývání břidlicového plynu v Česku představit dokáže. Úplný zákaz je pro něj prý stejný jako „zákaz myslet“. Doufejme jen, že mu přemýšlení o kontaminaci vody a devastaci našeho okolí ještě nějakou dobu potrvá.

 


autor / Markéta Vinkelhoferová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Když se z těla stane zboží / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.394 > Téma čísla Málo známé příběhy z prostředí amerického zdravotnictví, které jsou stále aktuálnější i v Česku.   číst dále Teologie pod palbou / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.385 > Dějiny přítomnosti Příběh z Latinské Ameriky, o němž má na Západě jen málokdo potuchy.   číst dále Rekviem za indickou demokracii / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.401 > Téma čísla Z jakého důvodů světově proslulá indická spisovatelka Arundhati Royová neodsuzuje ozbrojený odpor proti vládě? A proč odkládá psaní svého dalšího románu?   číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Honza Stern nemá píp / Jan Stern > NP č.398 > Fejeton Tak je to tady, přátelé. Jistě jste si toho již také všimli.   číst dále Setkání nebo vpád? / Marta Vejdělková > NP č.398 > Pošli to dál „Nic není jako dřív, nic není, jak bejvávalo...,“ zpívá zpěvák kapely Chinaski a stovky posluchačů pod hlavním hudebním pódiem si užívají vystoupení poslední kapely festivalu Mezi ploty.   číst dále Bitva o dráhu / Roman Sikora > NP č.398 > Referát Na českých železnicích se přiostřuje konkurenční boj. Žluté vlaky podnikatele Radima Jančury šlapou už osm měsíců na paty expresům Českých drah mezi Prahou a Ostravou. A na kolbiště vstupuje ještě sofistikovanější dravec.   číst dále Po stopách Trainspottingu / Jan Kratochvíl > NP č.398 > Reportáž Heroinový příběh Rentona, Spuda, Sick boye, Tommyho a Begbieho zná dnes skoro každý. Film Trainspotting, odehrávající se ve skotském Edinburghu, se stal doslova kultovním. Jak vypadá dějiště příběhu dnes?   číst dále
celý archiv
//