NP č.398 > Pošli to dálV zájmu hořící vodyMarkéta Vinkelhoferová

Bylo v tom cítit velké nadšení. Známý americký komentátor Fareed Zakaria psal s optimismem o dobývání břidlicového plynu jako o největší energetické transformaci za celé generace. Pro některé země ho dokonce považuje za požehnání.

 

Česká verze jeho článku Velké změny na obzoru vyšla začátkem dubna v týdeníku Respekt. V téže době lidé v Česku po tisících podepisovali petice proti stejné kontroverzní těžbě břidlicového plynu formou hydraulického štěpení (neboli tzv. frakování) a spolu s místními zastupiteli potenciálně dotčených obcí a ekologickými aktivisty dosáhli dočasného zákazu. Proč tak odlišné pohledy na věc?

O rizicích frakování se už roky vede debata v USA, průkopnické zemi této formy dobývání plynu. Probíhají tam pravidelné protesty proti systematickému znečišťování životního prostředí, zejména pitné vody. Negativní dopady těžby na životy Američanů dokonce představil oscarový snímek Gasland. Článek na stejné téma pod názvem Když voda hoří vyšel i v NP č. 393.

To vše Fareed Zakaria odbývá konstatováním, že dobývání plynu lze provádět „bezpečně a odpovědně“. Kromě velebení těžařských firem také vyzdvihuje geopolitické důsledky. Spojené státy mají být energeticky soběstačnější a s nimi i další země, například Polsko. Těžba břidlicového plynu byla zatím v Česku pozastavena. Neradujme se však předčasně. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy má prozatímní zákaz vést k úpravě příslušných zákonů. V nedávném rozhovoru ostatně prohlásil, že si dobývání břidlicového plynu v Česku představit dokáže. Úplný zákaz je pro něj prý stejný jako „zákaz myslet“. Doufejme jen, že mu přemýšlení o kontaminaci vody a devastaci našeho okolí ještě nějakou dobu potrvá.

 


autor / Markéta Vinkelhoferová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Amerika za katrem / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.403 > Téma čísla Spojené státy jsou zemí s největším počtem vězňů na světě. Vězení představuje instituci, která výrazně ovlivňuje tamní společnost, ekonomiku i kulturu. Jak funguje v praxi?   číst dále Když se z těla stane zboží / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.394 > Téma čísla Málo známé příběhy z prostředí amerického zdravotnictví, které jsou stále aktuálnější i v Česku.   číst dále Jak zneužít Haiti / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.381 > Dějiny přítomnosti Příběh o tom, co všechno jsme neměli vědět o nejchudší zemi na západní polokouli.   číst dále Na tom sakra záleží / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.389 > Téma čísla Kde hledat naději v nejistých časech? Rakouský režisér Paul Poet nabídl odpověď na festivalu dokumentárního filmu v Jihlavě. Jeho snímek Stát jsem já ukazuje život v nezávislých společenstvích, kterých je na světě už několik stovek.   číst dále Teologie pod palbou / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.385 > Dějiny přítomnosti Příběh z Latinské Ameriky, o němž má na Západě jen málokdo potuchy.   číst dále Když žene hlad / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.407 > Téma čísla Co vede lidi ke vzpourám? Důvodů může být hodně, ale pokud není co jíst a ceny potravin jsou vysoké, je to poměrně spolehlivý ukazatel přicházejících nepokojů. Co tedy čekat v situaci, kdy se o jídle mluví jako o nové ropě?   číst dále Rekviem za indickou demokracii / Jaroslav Fiala, Markéta Vinkelhoferová > NP č.401 > Téma čísla Z jakého důvodů světově proslulá indická spisovatelka Arundhati Royová neodsuzuje ozbrojený odpor proti vládě? A proč odkládá psaní svého dalšího románu?   číst dále Zadržená flotila / Markéta Vinkelhoferová > NP č.380 > Pošli to dál Na pobřeží pásma Gazy opět nepronikla ani myš.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv