NP č.341 > Pošli to dálZázračné kousky Nicolase SarkozyhoTomáš Havlín

Když se 9. listopadu před dvaceti lety bortila Berlínská zeď, Francouzi netleskali. Jacques Chirac tehdy nepřesvědčivě podotkl, že „znovusjednocení Německa je nevyhnutelné, žádoucí – a vůbec z něj nemá strach,“ a prezident Francois Mitterand, jenž pamatoval východní Německo jen z válečného zajetí, rovnou odjel přesvědčovat tamního ministerského předsedu Hanse Modrowa, aby udržel samostatnost.

Při letošním výročí to nevypadalo jinak. Na oslavě za bezmála milion eu r se na pařížském náměstí Concorde sešlo v chladném počasí jen málo lidí a prominenti rozesazení v nevytopeném stanu na plastovém nábytku zmizeli ve svých limuzínách, jakmile dohrála Beethovenova Devátá. Někdo by řekl propadák, pro prezidenta Nicolase Sarkozyho to ale byla příležitost. Muž, který se během francouzského předsednictví EU proslavil hyperaktivitou, nyní zaujal schopností teleportace. Na svém Facebooku totiž uveřejnil fotku, na níž cupuje cepínem Berlínskou zeď. A k tomu dodává: byl jsem tam přímo 9. listopadu, spolu s Alainem Juppém. O tom, že je fotka z Berlína, není pochyb. Datum jejího původu ale vyvolalo v médiích řadu podezření. Konzervativní list Le Figaro tvrdí, že Sarkozy si nejspíš vymýšlí, protože pozdější premier Juppé byl v ten den na cestách po Francii. Vzácně se v tom shoduje s levicovým Libération. Prezidentskou verzi naopak potvrzuje další muž, který je se Sarkozym na fotce. A Juppé, který by vše mohl rozlousknout, kromobyčejně mlží. V jeho biografii se píše, že do Berlína přijel až 16. listopadu, v aktuálním rozhovoru ale mluví o 10. nebo 11., na svém blogu píše o 9. a jeho mluvčí se omezuje na tvrzení, že „šlo o některý z těchto dnů.“ Nejde zde o pravdu, ale o pozornost. Sarkozy s až klausovskou ješitností inscenuje sebe sama ve významných a ještě významnějších polohách, nezávisle na skutečnosti a s vědomím, že se mu to vyplatí. Dva dny po zveřejnění nasbíral k fotce na Facebooku 1120 komentářů a 3647 „zdvižených palců“. Až bude příště kandidovat, může se nechat vyfotit na Korsice a prohlásit se za potomka dynastie Bonapartů. Věřit mu nebude nikdo, ale kliknout na to půjde.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Zanechte naděje, kdo vstupujete / Jan Kolář > NP č.341 > Kultura | Film Nejnovější snímek Larse von Triera provází už od premiérového uvedení na festivalu v cannes pověst skandálního díla. Mezi excitovaným líčením zmrzačených genitálií a pohoršenými povzdechy nad rouhačstvím dánského provokatéra by však nemělo zaniknout, že Antikrist je film, jenž je především uhrančivě krásný. A zatraceně dobrý. číst dále Vesmír v obýváku / Jiří Ptáček > NP č.341 > Kultura | Výtvarné umění Návod obvykle vzniká s úmyslem pomoci někomu, kdo si neví rady. Výtvarní umělci se však k návodům staví jako ke schématům, jejichž použití nám může říct hodně o lidském myšlení, jednání i o umění samotném. Matěj Smetana z návodů učinil zrcadlo našeho uchvácení přírodou a vesmírem.    číst dále Kladivo na pouliční umělce / Dalibor Zíta > NP č.341 > Reportáž Buskerská sezóna skončila. Praha ani zbytek země si toho téměř nevšimli. Hlavní město se sice rádo považuje za metropoli kultury, ale pokud je to alespoň částečně pravda, rozhodně mezi ní nepatří kultura provozovaná na ulici. číst dále Západ jako zjevení? / Petr Pospíšil > NP č.341 > Kultura | Literatura „Vydat knihu s podtitulem sociologické eseje, pakliže je člověk netknut sociologickým vzděláním jako já, je bezpochyby drzost. Ale takoví už jsme my, Freudiáni.Drzí a nevychovaní akademickým bontonem. Myslíme si, že máme klíč ke všemu, a proto vznikají knihy, jako je tato." Tak uvádí Jan Stern svou novou knihu a shrnuje tím důvod si tento vtipný a přitom vážný psychologizující průvodce naší společnosti přečíst. číst dále
celý archiv