NP č.487 > Pošli to dálBez práva na životJakub Černý

Zatímco se na světových fórech vedou vážné debaty o ukončení války proti drogám, stále se objevují režimy nastavující opačný kurz. Výsledkem jsou tisíce mrtvých a strach v ulicích. Poslední případ se objevil na Filipínách, kde prezident Rodrigo Duerte slíbil, že vymýtí organizovaný zločin.

 

Za hlavní zdroj problémů označil drogové dealery a všechny, co jim pomáhají. Duerte a jeho vláda se nezastavili u obecných proklamací. Prezident explicitně vyzval policii i občany k zabíjení dealerů. „Prosím, volejte nám, policii nebo to (popravu dealerů) udělejte sami, máte-li zbraň… máte moji podporu.“ Málokdo čekal, že obávaný bývalý starosta bude tak děsivě důsledný.

 

Od června, kdy Duerte v národní televizi pronesl řeč o „povolení zabíjet“ kohokoliv, kdo se nějak podílí na drogovém byznysu, bylo na Filipínách zavražděno na dva tisíce lidí. Svědci a pozorovatelé tvrdí, že většina ze zavražděných byli obyčejní uživatelé drog či pouliční dealeři malého formátu. Ano, lze mluvit o vraždách, jelikož u žádného z případů neproběhl soudní proces. „Spravedlnost“ vykonaly rovnou ozbrojené složky nebo „dobrovolné hlídky“. 

 

Policii připadá 700 vražd, dalších 1 300 „dobrovolným hlídkám“. Pod palbou kritiky lidskoprávních organizací a mezinárodního společenství filipínský policejní ředitel vazby mezi policií a „hlídkami“ popřel a slíbil vyšetření: „Proč bychom najímali vrahy, když to můžeme udělat sami?“ Očitá svědectví ale mluví jinak. Do služeb „popravčích“ jsou policií lidé běžně najímáni, včetně žen, jež na ulici nebudí takové podezření. 

 

Momentální dění na Filipínách se vymyká jakémukoliv právnímu rámci. Mladí lidé se bojí vycházet a nosit určitý typ oblečení, aby si je někdo nespletl s dealery. V novodobé historii jde o jeden z nejbrutálnějších postupů vůči uživatelům drog. Filipínci, a zejména ti, co užívají nelegální drogy, s novým prezidentem ztrácejí jedno ze základních práv, právo na život.


autor / Jakub Černý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Spiritualita hráčské vášně / Jakub Černý > NP č.432 > Téma čísla Nejčastěji pohlížíme na gambling jako na vážnou nemoc, morální selhání a někdy i hřích. Může však v něm být i něco božského? číst dále Pozdravy z uhelné periferie / Jakub Černý > NP č.457 > Reportáž Jaké je být ostrovem pozitivní deviace v místě, z nějž se toho v posledních desetiletích nějak příliš mnoho vytěžilo? číst dále Expertem na vlastní život / Jakub Černý > NP č.350 > Téma čísla Terapeut je vědoucí specialista, jeho klient zas nevědomý laik. Přes bouřlivý vývoj psychoterapie se na tomto rozdělení dlouho nic zásadně nezměnilo. Až se objevila postmoderna.   číst dále Březnové přísliby / Jakub Černý > NP č.466 > Pošli to dál Tuhle zkušenost nechce zažít ve svém životě nejspíš žádný rodič. Patnáctiletá dcera Anny- -Marie z Británie se loni předávkovala vysokou dávkou MDMA (neboli extáze). Marta si před užitím na internetu vyhledávala informace o tom, jak extázi brát. Ke své smůle ale narazila na nečekaně čistý vzorek. Jak později vyšlo najevo, Marta jen chtěla zažít něco nového, experimentovat. Doplatila nicméně na to, že se dostala k látce z černého trhu. číst dále Systém selhal a co dál? / Jakub Černý > NP č.447 > Pošli to dál V posledních týdnech jsme svědky dalších dílů oblíbeného českého seriálu hon na čarodějnice. Společně s Romy a muslimy se na krátkou dobu dostali do nenávistného hledáčku mnohých médií lidé s duševním onemocněním a ti, kdo o ně pečují. číst dále Protrhnout bublinu / Jakub Černý > NP č.468 > Pošli to dál Právo na bydlení a na město netrápí pouze lidí bez domova a zapálené aktivisty, jak by se u nás někdy mohlo zdát. Více než patrné to bylo na nedávném setkání jednoho londýnského uskupení, které pořádalo „praktický seminář proti vystěhování“. číst dále Kam kráčí reforma? / Jakub Černý > NP č.436 > Pošli to dál Když loni v říjnu zveřejnilo ministerstvo zdra­votnictví svoji reformu psychiatrické péče, šlo to brát jako historický úspěch v oblasti péče o duševní zdraví v ČR. Jenže... číst dále Život v příbězích / Jakub Černý > NP č.372 > Téma čísla Internet a nová média emancipují mladou generaci ze zajetí televizní obrazovky. Stále však platí moudrost mediálního teoretika Marshalla McLuhana: „Staré médium je vždy obsahem nového.“ Televize je obsahem internetu a seriál jako velmi úspěšná jednotka televizní produkce zažívá zlatá léta. Čím si nás tak získává?   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv