NP č.453 > Pošli to dálBída na UkrajiněMiroslav Tomek

Ukrajinský rozpočet, který Nejvyšší rada schválila na konci prosince minulého roku, neslibuje běžným Ukrajincům nic zvlášť příjemného.

Na dvojnásobek, tedy na 10 %, se zvýšila cla na dovoz zahraničního zboží. Příjmy státního rozpočtu by se v důsledku změny daňového systému měly celkem zvýšit o 30 %. Mezi novinky, které si zaslouží zmínku, patří zrušení sociálních úlev pro likvidátory černobylské katastrofy, soudce či pracovníky v kultuře a ve vědě. Podle slov premiéra Jacenjuka se také mají přiblížit k tržní úrovni ceny za plyn, jak to MMF od Ukrajiny už dlouho požaduje.

Ukrajina je v nynější situaci na půjčkách od této instituce zcela závislá, avšak zahraniční dluh země je už tak vysoký, že i v případě získání dalších finančních prostředků bude prvořadou nutností platit úroky. Povšimla si toho i ratingová agentura Standard & Poor’s, která hodnotí Ukrajinu jako světového kandidáta na bankrot č. 2 (po Venezuele). Hřivna v průběhu posledního roku ztratila 80 % své hodnoty, oficiální minimální mzda na Ukrajině dosahuje podle aktuálního kurzu 43 USD – to je méně, než v některých afrických zemích.

Ozývají se proto hlasy, že bankrot by nemusel být tou nejhorší možností. Ukrajina by mohla prostředky, nyní vynakládané na splátky dluhu, použít k vlastnímu rozvoji, například k posílení energetické nezávislosti prostřednictvím masového zateplování domů a zavedení lepší kontroly spotřeby plynu. Zatím se však k takovému kroku nikdo neodhodlal a vláda naopak letošní rozpočet stále upravuje pod bedlivým dohledem mise MMF.


autor / Miroslav Tomek VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Zvládám nezvládat / Saša Uhlová > NP č.453 > Téma čísla Ticho zní najednou úplně jinak, když máte čtyři děti. Ale neměnili byste. číst dále Sociologie amarounů / Jan Stern > NP č.453 > Fejeton Často přemýšlím nad tím, jací jsme my Češi. Myslím, že o sobě moc nevíme. Říkáme o sobě třeba, že krademe. Ale krade se všude po světě a mnohde mnohem víc. Říkáme o sobě, že pijeme. No, to nelze zpochybnit, pijeme hodně, pijeme víc než Rusové a Dánové. Pijeme Ligu mistrů. Leč přesto před nás statistika Mezinárodní zdravotnické organizace předsadila ještě jeden více kořalnický národ – Moldavce. Takže žádné Nagano, žádný Bělehrad, pouhé důstojné Chile 62. Myslíme si o sobě třeba taky, že jsme ateisté. A přitom každý druhý kolem mě věří na horoskopy, reinkarnaci, UFO a ilumináty. Kdepak, všechny tyhle definice jsou mimo. číst dále V napjatém kábulu / J. Černý, Roman Hloušek > NP č.453 > Referát Afghánistán má pověst drsné země. Obrazy zarputilých bojovníků, žen v burkách nebo amerických vojáků střídají maková pole a distributoři opia. Žijí zde ale především obyčejní lidé, vystavení neobyčejným podmínkám. Po dvou týdnech máte základ na slušnou paranoiu, v lepším případě křečovitý cynismus. číst dále Věšáky na problémy? / Ondřej Slačálek > NP č.453 > Pošli to dál Cesta ven není jenom film. Je to událost. Stala se jí už loni v létě, když se promítala na zeď prázdného domu v ostravském Přednádraží desítkám místních Romů, o kterých pojednává. číst dále
celý archiv