NP č.505 > KulturaLCD Soundsystem. Váš svět zavřený do padesáti minut zvuku.Benjamin Slavík

Když se LCD Soundsystem před několika lety s hudební scénou rozloučili, nejeden hipster brečel. Teď, když se newyorská skupina vrací s albem American Dream, dost možná by brečel znovu.

Tahle cílová skupina mladých lidí se totiž běžně neztotožňuje s hodnotou nostalgického comebacku. To by ale jejich čtvrté album nesmělo být naprosto skvělou zprávou o jeho publiku a současné době. LCD Soundsystem jsou důležitá kapela. Nejen skvělá, zábavná, inovativní, ale opravdu důležitá. Jejich alba totiž klidně mohou být předvedena coby protiargument vůči tezi, podle níž dějiny popmusic buď již skončily, nebo se nyní nacházejí v „prázdném" bodě, který je charakterizován nikoli rozvojem nových žánrů a stylů, ale spíše reinterpretacemi těch pevně zakořeněných v minulosti.

Murphyho texty nezasahují jen srdce, ale i mozek. Vytvářejí emoce a nutí k zamyšlení.

Ani projekt Jamese Murphyho nedesignuje zcela nový zvuk, ale zároveň nejsou jeho skladby působivé pouze koncepcí „starého, zahraného novým způsobem".

 

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Benjamin Slavík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv