NP č.494 > StartérNáZNAKDavid Háva

Chtějí dělat věci, co mají smysl. A mít práci jako srdcovou záležitost. Když se jich na něco ptáte, tak vás slyší. Přesto vyvinuly zážitkovou hru, která má přiblížit svět neslyšících.

Zakladatelky NáZNAKU Lucie Přibylová a Anna Pogranová vypadají na první pohled jako nesmělé, křehké dívky. Po pár minutách pochopíte, že to jsou bojovnice, které když se zakousnou, tak nepustí. A že toho už mají docela dost za sebou. Dohromady je svedla starost o svět neslyšících. Spouštěčem byl pro obě osobní prožitek. Anna se chtěla naučit znakový jazyk už od střední školy, ale nikdy se k tomu nedokázala rozhoupat. Pak se zapojila do projektu Listen to the Silent a v různých částech Evropy trávila čas s neslyšícími. „Na těch zájezdech bylo vždycky víc neslyšících než slyšících a já si na vlastní kůži zažila, jaké to je, být uprostřed lidí, ale vůbec ničemu nerozumět," směje se Anna. „Byl to strašně silný pocit." Lucii zase změnila život Neviditelná výstava přibližující svět bez zraku. „Zažila jsem tam úplný prozření, kdy jsem si v tý tmě uvědomila, jak neuvěřitelně obtížný život mohou někteří lidé žít. Zároveň mě to zbavilo strachu lidi s hendikepem oslovovat a začít se zajímat, co jejich život obnáší a jaké mají potřeby." Pak už stačilo, aby se obě slečny potkaly, a společný projekt byl na světě.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / David Háva VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.