NP č.494 > StartérNáZNAKDavid Háva

Chtějí dělat věci, co mají smysl. A mít práci jako srdcovou záležitost. Když se jich na něco ptáte, tak vás slyší. Přesto vyvinuly zážitkovou hru, která má přiblížit svět neslyšících.

Zakladatelky NáZNAKU Lucie Přibylová a Anna Pogranová vypadají na první pohled jako nesmělé, křehké dívky. Po pár minutách pochopíte, že to jsou bojovnice, které když se zakousnou, tak nepustí. A že toho už mají docela dost za sebou. Dohromady je svedla starost o svět neslyšících. Spouštěčem byl pro obě osobní prožitek. Anna se chtěla naučit znakový jazyk už od střední školy, ale nikdy se k tomu nedokázala rozhoupat. Pak se zapojila do projektu Listen to the Silent a v různých částech Evropy trávila čas s neslyšícími. „Na těch zájezdech bylo vždycky víc neslyšících než slyšících a já si na vlastní kůži zažila, jaké to je, být uprostřed lidí, ale vůbec ničemu nerozumět," směje se Anna. „Byl to strašně silný pocit." Lucii zase změnila život Neviditelná výstava přibližující svět bez zraku. „Zažila jsem tam úplný prozření, kdy jsem si v tý tmě uvědomila, jak neuvěřitelně obtížný život mohou někteří lidé žít. Zároveň mě to zbavilo strachu lidi s hendikepem oslovovat a začít se zajímat, co jejich život obnáší a jaké mají potřeby." Pak už stačilo, aby se obě slečny potkaly, a společný projekt byl na světě.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / David Háva VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Armáda nechce psychopaty / Jakub Yellen > NP č.494 > Téma čísla Vojenský psycholog Daniel Štrobl zkoumal chování lidí v zátěžových situacích a s posttraumatickým syndromem. Byl také u výběru personálu vyššího vojenského managementu. „Armáda psychopaty nechce!“ řekl nám na úvod, jen co uvařil kafe. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Vyrůstá generace robotických dětí / Darek Šmíd > NP č.494 > Novinky / Technoskop Současná mládež je u umělé inteligence jako doma; je ale ještě doma i u té lidské? číst dále Říká se, že jsem tak trochu ras / Jan Štěpánek > NP č.494 > Téma čísla Nakonec by to chtělo rozhovor se skutečným psychopatem, říkali jsme si. Ale kdo je až takový psychopat, že nám k tomu přizná? Šéfkuchař Radek Kašpárek je proslulý svou tvrdohlavostí a výbušností, stejně jako svým kuchařským uměním. Dokáže být arogantní, až bezcitný. Umí chladně riskovat a jít za hranu. Ví, že je v podstatě psychopat. A ví, jak to zúročit v něco, co česká gastronomie nepoznala. číst dále
celý archiv