NP č.445 > Pošli to dálPraštili tě? ZaplaťAndrea Novotná

Pravicová vláda se svého času rozhodla omezit návštěvy pacientů u lékaře. Zavedla za tím účelem poplatky. Bylo to nespravedlivé, už jen proto, že někteří nemocní i těch třicet korun v peněžence pocítili, zatímco jiní ne. Právem tehdy levicová opozice hromovala, právem tehdy sociální demokraté protestovali a skandalizovali vládu.

Rok se s rokem sešel, sociální demokraté jsou ve vládě a krom jiných máme i sociálně demokratického ministra vnitra Milana Chovance. Pro svou funkci má poněkud zvláštní kvalifikaci – diplom z plzeňských práv, kde podle znalců dával tituly důležitým lidem organizovaný zločin. Chovanec zaujal především vyhlášením tvrdého, nekompromisního postoje proti drogám. Zatímco ve světě přibývají zkušenosti, že „válku proti drogám“ nelze vyhrát a v tomto duchu se nedávno vyjádřila i komise OSN, český ministr vnitra to vidí jinak. Můžeme se tak nejspíš těšit na další zbytečné zásahy proti pěstitelům marihuany, v nichž má česká policie praxi.

Jako správný ministr se ale Milan Chovanec také rozhodl krýt svým „klukům“ v uniformách záda. Nelíbí se mu, že je na ně příliš mnoho stížností a policisté pak nejsou dostatečně „sebevědomí“ a zdržuje je to od práce. A celou situaci se rozhodl vyřešit tržně – podle jeho návrhu by každý, kdo si chce stěžovat na chování policisty, musel dopředu zaplatit tisícovku. Pokud by mu inspekce dala zapravdu, peníze by dostal zpátky. Nejen, že mnozí lidé, které policie poškodí, zbytnou tisícovku jednoduše nemají. Ministr zapomněl i na to, že oprávněnost stížností se velmi těžko prokazuje – i lidé, kterým se stala evidentní újma, se nedovolají spravedlnosti už jenom proto, že nelze prokázat, který konkrétní policista ji způsobil. Svoje o tom vědí třeba zbití z Czechteku. A stížností na policejní brutalitu neustává. Ministr Chovanec asi ví proč, sám v rozhovoru pro Hospodářské noviny dává modelový špatný příklad člověka, který „hned běží na inspekci, protože policista s ním praštil o něco silněji“. Že by třeba policisté přestali s lidmi zbytečně mlátit? Lepší bude už dopředu pokutovat stěžovatele. Jedna vláda se rozhodla zpoplatnit zdraví, druhá spravedlnost. Doufejme, že návrh ministra vnitra skončí podobnou ostudou, jako zdravotnická politika ministra Julínka.


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Česká práce / Martina Křížková, Andrea Novotná > NP č.379 > Reportáž Lidé, kteří stojí za masivním zneužíváním zahraničních dělníků v českých lesích, se zapletli již dříve ve Vietnamu. Podvod, na který upozornil Nový Prostor letos v lednu, tentokrát však přímo z Hanoje.   číst dále Střípky z dějin české emigrace / Andrea Novotná > NP č.460 > Téma čísla Z Česka v minulosti neodcházeli jen inženýři, jak nám dnes sugeruje jedna politička, když zdůvodňuje, proč není na místě cítit solidaritu s dnešními uprchlíky. Jsme národem emigrantů? A co se můžeme dozvědět z těch kapitol českých dějin, které se neodehrávaly v českých zemích? číst dále Domov je cesta / Zuzana Brodilová, Andrea Novotná > NP č.334 > Téma čísla Osvobodit se od pevného rytmu Z práce - Domů - Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.   číst dále Vítejte ve válce nového typu / Jaroslav Fiala, Andrea Novotná > NP č.351 > Téma čísla „Dochází ke ztrátám na životech, takže v této fázi hry není čas na lehkovážnost," řekl veterán z Perského zálivu, americký generál Norman Schwarzkopf. Jako odborník na simulace vojenského výcviku chtěl ukázat, jak těžké je dnes odlišit virtuální realitu od skutečného boje. Kdo však dokáže ze současných konfliktů vytěsnit pach krve?   číst dále