NP č.443 > Pošli to dálMy s vámi, vy s námi. Kdo s nimi?Apolena Rychlíková

„Jsem zastánce vás, občanů,“ prohlásil děčínský starosta František Pelant (ČSSD) v úvodu svého krátkého vystoupení na tzv. Setkání nespokojených občanů, které se konalo pod taktovkou rasisty a podvodníka Lukáše Kohouta ve středu 13. srpna. Jakkoli není letošní léto co do počtu a pravidelnosti pochodů „slušných Čechů“ zdaleka tak horké jak to loňské, rozdmýchávači rasové nenávisti typu Kohouta nevynechají jedinou příležitost, aby se nepokusili vytěžit politický kapitál z tragické události podobné té, k níž „setkání“ odkazovalo.


Noční surová bitka v děčínské herně Calypso, při které byli napadeni tři hosté, přičemž jeden z nich skončil s vážnými zraněními v obličeji v nemocnici, se odehrála na konci července. Co naplat, že romský útočník před časem podobně brutálně napadl jiné Romy (takže o rasově motivovaném útoku se dá vážně pochybovat), co naplat, že samotní Romové jsou náladou ve městě znepokojeni, český anticikanismus rozdíly nečiní. A tak se v okresním městě sešlo na dvě stě lidí a z místního náměstí se stal improvizovaný Hyde Park. Z vozu ověšeného transparenty „Nechceme z Děčína Chánov“ nebo „Děčín, Duchcov, Šluknov, Litvínov, Brno, Ústí nad Labem“ k davu promlouvali různí řečníci včetně již zmíněného starosty Pelanta. Ten vystoupil na opakované výzvy davu a z onoho opentleného vozu, mementa českých rasistických tour, vyjádřil nespokojeným občanům podporu. Povzdechl si nad „sestěhováváním nepřizpůsobivých“ a zároveň vyzval ke klidu s tím, že demonstrace nic nevyřeší. Proč se jedné z nich aktivně účastní, nevysvětlil. Situace, kdy zástupci města ať ze strachu před ztrátou popularity, nebo z jim vlastního „nejsem rasista, ale ...“ svým pseudosmířlivým vystoupením podobná setkání v podstatě podpoří, jsou znepokojující. Vytváří totiž v řadách frustrovaných lidí představu fungujícícho dialogu s městem. Dialogu, který ale nikdy neprolomí zeď směrem k těm, o kterých se vede. Tak, aby se vedl s nimi.


autor / Apolena Rychlíková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Mumiland / Jan Stern > NP č.443 > Fejeton Už jich není moc, ale ještě pořád nevymřely. Na internetu mají v profilech duhy, růže a štěňátka. Taky nějaký ty zámky a motta ve stylu „to nejdůležitější je očím neviditelné". číst dále Pýcha a předsudky / Rad Bandit > NP č.443 > Pošli to dál Byli často černí, černé nebo latino, chudí, transvestité, prostituté, bez domova a viditelně queer. Policajti se chodívali na „odpadlících" newyorské Greenwich Village rutinně vymlátit. Z nejzapadlejších barů a špinavých drag kabaretů tahali za vlasy muže v přiléhavých šatech a ženy v oblecích s kravatou a házeli s nimi do antonů, aby bití mohlo pokračovat na policejních stanicích. číst dále S Bohem a vidlemi proti frakování / Silviu Mihai > NP č.443 > Reportáž Rumunská vláda udělila koncernu Chevron povolení k vrtům pro těžbu břidlicového plynu ve venkovských oblastech. Zdůvodňuje to snahou, aby země dosáhla energetické soběstačnosti. Vesničané se ale nečekaně postavili proti. Blokádami vsedě a obsazením půdy se snaží zabránit frakování svých pozemků. číst dále Škola hrou / Martin Šrajer > NP č.443 > Kultura | Film Přinejmenším od doby, kdy Ernst Lubitsch odjel do Hollywoodu, se rozšířil stereotyp, že Němci nemají smysl pro humor. Komedii Fakjů pane učiteli můžeme vnímat jako úspěšný pokus toto přesvědčení nahlodat. číst dále
celý archiv