NP č.419 > UličníciZprávy uliceTomáš Havlín

Bezdomovecké divadlo DivaDno čeká horká sezona. „Ne vždycky jsme byli vytížení, ale letos máme nabídky hrát po menších hudebních a divadelních festivalech,“ říká Petr, herec DivaDna a zároveň prodejce Nového Prostoru. S bližším programem DivaDna se budete moci brzy seznámit na internetových stránkách www.divadno.cz nebo na facebookových stránkách souboru. V každém případě půjde o nevšední umělecký zážitek vytvářený stejně nevšedními herci. „Budeme venku z Prahy, na cestách… Bude to odpočinkový,“ těší se Petr.

 

Paní Ivana, stále usměvavá prodejkyně Nového Prostoru ze stanice metra Budějovická, musela své prodejní místo opustit. Může za to vážná nemoc, ze které se nyní zotavuje. „Ráda bych lidem vzkázala, že jen co se uzdravím, tak se objevím. Teď jsem po operaci, bolesti odezněly, a jakmile to půjde, ráda bych se aspoň na pár hodin vrátila na plac. Psychicky jsem ve formě, ale je otázka, jak se mnou zacvičí chemoterapie. Chybíte mi a moc se na vás těším,“ vzkazuje paní Ivana svým věrným zákazníkům.

 

Jen se prodejkyně NP Olga přestěhovala do vytouženého Azylového domu pro důchodce v Praze-Záběhlicích, už ji z něj vyhnala velká voda. „Zkusila jsem jak pes, měla jsem z toho nervy,“ říká paní Olga. „Vody bylo hodně, vozíčkáře vytahali ven a mně volali, ať se ani nevracím.“ Paní Olga si záhy vyřídila náhradní průkaz v Novém Prostoru a vrhla se znovu do prodeje. Než se mohla po pár dnech vrátit do Záběhlic, našla také obydlí v azylovém domě v Modřanech. „Hlavně že jsem neskončila na ulici. Loď totiž odtáhli, na Armádu spásy bych nešla a Pernerova byla okamžitě plná,“ oddechla si prodejkyně NP.

 

Nedávné povodně přinesly i zvýšenou touhu po zisku. Prodejkyně Nového Prostoru paní Irena, která prodává na Dejvické, je na výskyt nejrůznějších dobročinných sbírek pochybné pověsti zvyklá, avšak to, čeho byla svědkem, její dosavadní zkušenosti ještě překonalo. „Přišla paní s košíčkem, ani neměla kasičku a jenom kňourala: Přispějte na povodně, na Tróju… Přitom v televizi jasně říkali, že žádná taková sbírka v ulicích nebude. Že tohle někdo začne zneužívat, to už považuji opravdu za hyenismus,“ míní paní Irena. Podvodné sbírkaře na Dejvické pak hledala policie.


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Čas začít, čas skončit / Zuzana Brodilová, Ondřej Slačálek > NP č.419 > Téma čísla Nenáviděnou rodičovskou větu najednou říkáme sami. Otcova gesta, kterým jsme se ještě nedávno smáli, zničehonic předvádějí naše vlastní ruce... Z moci, kterou minulost někdy přebírá nad přítomností, se tají dech. Platí to, co známe z vlastního života, také při setkání s nejbližší minulostí? A patří už ti, kteří zažili „devadesátky“ mezi pamětníky? číst dále Popkultura za lunaparkem / Benjamin Slavík > NP č.419 > Téma čísla Devadesátá léta v popkultuře jsou svatá, platí za něco lepšího a chytřejšího. Zatímco nostalgici doufají, že se „devadesátky“ v nějaké podobě vrátí, skeptici se ošívají, že nelze zapomínat na jejich zápory. Pravda může být přesně mezi oběma pohledy.   číst dále Cesty do dospělosti / Jan Kratochvíl, Zuzana Brodilová > NP č.419 > Rozhovor Kde potkáte nejšťastnější děti? A co dnes člověk může udělat pro to, aby se stal dospělým? Pořídit si občanku, sexuální zážitek nebo volební právo? S americkým psychologem Bretem Stephensonem o společnosti, která ztratila schopnost umožnit dětem stát se dospělými... číst dále Nemusím se klanět / Tomáš Havlín > NP č.419 > Uličníci Jaký článek v Novém Prostoru chybí Leoši Karpíškovi (49), jeho prodejci z vestibulu pankráckého metra? Co zjistil o svém bratrovi? A proč by si rád pořídil dodávku? číst dále

Nejčtenější články autora

Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Baví mě, jak se lidé oblékají / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.342 > Rozhovor Ludmila Kybalová napsala o dějinách módy více knih, než má leckdo dohromady v knihovně. Učarovala jí upjatá španělská móda i nedbalá elegance s dírou na patě. Do oblékání ale nikomu mluvit nechce. "Recept na módu neexistuje," říká. číst dále Mám to na háku / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.452 > Téma čísla Jmenuje se Milan, ale většina lidí ho zná jako MC Špínu. Vypátrat ho při jeho cestách po Praze trvalo déle než týden. Řeč byla nejen o zpívání ve svahilštině, ale také o tupých policajtech nebo životě jeskynního muže a pytláka v Beskydech. číst dále Jednou nohou v kriminále / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.401 > Rozhovor Jako státní úřednice je vázaná mlčenlivostí, přesto mlčet nechtěla. O rodinách, které se z existenčních důvodů „dobrovolně“ vzdávají dětí, o zhroucení systému sociálně-právní ochrany dítěte i o stereotypním obrazu sociálního pracovníka...   číst dále