NP č.395 > Pošli to dálJasný vzkazZuzana Brodilová

Nový Bydžov, Krupka, Brno, Varnsdorf, Šluknov, Rumburk, Vimperk, Rotava, Jihlava, Most... Různá města, různá místa republiky. Jednu zkušenost však mají společnou. V posledních měsících se v nich konaly protiromsky zaměřené veřejné akce.

 

Nenávistné pochody Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) skrze romská ghetta se během posledního roku staly běžnou součástí místní reality. Jejich průběh bývá podobný. Příznivci této strany, z nichž mnozí patří mezi aktivní neonacisty, projdou s větší či menší podporou zdejších lokalitou, kterou obývají převážně Romové. Skanduje se „Cikáni do práce“, „Čechy Čechům“ či „Stop černému rasismu“. Občas i „Cikáni do plynu“. Našlo-li se dosud v některých městech dost odvážných Romů, kteří se pokusili rasistickému pochodu postavit, policie je s odkazem na práva pochodujících „odklízela“ z trasy. Buď pomocí rozbušek, těžkooděnců a obušků (v Novém Bydžově a Krupce) nebo taktikou uzavření jejich občanského protestu mimo trasu pochodu (Jihlava či Varnsdorf).

Na mosteckém sídlišti Chánov, kde protiromský protest proběhl naposled, se ale ustálený scénář změnil. Uniformovaná policie zmizela, na místě zůstali jen členové antifikonfliktního týmu. A především zhruba tř i stovky místních Romů, kteří se po dohodě s policií sami zorganizovali a utvořili procházejícímu průvodu jakousi uličku hanby. Její hlasová kulisa spolu s přítomným sound systémem pohltila nenávistná hesla a spolu s nimi zmizela i atmosféra triumfálního příchodu spořádaných – slušných, kterým policie klestí cestu.

Policie se ve svém postupu nechala údajně inspirovat nedalekými Drážďanami, jejichž ulice při pravidelném srazu neonacistů zaplaví na znamení nesouhlasu desetitisíce místních. Možná. Možná je jen tahle varianta levnější a v pro policii rizikové lokalitě bezpečnější. Každopádně nejen v Drážďanech je přítomnost místních daleko jasnějším vzkazem než stovky policistů a prázdné ulice. Škoda jen, že se tento způsob reakce zatím nestal inspirací i pro místní obyvatele bez předsudků. Mezi dvěma sty Romy z Mostu i odjinud se v den protiromského pochodu pohybovaly jen asi tři desítky solidarizujících bílých.

 


autor / Zuzana Brodilová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Cesty do dospělosti / Jan Kratochvíl, Zuzana Brodilová > NP č.419 > Rozhovor Kde potkáte nejšťastnější děti? A co dnes člověk může udělat pro to, aby se stal dospělým? Pořídit si občanku, sexuální zážitek nebo volební právo? S americkým psychologem Bretem Stephensonem o společnosti, která ztratila schopnost umožnit dětem stát se dospělými... číst dále Jsme sluníčkoví hipíci / Tomáš Havlín, Zuzana Brodilová > NP č.460 > Rozhovor Je jich jako smetí a dohromady si říkají Fast Food Orchestra. O politické agitaci, veganském jídle a šestnácti letech na pódiích jsme si povídali s frontmanem kapely Fidem. číst dále Válka proti tamtěm / Andrea Novotná, Zuzana Brodilová > NP č.329 > Téma čísla Chudoba cti netratí, poučovalo starosvětské přísloví ještě v dobách našich babiček. O pár desítek let a nedospaných ideových kocovin později zmizela přísloví i se svým obsahem v propadlišti dějin. Diskuse o chudých naší doby opanovaly slogany vytvrzené údernými hesly o nepřizpůsobivých a neplatičích. Co se změnilo? číst dále Za čisté město / Tomáš Havlín, Zuzana Brodilová > NP č.373 > Téma čísla Jihlavu předchází pověst jednoho z „nejpočmáranějších“ měst v republice. A také města, jehož radnice bojuje proti writerům nevybíravími metodami, aniž by jim nabídla jedinou legální plochu. To zní přitažlivě. Nejde ale jen o populistickou bublinu?   číst dále
celý archiv