NP č.395 > Pošli to dálJasný vzkazZuzana Brodilová

Nový Bydžov, Krupka, Brno, Varnsdorf, Šluknov, Rumburk, Vimperk, Rotava, Jihlava, Most... Různá města, různá místa republiky. Jednu zkušenost však mají společnou. V posledních měsících se v nich konaly protiromsky zaměřené veřejné akce.

 

Nenávistné pochody Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) skrze romská ghetta se během posledního roku staly běžnou součástí místní reality. Jejich průběh bývá podobný. Příznivci této strany, z nichž mnozí patří mezi aktivní neonacisty, projdou s větší či menší podporou zdejších lokalitou, kterou obývají převážně Romové. Skanduje se „Cikáni do práce“, „Čechy Čechům“ či „Stop černému rasismu“. Občas i „Cikáni do plynu“. Našlo-li se dosud v některých městech dost odvážných Romů, kteří se pokusili rasistickému pochodu postavit, policie je s odkazem na práva pochodujících „odklízela“ z trasy. Buď pomocí rozbušek, těžkooděnců a obušků (v Novém Bydžově a Krupce) nebo taktikou uzavření jejich občanského protestu mimo trasu pochodu (Jihlava či Varnsdorf).

Na mosteckém sídlišti Chánov, kde protiromský protest proběhl naposled, se ale ustálený scénář změnil. Uniformovaná policie zmizela, na místě zůstali jen členové antifikonfliktního týmu. A především zhruba tř i stovky místních Romů, kteří se po dohodě s policií sami zorganizovali a utvořili procházejícímu průvodu jakousi uličku hanby. Její hlasová kulisa spolu s přítomným sound systémem pohltila nenávistná hesla a spolu s nimi zmizela i atmosféra triumfálního příchodu spořádaných – slušných, kterým policie klestí cestu.

Policie se ve svém postupu nechala údajně inspirovat nedalekými Drážďanami, jejichž ulice při pravidelném srazu neonacistů zaplaví na znamení nesouhlasu desetitisíce místních. Možná. Možná je jen tahle varianta levnější a v pro policii rizikové lokalitě bezpečnější. Každopádně nejen v Drážďanech je přítomnost místních daleko jasnějším vzkazem než stovky policistů a prázdné ulice. Škoda jen, že se tento způsob reakce zatím nestal inspirací i pro místní obyvatele bez předsudků. Mezi dvěma sty Romy z Mostu i odjinud se v den protiromského pochodu pohybovaly jen asi tři desítky solidarizujících bílých.

 


autor / Zuzana Brodilová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA