NP č.377 > Pošli to dálMéně než zombiePetr Pospíšil

Průvod odborářů šel magistrálou skoro dvacet minut, a když se srotil na Václavském náměstí, dosahoval podle některých odhadů síly až osmačtyřiceti tisíc lidí. Ti všichni se 21. května setkali na Václavském náměstí, aby řekli ne vládním reformám.

 

Udělali ale jednu chybu. Nic nerozbili, nevyvolali střet s policií. Jejich řečníci mluvili sice radikálně, ale slušně. A tak většině novin ani nestáli za umístění na titulní stranu. Je vcelku poučné, jaké zprávy přišly většině deníků důležitější než takto jasné a silné vyjádření nedůvěry vládě. Blesk i Aha nás na titulce raději informovaly o divoké oslavě plzeňských fotbalistů. Na stránkách pražského vydání Deníku zase odborářskou demonstraci trumfoval jiný pochod – recesistický průvod zombií. A jakpak nás informovaly serióznější deníky? Hospodářské noviny daly přednost informaci o tom, kdo se vrátí do čela České pošty. Lidové noviny se zaměřily na srovnání rychlosti mezi soudy v Praze a Brně. A pro MF Dnes bylo hlavní zprávou zjištění z průzkumů veřejného mínění, že 73 % Čechů nechce dopřát řidičům ani jedno pivo za volantem… Demonstrantům, kteří se chovají násilně, se často vytýká, že škodí myšlence, již chtěli podpořit. Po upozadění protestu odborářů ve většině deníků se ale vkrádá na mysl otázka, zda to není naopak. Neškodí nakonec své věci nejvíce lidé, kteří demonstrují slušně, nenásilně a pokojně – a z jejich názoru se proto nestane Událost či Zpráva?

 


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Nezastavujme v půli cesty! / Andrea Novotná, Petr Pospíšil > NP č.370 > Pošli to dál Vážený ministře financí (nebo kdo to u nás vlastně rozhoduje o pojmenování veřejných budov a prostranství), píšeme Vám v reakci na návrh některých pražských aktivistů, kteří již poněkolikáté odvážně a srdnatě prolomili atmosféru zastydlého čecháčkovství.   číst dále Běžný pojem spravedlnosti / Petr Pospíšil > NP č.485 > Pošli to dál Už loni v dubnu proběhla halasně vyhlašovaná policejní akce Fénix. Zatímco mytický ohnivý pták téhož jména prý vstane z popela, policejní akce se spíše do popela propadla. Z velkolepě vyhlašovaného odhalení celorepublikové sítě nebezpečných anarchistických teroristů zbyla pětičlenná skupina, která se scházela v bytě s dvěma policejními agenty. Zatímco agenti tvrdí, že dva členové skupiny plánovali útok na nákladní vlak, členové skupiny říkají, že se stali objektem policejní manipulace a že s agenty „hráli hru“ ve snaze je odhalit. K žádnému útoku přitom nedošlo. číst dále Zpověď nekuřáka / Petr Pospíšil > NP č.487 > Pošli to dál Vždy jsem se považoval za fanatického nekuřáka. Kouření mi (na rozdíl od mých dvou sourozenců) asi navždy znechutil pohled na otce, jemuž jsem se jinak obdivoval a u nějž jsem nemohl pochopit, že s kouřením chce přestat – a nemůže.   číst dále