NP č.375 > Pošli to dálLáska v okovechAlexandr Budka

Často zaznívají povzdechy, že prvomájový svátek lásky byl převrstven politickým obsahem a jaká je to škoda, že se radikálové místo vzájemného pošťuchování za policejní asistence raději nevěnují polibkům pod rozkvetlou třešní a recitaci poezie.

 

A tak zatímco protilehlá křídla politického spektra spolu svádějí boje o nejrůznější tradiční památná místa vhodná k oslavě, o Petřínu bývá jasno. Ten patří básníkům, kteří sem recitací svých děl chodí uctít našeho prvního moderního barda. Člověk by předpokládal, že tato činnost se obejde bez policejních manévrů, zvlášť když v tento vypjatý den bývá třeba služeb strážců zákona mnohem naléhavěji na mnoha jiných místech.

Žijeme však v podivné době posedlé bezpečností a je mnoho takových, co mají potřebu předvést nekompromisní postoj a nulovou toleranci zvláště vůči účelově vybraným jevům, při jejichž potírání nehrozí žádné riziko. A tak se ani rojení poetů neobejde bez náležitého dohledu odpovědných bezpečnostních složek. Co kdyby si někteří chtěli u Máchovy sochy přihnout z láhve vína! V takovém případě je třeba nekompromisně zakročit, legitimovat a pokutovat. Vždyť Petřín i Kampa jsou už dávno zónami, kde je zapovězená veřejná konzumace alkoholu, vzpomínáte? V zájmu veřejného pořádku, aby se zde nerozvalovali asociálové, kteří byli od básníků vždy těžko k rozeznání, Mácha by mohl vyprávět. Naštěstí se už chystá systémové řešení, trávník na Kampě bude zavlažovaný a povalování bude konec. Náležitě zpoplatněná konzumace vína je možná v okolních podnicích a poetická mládež se může jít rovnou rvát s policejními těžkooděnci. Vyjde to skoro nastejno.

 


autor / Alexandr Budka VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Bezvětří v českých lesích / Martina Křížková, Alexandr Budka > NP č.371 > Reportáž „Podnikání“ za hranicí zákona se v Česku zřejmě vyplácí. Případ cizinců zneužívaných při práci v lesích, na který upozornil NP letos v lednu, se policii stále nedaří úspěšně prošetřit. Stejně jako předchozí aktivity hlavních aktérů.   číst dále Vítejte pryč / Andrea Novotná, Alexandr Budka > NP č.360 > Téma čísla Na adresu magistrátu padala v létě obvinění - tentokrát ale ne z finančních machinací. Byla ještě závažnější. Magistrát prý chce vyhnat pražské bedomovce do něčeho, co ze všeho nejvíc připomíná koncentrační tábor. Přehnané tvrzení? Pokud ano, pak jen trochu.   číst dále Úpadek má i světlé stránky / Michal Špína, Alexandr Budka > NP č.361 > Rozhovor Už od dob Sokratových je známo, že učitelé filozofie kazí mládež. Zdeněk Kratochvíl je jedním z nejvýkonnějších a nejoblíbenějších kazitelů dneška. Bolehav mu zatím nikdo neordinuje a dokonce svou činnost stále ještě vykonává za státní peníze, navzdory všem snahám o "zefektivnění" univerzitního vzdělání.   číst dále Hlídat si svůj dvorek / Silvie Kratochvílová, Alexandr Budka > NP č.341 > Téma čísla Pokud nechcete, aby developeři zastavěli zdravé lesy, a připadá vám divné, že by kousek od historické památky měl stát nevzhledný Lidl, pak je namístě zajímat se o změnu územního plánu celé České republiky. Politika územního rozvoje má být přijata za dva roky.    číst dále
celý archiv