NP č.362 > Pošli to dálRůžový útok do ztracenaPetr Pospíšil

Na podzim před dvěma lety se skupině neznámých nadšenců podařila zajímavá akce – přemalovat narůžovo několik desítek billboardů na dálnici D1 mezi Prahou a Brnem. Akce měla značný ohlas a způsobila reklamním agenturám značné škody – takové, že za odhalení původců vypsaly půlmilionovou odměnu.

 

V noci z 2. na 3. září se armáda růžových záškodníků rozhodla pro další zásah, ovšem tentokrát si zvolila ještě ambicióznější cíl: cílem útoku barvou se stala Praha. Terčů měli útočníci více než dost – rozhodli se k akci právě v době, kdy reklamní humbuk všedního dne doplňovala předvolební kampaň.

A výsledek? Pokreslených či jinak napadených billboardů bylo snad ještě více než na dálnici – vizuální, ani společenský efekt se ale nedostavil. Růžové billboardy sice spolehlivě naštvaly majitele reklamních ploch a způsobily jim možná ještě větší ztráty než tenkrát na dálnici, v záplavě reklamy se ale ta „poškozená“ takřka ztratila. Praha ukázala vysokou absorpční kapacitu, reklama je ještě mocnější, než se růžovým snílkům zdálo. Stará zkušenost říká, že dějiny se odehrávají dvakrát, jednou navážno, podruhé jako vlastní parodie. Nic se ale neříká o třetím pokusu. Takže uvidíme, jestli nás s něčím růžoví snílci překvapí příště.

 


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Nezastavujme v půli cesty! / Andrea Novotná, Petr Pospíšil > NP č.370 > Pošli to dál Vážený ministře financí (nebo kdo to u nás vlastně rozhoduje o pojmenování veřejných budov a prostranství), píšeme Vám v reakci na návrh některých pražských aktivistů, kteří již poněkolikáté odvážně a srdnatě prolomili atmosféru zastydlého čecháčkovství.   číst dále Běžný pojem spravedlnosti / Petr Pospíšil > NP č.485 > Pošli to dál Už loni v dubnu proběhla halasně vyhlašovaná policejní akce Fénix. Zatímco mytický ohnivý pták téhož jména prý vstane z popela, policejní akce se spíše do popela propadla. Z velkolepě vyhlašovaného odhalení celorepublikové sítě nebezpečných anarchistických teroristů zbyla pětičlenná skupina, která se scházela v bytě s dvěma policejními agenty. Zatímco agenti tvrdí, že dva členové skupiny plánovali útok na nákladní vlak, členové skupiny říkají, že se stali objektem policejní manipulace a že s agenty „hráli hru“ ve snaze je odhalit. K žádnému útoku přitom nedošlo. číst dále Zpověď nekuřáka / Petr Pospíšil > NP č.487 > Pošli to dál Vždy jsem se považoval za fanatického nekuřáka. Kouření mi (na rozdíl od mých dvou sourozenců) asi navždy znechutil pohled na otce, jemuž jsem se jinak obdivoval a u nějž jsem nemohl pochopit, že s kouřením chce přestat – a nemůže.   číst dále