NP č.355 > Pošli to dálNeuvěřitelná lehkost miliardMartina Křížková

Toho dne se sešly dvě zprávy. V Paříži byla vydražena soška hlavy ženy od malíře a sochaře Amadea Modiglianiho za více než miliardu korun. V Karlových Varech zase demonstrovali hudebníci z místního symfonického orchestru.

 

V případě Modiglianiho šlo o soukromého kupce, u karlovarských symfoniků o lehce zamlžený spor s novým vedením orchestru a snížení dotace od města. Kromě umístění v rubrice kultura tyto dvě informace spojují hlavně čísla. Křehká ženská tvář s protáhlými tvářemi a vystupujícími mandlovými víčky by skoro zaplatila karlovarským občanům novou multifunkční halu. I když anonymní kupec by musel ještě pár stovek miliónů přidat.

Kvůli předražené výstavbě sportoviště s kinem firmou Syner (slavné losování a obvinění z korupce před soudem v Liberci a Praze) či vůbec výstavbě, vedení silně zadluženého města s příjmy o něco málo vyššími než aktuální cena sošky, musí šetřit, kde se dá. I pět miliónů pro karlovarský orchestr. Neuvěřitelná cena za umělecké dílo je stále považovaná za dobrou investici v ekonomicky nejistých dobách. Modigliani hodnotu pravděpodobně neztratí, spíše ještě získá. Karlovarská hala se bude splácet na úkor dalšího života ve městě několik dalších let (a už asi navždy budou karlovarští připlácet na její provoz a údržbu). Utrácet se prostě musí umět.

 


autor / Martina Křížková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Zlo, koště a bradavice / Andrea Novotná, Jaroslav Fiala > NP č.355 > Téma čísla Primitivové a rozvraceči versus normální a slušní lidé. Rozdělování společnosti na nesmiřitelné tábory obvykle provázelo hledání vnitřních nepřátel. Také současné hony na čarodějnice však mají své inkvizitory a oběti, jejichž role se mohou velmi rychle proměňovat.   číst dále Markétino probuzení / Zuzana Brodilová, Jan Kaňák > NP č.355 > Ženská stránka "Je 31. května 2111, 8:45 ráno. Všem občanům. Za 20 minut zahajujeme pracovní proces. Těšíme se na vaši přítomnost na pracovištích. Opakuji. Je 31. května a za 19 minut zahajujeme pracovní proces," zahlásila 3D tvář moderátorky z několika elektronických ploch rozmístěných na malém libeňském náměstí.   číst dále Soucit k ráji / Jiří Ptáček > NP č.355 > Kultura | Výtvarné umění Dávali najevo odhodlání prozkoumat vesmír. Spíše ale pronikli do nejzazších koutů kultury socialistického Československa. Výstava Planeta Eden vykresluje vizi budoucnosti, v níž díky našim technologickým dovednostem měly brzy padnout hranice nemožného. Sci-fi se tehdy ocitlo na dosa skutečnosti. Ale to už je dávno.   číst dále Koho ještě půjde prodat? / Jaroslav Fiala > NP č.355 > Pošli to dál Je to místy překvapivě rychlé. Zástupci povolební koalice jsou ponořeni v jednáních o další podobě této země a práce jim jde od ruky: „Nepůjde jen o to, že se změní například vzdělávací systém, musí se změnit společnost,“ řekla odstupující ministryně školství Miroslava Kopicová. A jaké mají být základy této změny?   číst dále
celý archiv