NP č.515 > Novinky / TechnoskopDvě velké bouračky Facebooku a UberuDarek Šmíd

Dva velké průšvihy technologických gigantů budou mít zřejmě vliv na budoucnost celých oborů.

Svět futuristických technologií se po většinu času tváří jako vypucovaná kapota luxusního vozu: nikde ani škrábaneček, pod kapotou monumentální výkon a namířeno vstříc zářné budoucnosti. O to větší je to pak ale rána, když tohle supertechnologické zvíře prodělá čelní náraz do materie bídné skutečnosti prachbídného všedního dne. Ve stejné době přišel monumentální průšvih Facebooku a neméně varovný incident futuristické taxislužby Uber, respektive její odnože autonomně se pohybujících vozidel. A oba případy mohou významně zamíchat kartami pro svět zítřka.

Technologické dějiny jsou v pohybu a toto jsou
dva případy, na nichž bude záležet.

 O co jde v případě Facebooku? Do médií a potažmo i nejvyšších pater legislativy se provalil fakt, že navýsost podezřelá společnost Cambridge Analytica posbírala (kupříkladu podle listu New York Times) osobní informace více než 50 milionů facebookových účtů bez plného vědomí jejich majitelů o tom, k čemu všemu je chce konkrétně využít, a nějakým způsobem je využila k ovlivnění amerických prezidentských voleb v roce 2016. Proč je to průšvih? Protože to prokazuje platnost mnohokrát opakovaných varování ohledně toho, že Facebook je schopen naložit se soukromými daty svých uživatelů jako pouliční kuplíř – tentokrát ovšem v kolosálně devastujícím stylu.

O co jde v případě Uberu? Testovaný autonomní vůz, toho času ve službách společnosti Uber, při jízdě srazil a usmrtil ženu v Arizoně. Ať jsou okolnosti jakékoli, jde o první případ, kdy hrál autonomní vůz (byť s kontrolním řidičem na sedadle) roli ve smrtelné nehodě. I to bude mít konsekvence. Technologické dějiny jsou v pohybu a toto jsou dva případy, na nichž bude záležet.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA