NP č.438 > Pošli to dálI Kalousek může mít někdy pravduPetr Pospíšil

Ten billboard mě dostal do kolen. Hranice nechtěného komična už předvolební reklamy pokořily mnohokrát, ale co je moc, to je moc. A právě do této kategorie patří billboard Babišova ANO, na němž se jeden z nejbohatších Čechů usmívá u hesla Odstraníme překážky pro podnikatele.

 

Jsou překážky a překážky. Některé z nich brání tomu, čemu se dnes už trochu archaicky říká střet zájmů. A v odstraňování právě těchto překážek je Babišova strana přebornicí. Jeden z nejbohatších Čechů a vlastník zemědělského impéria Agrofert je zároveň nejpopulárnějším politikem, ministrem financí, šéfem druhé nejsilnější strany, vlastníkem dvou deníků a dalších médií… Hovoří se o desítkách lidí, kteří přecházejí z Babišova ekonomického impéria do toho, co se stává jeho impériem politickým, tedy na vládní úřady. „Odstraňovat překážky pro podnikání“ půjde Babišovi jistě dobře. Zvlášť pro určité podnikání.

 

Když loni a předloni začaly kauzy týkající se financování hlavních stran definitivně připomínat béčkový thriller, mohlo se zdát, že horší už to být nemůže a že koneckonců dává smysl „hodit to“ oligarchovi, který už přece všechno má, tak proč by kradl… Člověk jen musel zapomenout, že něco podobného se říkalo v roce 2010 o straně „knížete Karla“. Po pár letech odváděla policie z ministerstev její stranické náměstky v poutech a pravidelným televizním divákům došlo, že Kalouskova častá nervozita také asi nebude jen tak.

 

Dnes Kalousek mluví z opozičních lavic a patří k nejvýmluvnějším kritikům svého nástupce v křesle ministra financí. Netřeba zapomínat na to, jak propadla jeho (spíše jeho než Nečasova) vláda. I člověk s nečistým svědomím ale občas může mít naprostou pravdu. Říká-li Kalousek, že stát i významná média jsou dnes v rukou člověka, který by sám měl být v jejich kritickém hledáčku, popisuje realitu. Realitu, která může přinést ještě drsnější překvapení, než na jaká jsme dosud zvyklí.

 

Některé překážky pro podnikání je možná lepší neodstraňovat.


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA