NP č.499 > Život prodejceVaření je dobrodružstvíJakub Yellen

Pro téma „Jídlo a prodejci NP“ jsme hledali gurmána, který si navzdory životním podmínkám dokáže jídlo s láskou připravit a vychutnat. Prodejce Richard z Florence o něm ještě k tomu umí i mluvit.

Richarde, kdo tě naučil vařit?
Jako každýho správnýho chlapa mě vařit naučila maminka, která velice jednoduše řekla, že jsem sice ještě dítě, ale že vařit prostě umět musím. Je fakt, že jsem pak díky tomu měl i šťastné poměry se ženami. Ženskejm se to líbí, když chlap umí vařit. Kolikrát jsem pak mamince v duchu děkoval a říkal si, že měla pravdu. Maminka má vždycky pravdu.


Co máš z jídel nejradši?
Nejradši mám babiččinu svíčkovou. Taková je jenom jediná na světě. Ten její recept, to je poctivá stará škola. Vzala flákotu buď pravý svíčkový nebo falešný zadní, eventuelně jsem byl poučen, že takhle se taky dá udělat zajíc, a prošpikovala ji špekem, pak uvařila zálivku, což byla osmažená mrkev, celer, petržel, do toho dala sůl, pepř, ocet a vodu, tymián, jalovec, nový koření a bobkový list. Tímhle to našpikovaný maso přelila. Pravou svíčkovou tam nechávala den a tu nepravou i tři dny. Pak se to maso ze všech stran opeklo a vrátilo se do marinády dusit. Ke konci se přidalo červený víno a úplně ve finále kysaná smetana. Barva tý omáčky byla taková do růžova. Nejvíc na tomhle receptu babičku bavilo, když viděla svýho vnuka, dceru a zetě, jak seděj, maj boule za ušima a nikdo samým blahem ani necekne... (smích)

Ženskejm se to líbí, když chlap umí navařit.

 

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jakub Yellen VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

Nejčtenější články z tohoto čísla

Záchranka / Štěpán Materna > NP č.499 > Startér Filip Maleňák a jeho tým stojí za skvělou aplikací, která vám sice neukrátí dlouhou chvíli v tramvaji, ale může vám nebo někomu jinému zachránit život. číst dále Saturejk / Jan Stern > NP č.499 > Fejeton Ne, v titulku není překlep či „nedoklep“. Opravdu tam nemá být saturejka. Je to saturejk. Vymyslel jsem totiž (další) novotvar. Ale nikoli proto, že bych byl schizofrenikem, u nichž je to důležitý diagnostický znak, ale protože mi to tak myslí. Až tak, že se mi myšlenky do dosud existujících slov nevejdou. číst dále Běh. Odkud a kam? / Redakce > NP č.499 > Téma čísla Že se míra civilizovanosti člověka čas od času překlopí do poněkud paradoxních rovin, je docela dobře vidět na běhání. Dříve, hodně, hodně dříve, když někdo běžel, či spíše utíkal, značilo to nějaký problém. Ať už proto, že utíkající se od problému snaží co nejrychleji dostat, anebo že se k problému snaží přiblížit, třeba proto, aby jej vyřešil. číst dále Díky běhu jsem začal mít rád lidi / Michaela Rozšafná > NP č.499 > Téma čísla Ultramaratonec a zakladatel běžecké školy Miloš Škorpil má naběháno tolik, co celá naše redakce za celé své životy. A možná ještě víc. Vyprávěl nám nejen o tom, jak správně běhat, co se techniky týče, ale také o samotné filosofii běhu. Běh v jeho podání není nutně o trhání rekordů. Je to cesta ke šťastnějšímu životu. číst dále