NP č.329 > Pošli to dálOrdo lumen odborníkPetr Pospíšil

Vládě bez politického mandátu se někdy říká vláda úřednická nebo též „vláda odborníků“. Právě toto označení je dobrý marketingový tahák vzhledem ke zvuku, jaký slovo „odborník“ má. Zatímco označení „politik“ vyvolá ve velké části společnosti představu zkorumpovaného nýmanda (často právem), „odborník“ je vnímán jako někdo, kdo rozumí své věci, a proto si zaslouží důvěru. Jestli je tato důvěra zasloužená, ale často zjistíme až tehdy, pokud se daným odborníkům podíváme trochu na zoubek.

Náměstkem ministra vnitra se má stát Jiří Komorous. Jeho proslulost je založená na pečlivě budovaném obrazu tvrdého muže čelícího nebezpečí a zlu v podobě drog. Nedávno od policie odešel a jako správný odborník své znalosti, kontakty a mediální slávu zprivatizoval: založil si firmu na hledání dětí na drogách. Komorous ví, jak silný je strach o potomky, a tak veřejně řekl, že cenu určuje pozoruhodným způsobem: „v podstatě se ptáme, co můžete dát? Na kolik si ceníte život svého dítěte?“ Jako správný profesionál rovněž dokázal bleskurychle zpeněžit svou proslulost vydáním pamětí.

Daňoví poplatníci ovšem nemuseli Komorousův odchod do soukromé sféry oplakávat dlouho, už po pár měsících je zpět ve státních službách a na významném místě. V roli ministerského náměstka bude moct zužitkovat i svůj rozhled a zkušenosti z „rytířského řádu“ Ordo lumen templi, založeného bývalým bardem rasistických skinheadů Danielem Landou.

Tisíce lidí se během druhé květnové soboty setkaly v Praze, aby demonstrovaly za legalizaci marihuany, pouhý den poté, co se v médiích objevila zpráva o Komorousově nečekaném nástupu na ministerstvo. S tímto známým propagátorem represe se spíše než racionální drogové politiky dočkáme policistů ve středověkých hábitech věnujících se boji proti „zlu“.

 


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Pravidla chudoby / Alexandr Budka, Jakub Šlajs > NP č.329 > Téma čísla Krize sociálního státu prý vězí v jeho finanční náročnosti. Málokdo se přitom ptá, jestli se daří naplňovat jeho základní cíl, tedy odstraňovat nebo alespoň zmírňovat hudobu. jakoby nám stačilo, že u nás nikdo neumírá hlady.   číst dále Lepší než slunečný den... / Karel Veselý > NP č.329 > Kultura | Hudba Moimir Papalescu a Tonya Graves jsou the Stylists a na albu Passion is a Fashion stvořili sebevědomou poctu taneční hudbě sedmdesátých let.   číst dále Lekce seznamování pro nepříliš pokročilé / Jan Stern > NP č.329 > Fejeton Ahoj kamarádi, Život každého z nás ovlivní nějaký klasik. V mém případě tím klasikem byl dr. Radim Uzel. Kdysi jsem si v jeho článku přečetl, že muži už to mají dobré, že už dávno pominula éra balení žen, že pánové již nejsou těmi aktivními při seznamování a že v našich časech si ženy samy vyberou a klofnou, co potřebují.   číst dále Bludné kruhy cizokrajné samoty / Jitka Kolářová > NP č.329 > Ženská stránka Vietnamka ve večerce, uklízečka z ukrajiny, ruska na pokladně v hypermarketu. Žen cizinek je u nás stále víc a ne vždy se tu setkávají s otevřenou náručí. Kromě překážek, které jim staví do cesty zákony, jim život komplikuje jazyková bariéra i bariéry lidských předsudků. navíc řeší specifické problémy spojené s jejich ženskou rolí.   číst dále
celý archiv