NP č.528 > Téma číslaUtrácejte dobřeRedakce

Průvodce udržitelnými Vánocemi pro všechny, kdo chtějí dárkem udělat radost a zároveň někomu dalšímu pomoci.

Ve spoustě lidí Vánoce spouštějí velmi nečekané, přehnané, až radikální reakce. Ze střízlivých, přičinlivých a šetrných lidí se stanou nakupovací maniaci, kteří jsou schopni pro pocit, že pro své blízké něco mají, koupit vlastně cokoliv. Jiní, po zbytek roku stejně střízliví lidé, zase na dobu vánoční reagují tím, že Vánoce rovnou ignorují, coby „prázdný svátek konzumu" jej odvrhnou jako takový a raději se seberou a někam daleko za velké peníze odletí. Takovéto lehce bezradné extrémy jako by naznačovaly, že není střední cesty. My věříme, že střední cesty je.


V tomto vánočním vydání jsme se snažili najít rozumný balanc mezi tím, bez čeho si Vánoce neumíme představit, a tím, co je už ve snaze o dokonalé svátky nadbytečné a do čeho je škoda se nechávat strhnout.


Například si vůbec nemyslíme, že Vánoce mají být bez nakupování dárků, a dokonce si i myslíme, že v určitém smyslu má komerční charakter Vánoc svůj smysl. Samozřejmě s rozumnou mírou. Vánoce bez dárků nechceme, ale také nechceme kupovat nesmysly, jejichž trudná cesta v kontejnerech z druhého konce světa je mnohonásobně dražší než samotná hodnota darovaného předmětu. My ale dárky jako takové nezatracujme. Ostatně umění darovat a také umění dar přijmout, to je jedna z nejkomplexnějších lidských dovedností a poměrně přesně kalibrovaným znakem nějaké osobní vyspělosti a úrovně.


Proto jsme tohle číslo začali původně jako jakýsi katalog dárků, jejichž koupí uděláte radost a zároveň dobrý skutek. Ale jak už to na našich poradách bývá, téma nám bobtná pod rukama a nabývá na stále komplexnějších proporcích a my brzy zjistili, že rozumný, velkorysý a přitom střízlivý postoj k nákupu dárků souvisí s celkovým vyladěním každého z nás a že Vánoce si žádají nejen nápady na smysluplné dárky, ale obecně tipy na smyslupné pojetí celého předvánočního a vánočního času.


Oslovili jsme několik inspirativních lidí, jejichž tipy ohledně vánočního úklidu, balení dárků nebo shánění stromků nám přijdou zajímavé a následováníhodné. Všechny tyto tipy mají jedno společné – nejsou ani aktuálně „trendy" a ani se nestaví k Vánocům zády. Jsou prostě a jen střízlivé, věcné, slušné a ohleduplné.


Věříme, že „alternativně" pojaté Vánoce nemusejí nutně znamenat vzdorovité hipísáctví. Hledáme cesty, jak minimalizovat vše, co je na vánočním shonu nadbytečné, otravné, a přitom Vánocům ponechat to, co máme rádi – darovat a být obdarován, být si sám pro sebe a rekapitulovat, stejně jako sdílet s ostatními a oslavovat.


Doufáme, že i díky naším tipům letos prožijete spolu s námi smysluplné, krásné Vánoce.

 

Pomozte nám hledat dárky, jejichž koupí pomůžete druhým.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Proč přijímat uprchlíky? / Redakce > NP č.462 > Téma čísla Čtyřem osobnostem jsme položili prostou otázku… číst dále Oprava / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Prodejce Radek Tamók nebyl spokojen s tím, jak vyšel jeho neautoriovaný rozhovor v minulém čísle. Sepsali jsme s společně dlouhé prohlášení všech omylů a nepřesností, které v rozhovoru zazněly, ale protože samotný seznam je příliš dlouhý a život příliš krátký a NP nemá dost stran, publikujeme tímto Radkovi jménem redakce velkou omluvu a celý text omluvy a oprav jeho rozhovoru zveřejňujeme na Facebookových stránkách Nového Prostoru. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Jak to vidí Romové / Redakce > NP č.423 > Téma čísla Mluví se pořád dokola o nich a už mnohem méně s nimi. Zeptali jsme se šesti Romů z měst, kterými nedávno prošly protiromské pochody, na jejich názor a zkušenost s rasismem. číst dále Anketa / Redakce > NP č.444 > Téma čísla Co by vás přimělo k emigraci? Kam byste emigrovali? číst dále Zdravotnické střípky / Redakce > NP č.394 > Téma čísla Zdraví znamená tvrdou dřinu. Lékařů, zdravotních sester, ale také samotných pacientů a jejich blízkých. Ve zdravotnictví se potkává a někdy na sebe tvrdě naráží několik světů. Jakou si z něj odnášejí zkušenost?   číst dále Nový prostor: 15 let / Dagmar Kocmánková, Redakce > NP č.448 > Pošli to dál Street-papery po celém světě vznikají, aby upozornily na problém bezdomovství, pomohly lidem bez domova získat příjem a daly jim hlas. Nový Prostor se o to snaží již patnáct let. číst dále Houbová míchanice / Redakce > NP č.422 > Téma čísla Polévka, smaženice, nebo naděje na psychedelický výlet? Nebo jsou vám houby úplně jedno a do lesa ani nechodíte? Pokud jste beznadějně „houbovzdorní“, vězte i tak, že vy se po smrti můžete houbám hodit. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv