NP č.527 > KulturaMáme rádi dokumenty!Jakub Yellen

Jako příloha vánočního speciálu NP bude od 27. listopadu 2018 v prodeji filmové dvd, které jsme dali dohromady s pražskou FAMU. Vybrali jsme sedm dokumentárních filmů, jež více či méně korespondují s tématy, která jsou nám blízká. Oslovili a vyzpovídali jsme dva z režisérů, Lenku BenešovouMatouše Bičáka.

Lenka Benešová

Tvůj film I love je hodně výrazný na to, že je to tvoje prvotina.
Já jsem v prváku vlastně pořádně nevěděla, co dělám, což je možná dobře, protože často uděláš lepší věc ve chvíli, když nevíš, co děláš.


Jak se na ten film díváš z odstupu dvou let? Dopadl tak, jak jsi chtěla?
Já měla pocit, že to bude průšvih, ale pak začali všichni jančit, jak je to dobrý, takže zpětně z toho mám radost ještě doteď. Ten úspěch mě ale pak docela srazil na kolena, protože jsem se pokoušela překročit svůj stín, a ono to pak vůbec není snadný, člověk se chce přiblížit tomu předchozímu úspěchu a už to nedělá z lásky k umění nebo k filmu, ale pro ten úspěch a to je mor.

často uděláš lepší věc ve chvíli, kdy nevíš, co děláš

Ty jsi v době natáčení I love skutečně hledala kluka?
Ano, já se v tý době přestěhovala z vesnice do Prahy a viděla, jak jsou všichni pěkný a úspěšný a mají ty vztahy a já žádnej neměla. Ale v skrytu duše jsem věděla, že si nejdřív musím vyřešit sebepřijetí, sebelásku a všechny tyhle ezo věci, co mi ve filmu říká i ten objímací pán. To jsou všechno hrozně hnusně pravdivý myšlenky.


Pomohl ti ten film osobně?
Uvědomila jsem si, že člověk nesmí zase tak usilovně hledat a projíždět třeba Tinder, protože to z velký části vůbec není funkční věc na hledání vážnýho vztahu. Uvědomila jsem si, že i když žijeme v moderní době a máme nástroje, o kterých se lidem ani nesnilo, že vlastně pořád věřím na základní lidský instinkty, jako to, že mi člověk voní nebo se mi líbí jeho hlas, že je mi nějakým způsobem sympatickej, a to ti žádná fotka ze seznamky není schopná přinést.


Jak moc jsou útržky komunikace, které jsou ve filmu použity, reálné?
To jsou reálný dialogy s těma klukama a něco jsou dokonce i reálný rande, který jsem pak absolvovala. Jedno rande dokonce vyústilo v sex, to bylo hrozný, ale z toho neviním toho kluka, to jenom byla hrozná situace. Vůbec u těch schůzek face to face člověk vychází ze svý komfortní zóny a je tam pak oboustranně docela velký očekávání.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Jakub Yellen VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Jak vrátit smrt do života / Jakub Yellen > NP č.492 > Téma čísla HRAČKY A NAŠE TABU Smrt je citlivé téma. Výchova dětí a různé cesty k ní jakbysmet. Když se pokusíte smrt s výchovou dětí spojit dohromady, citlivost se násobí tak dramaticky, že se o tom přestává mluvit vůbec. V tématu „hračky“ jsme tak v podstatě náhodou objevili obrovské, tiché tabu, o kterém by se v zájmu úplně všech mělo začít otevřeně mluvit. číst dále Armáda nechce psychopaty / Jakub Yellen > NP č.494 > Téma čísla Vojenský psycholog Daniel Štrobl zkoumal chování lidí v zátěžových situacích a s posttraumatickým syndromem. Byl také u výběru personálu vyššího vojenského managementu. „Armáda psychopaty nechce!“ řekl nám na úvod, jen co uvařil kafe. číst dále Máme FACEBOOK! A na něm krátké filmy s prodejci. Jak to vzniká? / Jakub Yellen > NP č.489 > FB deník Tohle je už druhá verze textu pro tuhle rubriku. Tu první mi šéfredaktor hodil na hlavu. „To má být deník ze zákulisí! O tom, jaký to je v první linii Novýho Prostoru. Co zažíváš při natáčení s prodeci! Musí to bejt víc osobní, živelný!“ křičel na mě do telefonu. Je to tyran, takže jsem se s ním radši moc nehádal a sednul k tomu znova. číst dále Naše čtecí babička / Jakub Yellen > NP č.514 > Téma čísla Navštívili jsme mateřskou školu, do které chodí senioři číst dětem pohádky. Geniálně jednoduché. číst dále Nedělní poezie / Jakub Yellen > NP č.490 > FB deník Od začátku prosince minulého roku se na fejsbuku Nového Prostoru objevují křehká videa plná slov, která v běžném životě neuslyšíte. Naši prodejci totiž recitují básně. Proč to dělají? Co z toho mají? K čemu je jim to dobré? K čemu to může být dobré vám? číst dále Autismus v sobe má velikou lidskost / Jan Štěpánek, Jakub Yellen > NP č.505 > Téma čísla Martinu Selnerovi, pečovateli ve stacionáři s autistickými dětmi, autorovi blogu Autismus & Chardonnay, v těchto dnech vychází stejnojmenná knížka. Povídali jsme si o tom, jak jeho práce ovlivňuje jeho psaní a že to někdy funguje i obráceně. číst dále Seniorajťáci / Jakub Yellen > NP č.493 > Startér Jak naučit babičku, co jsou ta divná slova jako fejsbuk, lajk nebo vocap. Unikátní služba, kterou jednou možná budeme potřebovat všichni. číst dále Kniha, která propojila svět / Jakub Yellen > NP č.496 > Kultura René Nekuda je úspěšný lektor tvůrčího psaní, cestovatel a bloger. Až do svých devatenácti let nic z toho dělat nechtěl. Před dvanácti lety se přihlásil do „první tištěné reality show“ Hledá se dobrovolník do Keni, kterou spolupořádal Nový Prostor, a všechno v jeho životě se obrátilo vzhůru nohama. Loni v říjnu vydal unikátní sbírku povídek HAKUNA MATATA – projekt malých gest, jak mu říká – čímž události, které v roce 2005 vtrhly do jeho života jako velká voda, definitivně dokroužil. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv