NP č.513 > Téma číslaSupermozekDarek Šmíd

Úložná kapacita světového internetu je gigantická, ale do lidského mozku se toho vejde také celkem dost. Vejde se ale lidský mozek na internet? A pokud ano, nakolik pak bude ještě lidský?

Existuje hodnověrná studie, podle níž by se do jediného lidského mozku vešla slušná část celosvětového internetu. Vědci ze Salkova institutu biologických studií v Kalifornii publikovali na konci roku 2015 výsledky výzkumu, podle nichž má lidský mozek kapacitu jedné biliardy bajtů, což lze vyjádřit jedničkou s patnácti nulami v těsném závěsu. Globální internet má podle jiné studie úložnou kapacitu přes 1 miliardu exabajtů, přičemž exabajt je trilion bajtů, tudíž těch nul za jedničkou pro vyjádření kompletní kapacity internetu v bajtech je osmnáct.


Třicet let do nesmrtelnosti
Jinými slovy – lidský mozek má zatraceně dobrou paměťovou kapacitu, byť kapacita internetu je přece jen o poznání větší. K tomu, aby mozek uložil celou tuhle nálož, přitom nepotřebuje být zastrčený v zásuvce s přímou linkou na celou jadernou elektrárnu, která by do něj nasolila 1 gigawatt elektrické energie – právě tolik by bylo podle webu Live Science potřeba, aby stejné množství dat, jaké zpracuje mozek, zpracoval počítač. Mozku k uložení toho samého stačí stejné množství energie, které potřebuje jedna mizerná poblikávající žárovka v chatrči zahrádkářské kolonie.

 

Nebude to ale jen tak, najít harddisk, na který by se dal mozek uložit. Přitom ho někam uložit budeme potřebovat, máme-li naplnit představu futurologa Reye Kurzweila o momentu singularity; v téhle slavné vizi se dostane technologický pokrok do takových otáček, že technologie převezmou kormidlo lidského vývoje – a jedním z neodvratných příznaků této revoluce by měla být i možnost digitalizování lidské mysli a praktická nesmrtelnost prostřednictvím pokročilých strojů. Za Kurzweilovu tezi se aktuálně postavili dva prestižní vědci z oblasti výzkumu umělé inteligence (Patrick Winston z MIT a Jurgen Schmidhuber z firmy NNAISENSE); singularita je od nás podle nich vzdálená už jen nějakých třicet let.

 

Budeme to pořád my?
V současnosti populární kyberpunkový seriál Altered Carbon, který se odehrává více než tři sta padesát let v naší budoucnosti (a podle stejnojmenné knihy Richarda K. Morgana jej vyprodukovala stanice Netflix) nabízí jednu z variant toho, jak by to s ukládáním naší paměti na externí médium mohlo fungovat. Každému člověku, který se v téhle sci-fi verzi narodí, je do krční páteře ve věku jednoho roku implantován malý disk, který zaznamenává veškerý jeho život, a zaznamenává jej do takového detailu, že nabízí v podstatě nesmrtelnost. V seriálu Altered Carbon vám můžou klidně ustřelit hlavu – ale pokud vám přitom nezdemolují zmíněné zařízení, můžete si nechat své „já" vesele přešoupnout do jiného těla; a žít dál jako stejný člověk, jakým jste byli dříve (jen s jinou fasádou).


Budeme to ale pořád my? Je na místě se nad tím zamyslet, protože přenos lidské mysli do počítače je relevantní disciplína v úvahách o budoucnosti lidského druhu. Nenechme se brzdit v úvahách o tom, nakolik je lidská „duše" uložitelná do syntetického materiálu, když jsme se v naší nuzné současnosti ještě ani nedobabrali k poznání, kde ta duše vlastně vězí, a pojďme ještě o krok dál: pokud budeme schopni kompletní lidskou osobnost digitalizovat, pak by mělo být logicky možné celou tuhle parádu stejně tak vzít – a zkopírovat. Proč ne?


Jakmile jednou celého člověka překlopíme do čísel, pak už by neměl být větší problém ho také uploadovat na nějaké futuristické uloz.to a nabídnout ke stažení v mnoha kopiích, ne?

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesmrdí nám zeměkoule? / Darek Šmíd > NP č.489 > Novinky / Technoskop Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA má plné ruce práce s průzkumem vesmíru, ale věnuje velké úsilí také průzkumu naší vlastní planety. číst dále Adidasky z budoucnosti / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Po čtyřech dekádách vývoje je na světě vakcína proti smrtícímu viru ebola. Test, který pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhal v Guineji, spočíval v tom, že tam dostalo vakcínu 5837 lidí – a ani jeden z nich následně nebyl ebolou nakažen. číst dále Jak se připravit na konec světa, když je člověk bohatý / Darek Šmíd > NP č.492 > Novinky / Technoskop Survivalismus je životní přístup, kdy se neustále připravujete na konec civilizace nebo podobnou nepříjemnou událost biblických rozměrů. číst dále Zašívárna / Darek Šmíd > NP č.492 > Startér Začalo to jako tvůrčí koníček dvou kamarádek. Dnes je z toho sympatický obchodní projekt, který v Česku nemá obdoby a zaměstnává velmi specifickou pracovní sílu „vyšívacích babiček“. číst dále Zlodějské drony útočí / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Vzpomínáte na dva zlodějíčky, kteří se ve filmu Sám doma snažili vlámat do domu agresivního chlapečka Kevina? S pomocí dnešní techniky by si mohli ušetřit spoustu práce tím, že by do Kevinova hájemství poslali nejdříve na obhlídku drony. číst dále Gauč na kraji města / Darek Šmíd, Nikkarin > NP č.492 > Komiks Jeden gauč, mnoho autorů, spousta nových prostorů. Vítejte do putovního komiksu který neposedí. číst dále Řítíme se  k feudalismu? / Darek Šmíd > NP č.491 > Dezorientace Mávejte kapesníčkem, demokracie se s námi možná brzo rozloučí. Co když je to ale dobře? Protože možná ta demokracie není zase tak dobrý nápad. Klid, klid, vím, že ve slušné demokratické společnosti se takové věci neříkají – byť právě demokratická společnost stojí a padá na tom, že by si v ní měl každý říkat, co se mu zlíbí. Ale na mě to neházejte, já to neřekl; řekl to Platón. číst dále Pravidla morálky ve virtuální realitě / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Internetové stránky britské Společnosti virtuální reality (Virtual Reality Society) vybízejí v souvislosti s masivním nástupem zařízení zprostředkovávajících virtualitu k tomu, aby si lidé položili otázky ohledně morálního chování a motivace ve virtuálních vesmírech – a to ať už jde o počítačové hry, či virtuální zážitky jiného charakteru. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv