NP č.512 > Téma číslaNeklidná dálnice D1Redakce

Sedli jste si někdy na vyhřátou silnici? Ani nemusela být kdovíjak frekventovaná, aby na vás z toho pruhu asfaltu nesálala neklidná energie, kterou dennodenně víří kola projíždějících aut. Ta samá nestálá, nervózní energie vyzařuje i z nejstarší dálnice v Česku, z déjedničky. Jenom v mnohem masivnějším měřítku.

Déjednička je fenomén a my se rozhodli, že na ní v tomhle čísle trochu zpomalíme čas, abyste si mohli prohlédnout i zákoutí, která většinou přehlédneme, protože chceme být z té zatracené autostrády co nejdřív pryč.


Pokud jsme chtěli o nejvytíženější dálnici v Česku podat co nejpřesnější zprávu, museli jsme chtě nechtě sednout do auta a vyrazit. Není to kdovíjaký výlet, a tak jsme si po trase Praha–Brno a zpět vymysleli tu nejzábavnější variantu – motoresty. Ochutnávali jsme polévky, povídali si s obsluhami a postupně nám pro déjedničku krystalizovalo takové všeobjímající haiku: auta, jídlo a smrt. Podrobný popis toho, co se děje, když po déjedničce nespěcháte, ale naopak máte oči dokořán otevřené a všechno vás zajímá, najdete na stranách 14 a 15 v textu Libora Hrušky.

 

I kdybyste o dálnici nevěděli nic, po pár kilometrech by vám došlo, že je to sakra nebezpečná věc. Kromě pomníčků, jež déjedničku prakticky rámují, existuje také pomník obětem dopravních nehod za sjezdem na Chodov a kousek od Jihlavy i symbolický dálniční hřbitov. Kolega Darek Šmíd proto vyrazil za dopravními psychology a ptal se, v čem je problém. Odpověď byla překvapivá. Problémem totiž není rychlost. Alfou a omegou dálničního provozu je bezpečný odstup. A pokud se do psychologie řidiče ponoříme ještě hlouběji, pak je to také rozpoložení, ve kterém se rozhodneme řídit. Když za volant usedáme vzteky bez sebe, jsme v té chvíli svému okolí stejně nebezpeční jako pod vlivem alkoholu. „Psychický stav ovlivňuje nejen naše chování, ale také vnímání," říká v článku „Psycho silnice" soudní znalec Alois Hudeček.


Dálnice je, třeba jako pražské metro, také galerií. A tak jsme na výpravu za silničním uměním vyslali Ivana Adamoviče. Ten objevil facebookovou stránku Davida Šťávy s názvem Nejdelší galerie, na které shromažďuje umělecké artefakty pojící se k dálnici D1. Rozhovor a fotografie najdete na straně 13.


Ať se vám daří přenést zpomalený čas na následujících stranách i na tu dálnici, a hlavně ten bezpečný odstup. Protože nebezpečný odstup není odstupem...


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Proč přijímat uprchlíky? / Redakce > NP č.462 > Téma čísla Čtyřem osobnostem jsme položili prostou otázku… číst dále Oprava / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Prodejce Radek Tamók nebyl spokojen s tím, jak vyšel jeho neautoriovaný rozhovor v minulém čísle. Sepsali jsme s společně dlouhé prohlášení všech omylů a nepřesností, které v rozhovoru zazněly, ale protože samotný seznam je příliš dlouhý a život příliš krátký a NP nemá dost stran, publikujeme tímto Radkovi jménem redakce velkou omluvu a celý text omluvy a oprav jeho rozhovoru zveřejňujeme na Facebookových stránkách Nového Prostoru. číst dále Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále Jak to vidí Romové / Redakce > NP č.423 > Téma čísla Mluví se pořád dokola o nich a už mnohem méně s nimi. Zeptali jsme se šesti Romů z měst, kterými nedávno prošly protiromské pochody, na jejich názor a zkušenost s rasismem. číst dále Anketa / Redakce > NP č.444 > Téma čísla Co by vás přimělo k emigraci? Kam byste emigrovali? číst dále Zdravotnické střípky / Redakce > NP č.394 > Téma čísla Zdraví znamená tvrdou dřinu. Lékařů, zdravotních sester, ale také samotných pacientů a jejich blízkých. Ve zdravotnictví se potkává a někdy na sebe tvrdě naráží několik světů. Jakou si z něj odnášejí zkušenost?   číst dále Nový prostor: 15 let / Dagmar Kocmánková, Redakce > NP č.448 > Pošli to dál Street-papery po celém světě vznikají, aby upozornily na problém bezdomovství, pomohly lidem bez domova získat příjem a daly jim hlas. Nový Prostor se o to snaží již patnáct let. číst dále Houbová míchanice / Redakce > NP č.422 > Téma čísla Polévka, smaženice, nebo naděje na psychedelický výlet? Nebo jsou vám houby úplně jedno a do lesa ani nechodíte? Pokud jste beznadějně „houbovzdorní“, vězte i tak, že vy se po smrti můžete houbám hodit. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv