NP č.510 > Novinky / TechnoskopRoboCop nesmí do ulicDarek Šmíd

Do ulic San Franciska byl vyslán bezpečnostní robot, který z nich prý měl vyhnat lidi bez domova.

Před časem proběhla médii zpráva o tom, že americké město San Francisco vykázalo ze svých ulic robotického policajta, který šikanoval bezdomovce. Jak už to ale v době, která bývá označována za postpravdivou, bývá, skutečnost se od skandalistických zpráv na Twitteru v mnoha věcech liší.


Všechno to začalo nezvladatelnou bezpečnostní situací psího útulku ve čtvrti ­Mission District, který se potýkal s rozmáhajícím se vandalismem v okolí. Útulek se nachází v oblasti, k níž bezprostředně přiléhají improvizovaná obydlí místních lidí bez domova (jichž je v San Francisku přibližně sedm tisíc); média uvádějí, že jde o oblast s narůstající problematikou vandalismu a vloupání. Problém v oblasti se začal psího útulku bezprostředně dotýkat, když jeho zaměstnanci nebyli schopni vyjít ven bez toho, aby naráželi na použité injekční stříkačky a další neplechu, nicméně nebylo v jeho silách najmout ochranku na 24 hodin denně sedm dní v týdnu; a právě v tuto chvíli vstoupil do hry technologický start-up ze Silicon Valley Knightscope s bezpečnostním robotem K5.


Ten vypadá na první pohled jako pojízdná kovová homole, která se posouvá po chodníku rychlostí necelých pět kilometrů za hodinu a vydává přitom charakteristický sci-fi zvuk. Robůtek je o hlavu menší než dospělý člověk, je vybaven čtyřmi kamerami, mikrofonem, senzory na analýzu kvality vzduchu a hromadou další techniky; při jízdě bliká, snímá okolí a sleduje, zda v okolí nedochází k něčemu nekalému. Představa, že tenhle sanfranciský RoboCop mlátí po hlavě lidi bez domova robotickým pendrekem, má k pravdě daleko – šlo o nasazení technologie, která měla odradit vandaly, stahující se do stejné oblasti; což se podařilo. Během nasazení K5 zřetelně poklesl třeba počet zmíněných vloupaček do automobilů.


Jenže činnost K5 v ulicích se začala na místním dění odrážet i negativně: robot, který 24 hodin denně bzučel a blikal v ulicích, se začal projevovat jako problém pro bezdomovce, kteří se tady chtěli prostě jen v klidu vyspat, a při každodenním setkávání s robotem narvaným senzory se cítili nesví i mnozí z místních obyvatel. Sociální sítě i liberálně orientovaný tisk začaly přetřásat zjednodušující argument, že peníze, které by mohly pomoct lidem v ulicích, se sypou do techniky, která je má z těch ulic vyhnat, a útokům na svou robotickou osobu se nevyhnul ani samotný K5 – jednou přes něj někdo hodil plachtu, byl převržen a povalen na zem a někdo mu také zamazal senzory barbecue omáčkou a fekáliemi. Robot, který přišel chránit psí útulek, se ocitl v nemilosti.


A zůstává v ní nadále. Město San Francisco po nějaké době zakázalo jeho další používání pod pokutou tisíce dolarů denně a používání robotů v ulicích (nejen bezpečnostních, ale i donáškových) je nyní složitější i díky nové městské legislativě.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesmrdí nám zeměkoule? / Darek Šmíd > NP č.489 > Novinky / Technoskop Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA má plné ruce práce s průzkumem vesmíru, ale věnuje velké úsilí také průzkumu naší vlastní planety. číst dále Adidasky z budoucnosti / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Po čtyřech dekádách vývoje je na světě vakcína proti smrtícímu viru ebola. Test, který pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhal v Guineji, spočíval v tom, že tam dostalo vakcínu 5837 lidí – a ani jeden z nich následně nebyl ebolou nakažen. číst dále Jak se připravit na konec světa, když je člověk bohatý / Darek Šmíd > NP č.492 > Novinky / Technoskop Survivalismus je životní přístup, kdy se neustále připravujete na konec civilizace nebo podobnou nepříjemnou událost biblických rozměrů. číst dále Zašívárna / Darek Šmíd > NP č.492 > Startér Začalo to jako tvůrčí koníček dvou kamarádek. Dnes je z toho sympatický obchodní projekt, který v Česku nemá obdoby a zaměstnává velmi specifickou pracovní sílu „vyšívacích babiček“. číst dále Zlodějské drony útočí / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Vzpomínáte na dva zlodějíčky, kteří se ve filmu Sám doma snažili vlámat do domu agresivního chlapečka Kevina? S pomocí dnešní techniky by si mohli ušetřit spoustu práce tím, že by do Kevinova hájemství poslali nejdříve na obhlídku drony. číst dále Gauč na kraji města / Darek Šmíd, Nikkarin > NP č.492 > Komiks Jeden gauč, mnoho autorů, spousta nových prostorů. Vítejte do putovního komiksu který neposedí. číst dále Řítíme se  k feudalismu? / Darek Šmíd > NP č.491 > Dezorientace Mávejte kapesníčkem, demokracie se s námi možná brzo rozloučí. Co když je to ale dobře? Protože možná ta demokracie není zase tak dobrý nápad. Klid, klid, vím, že ve slušné demokratické společnosti se takové věci neříkají – byť právě demokratická společnost stojí a padá na tom, že by si v ní měl každý říkat, co se mu zlíbí. Ale na mě to neházejte, já to neřekl; řekl to Platón. číst dále Pravidla morálky ve virtuální realitě / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Internetové stránky britské Společnosti virtuální reality (Virtual Reality Society) vybízejí v souvislosti s masivním nástupem zařízení zprostředkovávajících virtualitu k tomu, aby si lidé položili otázky ohledně morálního chování a motivace ve virtuálních vesmírech – a to ať už jde o počítačové hry, či virtuální zážitky jiného charakteru. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv