NP č.510 > Novinky / TechnoskopRoboCop nesmí do ulicDarek Šmíd

Do ulic San Franciska byl vyslán bezpečnostní robot, který z nich prý měl vyhnat lidi bez domova.

Před časem proběhla médii zpráva o tom, že americké město San Francisco vykázalo ze svých ulic robotického policajta, který šikanoval bezdomovce. Jak už to ale v době, která bývá označována za postpravdivou, bývá, skutečnost se od skandalistických zpráv na Twitteru v mnoha věcech liší.


Všechno to začalo nezvladatelnou bezpečnostní situací psího útulku ve čtvrti ­Mission District, který se potýkal s rozmáhajícím se vandalismem v okolí. Útulek se nachází v oblasti, k níž bezprostředně přiléhají improvizovaná obydlí místních lidí bez domova (jichž je v San Francisku přibližně sedm tisíc); média uvádějí, že jde o oblast s narůstající problematikou vandalismu a vloupání. Problém v oblasti se začal psího útulku bezprostředně dotýkat, když jeho zaměstnanci nebyli schopni vyjít ven bez toho, aby naráželi na použité injekční stříkačky a další neplechu, nicméně nebylo v jeho silách najmout ochranku na 24 hodin denně sedm dní v týdnu; a právě v tuto chvíli vstoupil do hry technologický start-up ze Silicon Valley Knightscope s bezpečnostním robotem K5.


Ten vypadá na první pohled jako pojízdná kovová homole, která se posouvá po chodníku rychlostí necelých pět kilometrů za hodinu a vydává přitom charakteristický sci-fi zvuk. Robůtek je o hlavu menší než dospělý člověk, je vybaven čtyřmi kamerami, mikrofonem, senzory na analýzu kvality vzduchu a hromadou další techniky; při jízdě bliká, snímá okolí a sleduje, zda v okolí nedochází k něčemu nekalému. Představa, že tenhle sanfranciský RoboCop mlátí po hlavě lidi bez domova robotickým pendrekem, má k pravdě daleko – šlo o nasazení technologie, která měla odradit vandaly, stahující se do stejné oblasti; což se podařilo. Během nasazení K5 zřetelně poklesl třeba počet zmíněných vloupaček do automobilů.


Jenže činnost K5 v ulicích se začala na místním dění odrážet i negativně: robot, který 24 hodin denně bzučel a blikal v ulicích, se začal projevovat jako problém pro bezdomovce, kteří se tady chtěli prostě jen v klidu vyspat, a při každodenním setkávání s robotem narvaným senzory se cítili nesví i mnozí z místních obyvatel. Sociální sítě i liberálně orientovaný tisk začaly přetřásat zjednodušující argument, že peníze, které by mohly pomoct lidem v ulicích, se sypou do techniky, která je má z těch ulic vyhnat, a útokům na svou robotickou osobu se nevyhnul ani samotný K5 – jednou přes něj někdo hodil plachtu, byl převržen a povalen na zem a někdo mu také zamazal senzory barbecue omáčkou a fekáliemi. Robot, který přišel chránit psí útulek, se ocitl v nemilosti.


A zůstává v ní nadále. Město San Francisco po nějaké době zakázalo jeho další používání pod pokutou tisíce dolarů denně a používání robotů v ulicích (nejen bezpečnostních, ale i donáškových) je nyní složitější i díky nové městské legislativě.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Autismus & IKEA / Martin Selner > NP č.510 > Jiné čtení Má práce mimo jiné spočívá v co největším začlenění dětí do společnosti. Trpí autismem a my se společně učíme dovednostem, které jim usnadní život a přiblíží je k větší samostatnosti. číst dále Němé tváře / Michaela Rozšafná > NP č.510 > Téma čísla Jak se dorozumívají zvířata mezi sebou? A jak s námi? Existují i neslyšící zvířecí druhy? A proč je někdy pořádně smradlavý vzkaz výmluvnější než tisíce slov? číst dále Nechci v důchodu čučet z okna, prodejce Daniel versus Jan Bružeňák / prodejce Daniel > NP č.510 > VIP Rozhovor Prodejce Daniel z brněnského Šilingrova náměstí si výtvarníka Jana Bružeňáka vyhlédl a k rozhovoru oslovil sám. Oba mají kořeny na Slovensku, oba žijí v Brně a oba si rádi povídají. A protože oba milují hory, domluvili se, že spolu vyrazí do Tater na lyže. číst dále Sebrané prasárny / Ivan Adamovič > NP č.510 > Kultura Na sklonku loňského roku vyšly dvě knihy zaobírající se zajímavým způsobem erotikou ve veřejném prostoru. Vedle průvodce Praha erotická se na trhu objevil i závěrečný svazek třídílné reedice jedné z největších knižních kuriozit – souboru Kryptadia od K. J. Obrátila. Kniha vyšla již jednou v nakladatelství Paseka, ale vydání v nakladatelství Lege Artis, přejmenované na První a Druhá kytice národních prasáren, je unikátní i nebývalou péčí vydavatele o „dokonalý“ reprint. Detaily ohledně vydání Kryptadia nám osvětlil vydavatel a bibliofil Jan Hýsek. číst dále
celý archiv