NP č.509 > Téma číslaParadox InsomnieDarek Šmíd

V současné době jsou rozlišovány dva typy nespavosti: nespavost objektivní a nespavost značně pocitová. Zvláštní na tom je, že příznaky obou rozdílných typů jsou zcela shodné.

„Spíte dost?" ptá se čtenářů bulvární zpravodajský server TN.cz a obrovitými písmeny s vykřičníkem nabízí „PŘEHLED, kolik spánku potřebujete v jakém věku!" Člověk aby snad raději hlídal vlastní spánek po nocích s kulovnicí, kdyby se mu chtěl ten zmetek po šesti hodinách vyplížit z postele a nechat ho nevyspalého. „Ideální je spát osm hodin denně," hlásá v jiném materiálu o lifestylové svátosti zdravého spaní web OnaDnes.cz a ještě v titulku dodává: „Ne více, ani méně."


Propláchněte si při ranním brouzdání internetem hlavu pár podobně skandalistickými prohlášeními, a dojdete k závěru, že trpíte insomnií: poruchou spánku, při níž nemůžete usnout, často se během spánku probouzíte, nebo vstáváte tak brzo, že můžete chodit do kurníku budit kohouta. S nespavostí je to ale mnohem komplikovanější než tvrzení, že spát pod osm hodin rovná se zkáze; dokonce natolik složitější, že na příčinách mnohých stížností na nedostatečný spánek se může podílet právě celospolečenská mytologie založená na podobných článcích.

 

Vnucená nespavost
„Někteří lidé si tu nespavost dost možná vyvinuli z nervozity, že nenaplňují nějaký předpoklad, kolik by toho měli naspat," říká Karolina Veldová, která se zabývá spánkovou medicínou a chronobiologií v laboratořích Národního ústavu duševního zdraví. „K čemuž mnohdy přispívají i média, když tvrdí, že když nebudete spát těch osm hodin v kuse, tak je s vámi konec."


Magistra Veldová je spoluautorkou studie Paradoxní insomnie a její příčiny, kterou v roce 2015 publikoval magazín Psychiatrie. Podle ní se v současnosti rozlišují dva hlavní typy nespavosti. Prvním je nespavost psychofyziologická, druhým nespavost paradoxní; a zatímco psychofyziologická nespavost je objektivně měřitelná porucha, vyznačující se prodlouženou dobou, při níž člověk usíná, či zkrácenou dobou spánku, u paradoxní insomnie lidé podle stejných měření objektivně vzato se samotným spánkem zase až takový problém nemají. Přitom ovšem svůj spánek hodnotí subjektivně stejně, jako lidé trpící prvním typem insomnie: i oni si stěžují na to, že dlouho usínají, často se v noci budí, či se budí předčasně; ačkoli objektivně naspí třeba sedm hodin spánku, mají subjektivní pocit, že spali o tři hodiny méně.


Je zvláštní, že příznaky pak mají úplně stejné jako „psychofyziologičtí" nespavci, kteří o ty tři hodiny méně skutečně spali.

Na špatném pocitu ze spánku se může podílet i mytologie lifestylových článků.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesmrdí nám zeměkoule? / Darek Šmíd > NP č.489 > Novinky / Technoskop Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA má plné ruce práce s průzkumem vesmíru, ale věnuje velké úsilí také průzkumu naší vlastní planety. číst dále Adidasky z budoucnosti / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Po čtyřech dekádách vývoje je na světě vakcína proti smrtícímu viru ebola. Test, který pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhal v Guineji, spočíval v tom, že tam dostalo vakcínu 5837 lidí – a ani jeden z nich následně nebyl ebolou nakažen. číst dále Jak se připravit na konec světa, když je člověk bohatý / Darek Šmíd > NP č.492 > Novinky / Technoskop Survivalismus je životní přístup, kdy se neustále připravujete na konec civilizace nebo podobnou nepříjemnou událost biblických rozměrů. číst dále Zašívárna / Darek Šmíd > NP č.492 > Startér Začalo to jako tvůrčí koníček dvou kamarádek. Dnes je z toho sympatický obchodní projekt, který v Česku nemá obdoby a zaměstnává velmi specifickou pracovní sílu „vyšívacích babiček“. číst dále Zlodějské drony útočí / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Vzpomínáte na dva zlodějíčky, kteří se ve filmu Sám doma snažili vlámat do domu agresivního chlapečka Kevina? S pomocí dnešní techniky by si mohli ušetřit spoustu práce tím, že by do Kevinova hájemství poslali nejdříve na obhlídku drony. číst dále Gauč na kraji města / Darek Šmíd, Nikkarin > NP č.492 > Komiks Jeden gauč, mnoho autorů, spousta nových prostorů. Vítejte do putovního komiksu který neposedí. číst dále Řítíme se  k feudalismu? / Darek Šmíd > NP č.491 > Dezorientace Mávejte kapesníčkem, demokracie se s námi možná brzo rozloučí. Co když je to ale dobře? Protože možná ta demokracie není zase tak dobrý nápad. Klid, klid, vím, že ve slušné demokratické společnosti se takové věci neříkají – byť právě demokratická společnost stojí a padá na tom, že by si v ní měl každý říkat, co se mu zlíbí. Ale na mě to neházejte, já to neřekl; řekl to Platón. číst dále Pravidla morálky ve virtuální realitě / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Internetové stránky britské Společnosti virtuální reality (Virtual Reality Society) vybízejí v souvislosti s masivním nástupem zařízení zprostředkovávajících virtualitu k tomu, aby si lidé položili otázky ohledně morálního chování a motivace ve virtuálních vesmírech – a to ať už jde o počítačové hry, či virtuální zážitky jiného charakteru. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv