NP č.508 > Téma číslaVánoce s komikyRedakce

Kolegové z australského street-paperu The Big Issue Australia svým čtenářům pravidelně chystají tzv „comedy issues“, tedy čísla, která tamní redakce připraví ve spolupráci s nejlepšími australskými komiky a hvězdami stand-up comedy. Tahle vydání mají u australských čtenářů i prodejců pokaždé obrovský úspěch, a protože stand-up je žánr, který v Česku poslední roky zažívá nebývalý boom, rozhodli jsme se australský nápad přenést do předvánočního Česka.

Stand-up je velmi specifický žánr – na jedné straně osamocený komik, mikrofon a jeviště, na straně druhé hlediště plné zvědavých obličejů – tak nás pobav. Je to vůbec nejtěžší komická disciplína, jestli jste vtipní nebo ne, to poznáte okamžitě. Buďto publikum rozesmějete, anebo se v tom rozpačitém tichu pořádně vykoupete. Umět přijít na scénu před desítky i stovky cizích lidí a začít sypat z rukávu vtípky tak, aby za chvíli celý sál bouřil smíchy, na to musíte mít opravdu kuráž a hlubokou víru ve své komediální schopnosti. A nebo naopak totální nedostatek soudnosti.


Takové jedno hloupé klišé o komicích obecně říká, že jsou to v soukromí smutní a depresivní lidé, často obtížné, až hraniční osobnosti a že život s komikem není zdaleka taková legrace, jak by se mohlo zdát. Chápeme únavu komiků z toho, že po nich lidé chtějí, kamkoliv se jen vrtnou, nějaký vtípek nebo aspoň dobrou náladu. A stejně tak rozumíme podivu člověka, který tváří v tvář známému komikovi zjišťuje, že je to vlastně obyčejný člověk, a ne stroj na vtipy. Ono to tak s těmi klišé je, že jsou často dost k ničemu a spíše člověka matou a rozptylují od skutečné podstaty věci.


I k Vánocům se pojí spousta zavádějících klišé. Ať už jsou to mantry jako „šťastné a veselé, a hlavně to zdravíčko", které odříkáváme už tak nějak bezmyšlenkovitě, nebo každoroční sborové lamentování nad tím, jak se z duchovního svátku vytrácí ono duchovno a jak se to celé mění jen na bohapusté nakupování a přejídání. I toto jsou trochu zavádějící klišé. Stejně jako komici nemusejí být pořád vtipní, nemusí být Vánoce jen o stresu a nakupování. Stejně jako nemusejí být komici v soukromí nestabilní sociopaté, nemusí být Vánoce vždy jen šťastné a veselé. Život je naštěstí natolik pestrý a nevyzpytatelný, že ve výsledku nám z těchhle všech klišé pokaždé namíchá trochu jiný koktejl.


Proto jsme oslovili nejlepší české stand-up komiky a požádali je o co nejosobnější texty o Vánocích. Jak vyjímeční lidé obdaření svérázným smyslem pro humor pojmou svůj příspěvek o Vánocích? Byli jsme zvědaví.


Bude to osobní? Bude to cynické? Bude to třeba i smutné? Bude to vážné? Bude to trapné? A bude to vůbec vtipné? Vyslali jsme do světa prosbu a vrátila se nám úžasná směs nejen textů, ale i třeba kreseb a fotek, a pokud se tím vším prokousáte, zjistíte, že nakonec to dopadlo přesně tak, jak jsme přemítali – je to vtipné, osobní, trapné, vážné a místy i smutné. Protože Vánoce nejsou jen komerční nebo duchovní, stresující nebo veselé, a protože komici nejsou vždy jen vtipní, nebo naopak divní. Je to všechno dohromady. Přesně tak, jak to má být.
Za celou redakci a prodejce a tým NP vám přejeme přesně takové Vánoce, jaké je chcete mít.


autor / Redakce VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Dobrý psychopat / Redakce > NP č.494 > Téma čísla Když se řekne psychopat, vybavíme si někoho v lepším případě nesnesitelného, v horším případě okolí nebezpečného. Jsou ale vlastnosti, díky kterým lidé s psychopatickými rysy mohou hrát ve společnosti kladnou a zásadní úlohu. Psychopat díky absenci emocí a strachu může činem na hraně totálního rizika posunout lidstvo vpřed. Hledáme dobrého psychopata! číst dále To bude tanec! / Redakce > NP č.521 > Téma čísla Tanec je nejjednodušší způsob, jak se v mžiku oka dostat do změněného stavu. A nepotřebujete k tomu nic jiného než sami sebe. číst dále Nový prostor: 15 let / Dagmar Kocmánková, Redakce > NP č.448 > Pošli to dál Street-papery po celém světě vznikají, aby upozornily na problém bezdomovství, pomohly lidem bez domova získat příjem a daly jim hlas. Nový Prostor se o to snaží již patnáct let. číst dále Oprava / Redakce > NP č.489 > Novinky z ulice Prodejce Radek Tamók nebyl spokojen s tím, jak vyšel jeho neautoriovaný rozhovor v minulém čísle. Sepsali jsme s společně dlouhé prohlášení všech omylů a nepřesností, které v rozhovoru zazněly, ale protože samotný seznam je příliš dlouhý a život příliš krátký a NP nemá dost stran, publikujeme tímto Radkovi jménem redakce velkou omluvu a celý text omluvy a oprav jeho rozhovoru zveřejňujeme na Facebookových stránkách Nového Prostoru. číst dále
celý archiv