NP č.495 > Téma číslaKopni si do Indiána!Darek Šmíd

Proč pojmenovává americká armáda své vražedné zbraně po symbolech původního obyvatelstva?

Jedna věc je kolonizovat něčí zemi. Druhá věc je zmasakrovat původní obyvatelstvo, roznést mezi ně nemoci, na něž nemá protilátky, mnohé z jeho členů proměnit v ostrakizované alkoholiky a těm ostatním udělat ze života takové peklo, že se dnes dožívají v průměru o čtyři roky méně než kolonizátoři. Třetí věc je napíchnout odkaz původního obyvatelstva na klacek a mávat s ním po světě. Něco takového by dokázali snad jen úplní barbaři, ne? Přesně tak. Třeba Američané.

Když psal Noam Chomsky svůj proslavený rant o tom, že zabitím Usámy Bin Ládina se američtí Navy Seals (respektive jejich nadřízení včetně prezidenta Spojených států) dopustili válečného zločinu podle Norimberských dohod (takové to „naklušeme do země, s níž nejsme ve válce, a bez soudu a bez rozsudku tam jako Soudce Dredd střelíme zezadu dvakrát do hlavy jednoho chlápka“), zmínil se také o tom, že tato operace se jmenovala Operation Geronimo.

Ten, kdo přisuzuje zbraním a vojenským operacím americké armády jména, která mají pro původní obyvatelstvo úplně jiný význam, ví moc dobře, co dělá.

Tento článek je v plném znění dostupný pouze předplatitelům Nového Prostoru.

Pořiďte si online-předplatné a krom přístupu k článkům záskáte i možnost stáhnout si Nový Prostor ve formátu pdf.

Pokud již jste předplatitelem, přihlašte se prosím.

autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články

celý archiv