NP č.492 > Novinky / TechnoskopVyrazme do práce vodním autobusemDarek Šmíd

Projekt Seabubble je futuristická městská doprava, která přesune provoz ze silnic na řeku

Lidé, kteří jezdí ve velkých městech každé ráno autem do práce jen proto, že se jim nechce chodit pěšky, jsou krysy. Ehm, tedy suchozemské krysy. Tak přece těm, kdo tráví celý život na pevnině, říkají námořníci. Pokud se však bude vývoj městské dopravy ubírat směrem, který nyní naznačuje Paříž, pak bude ve městech suchozemských krys méně a méně.

snad nebudou řeky časem

zacpané stejně jako městské ulice

Už v létě by mohl být v Paříži uveden do praxe projekt Seabubble, což je přeprava nikoli po silnici, ale po řece. Seabubble je eskadrou malých elektrických křídlových člunů, které by měly na pařížské Seině fungovat jako elegantní, ekologické a skrz naskrz roztomilé vodní taxíky. Křídlový člun je ten druh plavidla, jakému se u moře říká „mořská raketa" – pod čarou ponoru má loď nosná křídla, která ve chvíli, kdy se rozjede, vytvoří vztlak, a tím ji zvednou nad hladinu. To v případě říčních elektrických taxíků v Paříží přispěje k jejich ekologickému provozu: tím, že se křídlový člunek zvedne z vody a poskakuje po vlnách jen na ploše svých křidélek, snižuje tření vody o trup a zmenšuje tak náklady na svůj výkon.


Seabubble by přitom mohl v Paříži fungovat také na principu sdílených automobilů, o jakých byla řeč v předminulém Novém Prostoru v souvislosti s takovou službou existující v Česku. I Paříž už má samozřejmě sdílené elektromobily a Sea­bubble by měl odlehčit ucpaným ulicím tím, že by část individuální přepravy přesunul do vln Seiny (čímž nemám na mysli, že tam prostě nahrnou auta bagrem do řeky, což by bylo nicméně pro odsunutí aut z ulic nejefektivnější) prostřednictvím člunů pro pět pasažérů, o které se vždy dělí hned několik „nájemníků".


Po vodě už se dnes podobným způsobem jezdí v ruském Petrohradu (tam fungují zmíněné křídlové čluny), v Hongkongu, v New Yorku a v mnoha dalších městech; a společnost, která chce zavést křídlové čluny do Paříže, usiluje o to, aby se dostala i na Temži v Londýně.
Nasnadě je však i zřejmá otázka: pokud se na vlny městských řek přesune nejen hromadná, ale i individuální doprava, jak zabránit tomu, aby se ty samé řeky v následujících letech neucpaly lodičkami stejně, jako se ucpaly městské ulice čoudícími a šnekovitě se plazícími auty?


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nesmrdí nám zeměkoule? / Darek Šmíd > NP č.489 > Novinky / Technoskop Americký úřad pro letectví a kosmonautiku NASA má plné ruce práce s průzkumem vesmíru, ale věnuje velké úsilí také průzkumu naší vlastní planety. číst dále Adidasky z budoucnosti / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Po čtyřech dekádách vývoje je na světě vakcína proti smrtícímu viru ebola. Test, který pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO) probíhal v Guineji, spočíval v tom, že tam dostalo vakcínu 5837 lidí – a ani jeden z nich následně nebyl ebolou nakažen. číst dále Jak se připravit na konec světa, když je člověk bohatý / Darek Šmíd > NP č.492 > Novinky / Technoskop Survivalismus je životní přístup, kdy se neustále připravujete na konec civilizace nebo podobnou nepříjemnou událost biblických rozměrů. číst dále Zašívárna / Darek Šmíd > NP č.492 > Startér Začalo to jako tvůrčí koníček dvou kamarádek. Dnes je z toho sympatický obchodní projekt, který v Česku nemá obdoby a zaměstnává velmi specifickou pracovní sílu „vyšívacích babiček“. číst dále Zlodějské drony útočí / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Vzpomínáte na dva zlodějíčky, kteří se ve filmu Sám doma snažili vlámat do domu agresivního chlapečka Kevina? S pomocí dnešní techniky by si mohli ušetřit spoustu práce tím, že by do Kevinova hájemství poslali nejdříve na obhlídku drony. číst dále Gauč na kraji města / Darek Šmíd, Nikkarin > NP č.492 > Komiks Jeden gauč, mnoho autorů, spousta nových prostorů. Vítejte do putovního komiksu který neposedí. číst dále Řítíme se  k feudalismu? / Darek Šmíd > NP č.491 > Dezorientace Mávejte kapesníčkem, demokracie se s námi možná brzo rozloučí. Co když je to ale dobře? Protože možná ta demokracie není zase tak dobrý nápad. Klid, klid, vím, že ve slušné demokratické společnosti se takové věci neříkají – byť právě demokratická společnost stojí a padá na tom, že by si v ní měl každý říkat, co se mu zlíbí. Ale na mě to neházejte, já to neřekl; řekl to Platón. číst dále Pravidla morálky ve virtuální realitě / Darek Šmíd > NP č.491 > Novinky / Technoskop Internetové stránky britské Společnosti virtuální reality (Virtual Reality Society) vybízejí v souvislosti s masivním nástupem zařízení zprostředkovávajících virtualitu k tomu, aby si lidé položili otázky ohledně morálního chování a motivace ve virtuálních vesmírech – a to ať už jde o počítačové hry, či virtuální zážitky jiného charakteru. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv