NP č.492 > Novinky / TechnoskopVyrazme do práce vodním autobusemDarek Šmíd

Projekt Seabubble je futuristická městská doprava, která přesune provoz ze silnic na řeku

Lidé, kteří jezdí ve velkých městech každé ráno autem do práce jen proto, že se jim nechce chodit pěšky, jsou krysy. Ehm, tedy suchozemské krysy. Tak přece těm, kdo tráví celý život na pevnině, říkají námořníci. Pokud se však bude vývoj městské dopravy ubírat směrem, který nyní naznačuje Paříž, pak bude ve městech suchozemských krys méně a méně.

snad nebudou řeky časem

zacpané stejně jako městské ulice

Už v létě by mohl být v Paříži uveden do praxe projekt Seabubble, což je přeprava nikoli po silnici, ale po řece. Seabubble je eskadrou malých elektrických křídlových člunů, které by měly na pařížské Seině fungovat jako elegantní, ekologické a skrz naskrz roztomilé vodní taxíky. Křídlový člun je ten druh plavidla, jakému se u moře říká „mořská raketa" – pod čarou ponoru má loď nosná křídla, která ve chvíli, kdy se rozjede, vytvoří vztlak, a tím ji zvednou nad hladinu. To v případě říčních elektrických taxíků v Paříží přispěje k jejich ekologickému provozu: tím, že se křídlový člunek zvedne z vody a poskakuje po vlnách jen na ploše svých křidélek, snižuje tření vody o trup a zmenšuje tak náklady na svůj výkon.


Seabubble by přitom mohl v Paříži fungovat také na principu sdílených automobilů, o jakých byla řeč v předminulém Novém Prostoru v souvislosti s takovou službou existující v Česku. I Paříž už má samozřejmě sdílené elektromobily a Sea­bubble by měl odlehčit ucpaným ulicím tím, že by část individuální přepravy přesunul do vln Seiny (čímž nemám na mysli, že tam prostě nahrnou auta bagrem do řeky, což by bylo nicméně pro odsunutí aut z ulic nejefektivnější) prostřednictvím člunů pro pět pasažérů, o které se vždy dělí hned několik „nájemníků".


Po vodě už se dnes podobným způsobem jezdí v ruském Petrohradu (tam fungují zmíněné křídlové čluny), v Hongkongu, v New Yorku a v mnoha dalších městech; a společnost, která chce zavést křídlové čluny do Paříže, usiluje o to, aby se dostala i na Temži v Londýně.
Nasnadě je však i zřejmá otázka: pokud se na vlny městských řek přesune nejen hromadná, ale i individuální doprava, jak zabránit tomu, aby se ty samé řeky v následujících letech neucpaly lodičkami stejně, jako se ucpaly městské ulice čoudícími a šnekovitě se plazícími auty?


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Přemnožené lidstvo / Darek Šmíd > NP č.497 > Novinky / Technoskop Dětičky jsou roztomilé, ale čeho je moc, toho je příliš; lidí by na planetě možná mělo být méně číst dále Nic víc nepotřebuju / Darek Šmíd > NP č.496 > Téma čísla Jak se žije české minimalistické youtuberce, která pracuje z jakéhokoli místa na Zeměkouli. číst dále Exekuce nesmí být nadosmrti / Darek Šmíd > NP č.525 > Téma čísla V Česku je v tuhle chvíli na 300 000 protiprávních exekucí. Jejich vymáhání dříve umožňoval formát rozhodčích doložek, ujednání, díky němuž se případný spor řeší před rozhodcem, a nikoli nestranným soudem. Výběr rozhodce však nemusel být transparentní, rozhodce nemusel být nestranný a dlužník se dostal do exekuce raz dva. Vymáhání takových smluv je nezákonné, a přesto v tom exekutoři pokračují. O boji s tímto systémem vypráví právník Petr Němec. číst dále

Nejčtenější články z tohoto čísla

Prodejce Tomáš: Kde je Hradec, tam žijí králové / Jan Štěpánek > NP č.492 > Moje město Tomáš Máša je už z dálky nepřeslechnutelný. Usazen na židličce na rohu třídy Karla IV. a Baťkova náměstí čte nahlas vybrané pasáže z aktuálního vydání NP. Je jedním z pár prodejců NP v Hradci, městě, které se stalo jeho druhým domovem a na které nedá dopustit. V Praze je blaze, ale taky draze, říká původem Libeňák. „Tady mám přátele a známé, kteří mě drží nad vodou nejen teď, ale hlavně v době, když jsem utrpěl úraz, který mi otočil celý život vzhůru nohama.“ číst dále Dědictví versus exekuce. Co s tím? / Jan Kalous > NP č.492 > Poradna první pomoci Co se stanete, když je váš plat zatížen exekucí a vy do toho dědíte? co dělat v případě, kdy dědíte podíl rodinného majetku? jak zabránit tomu, aby vaše exekuce nedolehla i na majetek zbytku rodiny? číst dále Balada o očích černouškových / Adam Borzič > NP č.492 > Novinky / Kultura 98 % procent na filmovém serveru Rotten Tomatoes se nevidí moc často. Čím to, že vcelku nenápadný film Moonlight tak upoutal světovou kritiku, že se o něm hovoří i jako o velké naději pro letošní Oscary? číst dále Je snadné prodat dětem úplnou blbost / Darek Šmíd > NP č.492 > Téma čísla HLEDÁNÍ HRAČKY Miroslav Kotík vrátil na český trh legendární figurky Igráčků. Za novou podobu panáčků různých profesí, v jejichž výrobě navázal s firmou EFKO-karton na tradici zahájenou v 70. letech společností Igra, získal cenu Grand Prix 2010. A tak jsme se zeptali právě jeho, co vlastně děti chtějí. číst dále
celý archiv
//