NP č.492 > Novinky / KulturaBalada o očích černouškovýchAdam Borzič

98 % procent na filmovém serveru Rotten Tomatoes se nevidí moc často. Čím to, že vcelku nenápadný film Moonlight tak upoutal světovou kritiku, že se o něm hovoří i jako o velké naději pro letošní Oscary?

Sledujeme sociální drama, tři etapy života černého chlapce Chirona, kterému osud rozdal samé špatné karty. Narodil se chudé single matce-narkomance. Pro spolužáky se stal oblíbeným otloukánkem, Jediný dospělý, který ho bere a který mu je jakýmsi náhradním otcem, je pouliční dealer drog. Navíc je Chiron gay, což se v drsné černošské čtvrti neodpouští. Pracně si najde spřízněnou duši, kamaráda, kterému může vyjevit svoje city, ale po letmém erotickém zážitku přichází další pád.


V něčem je tento film blízký oscarové Zkrocené hoře, což byl také nízkorozpočtový snímek o mužské lásce v nevlídném prostředí. A není to děj, který z Moonlightu činí kvalitní dílo, ale skoro všechno ostatní. Dobrá volba herců, kterým to prostě věříte, ačkoliv vás nemohou nepřepadnout pochybnosti, jestli se může vyzáblý mladík z prostřední části snímku přerodit ve svalnatého bouchače poslední třetiny. Perfektní hudba, která udává tempo. Živá kamera, která je de facto dalším hercem filmu a dílu dodává silnou subjektivitu. Přesto váháme, jestli snímek přidat k tomu nejlepšímu, co v uplynulém roce vzniklo. Moonlight nás všechny konejší smířlivou vizí, že v jádru každého gangsty se zlatými zuby a bouchačkou za pasem je vlastně křehký chlapec, který čeká na pohlazení.


autor / Adam Borzič VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA
celý archiv