NP č.490 > Téma číslaKe štěstí zkratky nevedouDarek Šmíd

Ono se řekne: „jít tomu štěstíčku naproti“; jenže jak si může být člověk jistý, že jde správným směrem? Co když jde místo štěstíčka naproti totální katastrofě? Štěstí je komodita natolik žádaná, že se za ně rád převlékne kdejaký průšvih a pak už jen čeká, až se mu lovec štěstí vrhne do chřtánu.

Vezměte si to nejpopulárnější instantní štěstí: výhru v loterii. Musí to být super, zaškrtat pár políček a vyfasovat za to pět set melounů, ne? No, ani ne. „Páchají sebevraždy. Prošustrují to… Rozvádějí se a umírají,“ popsal převládající charakteristiky štastlivců, kteří vyhrávají v loterii šílené prachy, jejich finanční poradce Don McNay pro magazín Time. Sedmdesát procent z nich o výhru za pár let přijde, mnozí se psychicky zhroutí, jejich sociální život se změní ve spálenou zem. Říká se tomu „prokletí loterie“; a vychází to z toho, že lidé na tu haldu „štěstí“ prostě nejsou připraveni.

Každý z nás potřebuje něco, co ho žene dopředu. Ta vyhlídka čehosi, to je vyhlídka na štěstí. Jdeme za ním, jako se horolezec škrábe po strmé stěně, a i když musíme občas sejít z cesty a na nějakou dobu ztratíme štěstí z dohledu, je to ta víra, že se někde zase objeví, co nás pořád táhne dál. Když se vám pak najednou v cestě objeví obří blikající neonová šipka, která slibuje zkratku, snad vás nešokuje, že se za ní skrývá nějaký neřád. Čeští bafuňáři, kteří šli „tomu štěstíčku naproti“, daleko koneckonců také nedošli. Štěstí má tisíce podob, ale jedna věc je spojuje: nevedou k němu zkratky.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Prozření starého kyberhipíka / Ivan Adamovič > NP č.490 > Novinky / Kultura Jaron Lanier býval v 90. letech věrozvěstem kyberkultury. Člověk by očekával, že v současnosti bude spát na vavřínech uskutečněného snu.   číst dále Teorie velkého třesku plesku / Vít Boháček > NP č.490 > Pop Věda Všimli jste si, jak některé vědecké koncepty zdomácněly v běžné mluvě? Docela hodně jich pochází z oboru astronomie a fyziky. Možná proto, že astronomové umějí publiku nabídnout krásu hvězdné oblohy, a když člověk zjihle hledí vzhůru, leccos je při tom ochotný pochytit. Třeba takový velký třesk. Anglicky to zní ještě lépe: Big Bang. Skoro jako název nějaké bigbítové kapely. Každopádně o velkém třesku slyšel každý. Možná tam hrál roli romantický fakt, že všechno kolem nás je složené z atomů, které vznikly krátce poté, co kdysi strašně, strašně dávno něco obrovsky vybuchlo. Náš vesmír. Jsme prostě zplozenci výbuchu, i když rozpínání je asi vědečtější termín. číst dále mapa ŠŤASTNÝCH / Jan Štěpánek > NP č.490 > Téma čísla Slovo je mocné. Pokud si často něco opakujeme, snadno se nám to dostane pod kůži. Šťastná myšlenka dělá šťastného člověka. No ne? A co když se dokonce někdo jmenuje Šťastný, hm? Nebo Šťastná? Ne, nebojte, tohle nemyslíme jako vážný výzkum, jen jsme se koukli na stránky www. kdejsme.cz a nechali si najít všechny Šťastné, co jich v Česku je. A výsledky nás docela pobavily. Co myslíte, mají nějaký přesah i do skutečného světa? číst dále Per aspera ad astra / Jan Stern > NP č.490 > Fejeton Za mého dětství bylo oblíbenou kratochvílí děvčat vedení takzvaného památníčku. Asi víte, o co šlo: o takovou knížečku s prázdnými listy, kterou vám děvče dalo a vy jste mu tam měli něco napsat nebo namalovat „na památku“. Potíž byla, že jsem nikdy jaksi nepochopil tu základní poetiku žánru. Co se čeká? Kde jsou meze? Kdo jsou klasici? Já v tom naprosto plaval. V Rozumu do kapsy o tom nic nepsali a dokonce ani v Pionýrské stezce nenavedli mne na správnou stezku. A tak jsem to bral tak nějak od srdce – základ všech katastrof světa.   číst dále
celý archiv