NP č.490 > Téma číslaKe štěstí zkratky nevedouDarek Šmíd

Ono se řekne: „jít tomu štěstíčku naproti“; jenže jak si může být člověk jistý, že jde správným směrem? Co když jde místo štěstíčka naproti totální katastrofě? Štěstí je komodita natolik žádaná, že se za ně rád převlékne kdejaký průšvih a pak už jen čeká, až se mu lovec štěstí vrhne do chřtánu.

Vezměte si to nejpopulárnější instantní štěstí: výhru v loterii. Musí to být super, zaškrtat pár políček a vyfasovat za to pět set melounů, ne? No, ani ne. „Páchají sebevraždy. Prošustrují to… Rozvádějí se a umírají,“ popsal převládající charakteristiky štastlivců, kteří vyhrávají v loterii šílené prachy, jejich finanční poradce Don McNay pro magazín Time. Sedmdesát procent z nich o výhru za pár let přijde, mnozí se psychicky zhroutí, jejich sociální život se změní ve spálenou zem. Říká se tomu „prokletí loterie“; a vychází to z toho, že lidé na tu haldu „štěstí“ prostě nejsou připraveni.

Každý z nás potřebuje něco, co ho žene dopředu. Ta vyhlídka čehosi, to je vyhlídka na štěstí. Jdeme za ním, jako se horolezec škrábe po strmé stěně, a i když musíme občas sejít z cesty a na nějakou dobu ztratíme štěstí z dohledu, je to ta víra, že se někde zase objeví, co nás pořád táhne dál. Když se vám pak najednou v cestě objeví obří blikající neonová šipka, která slibuje zkratku, snad vás nešokuje, že se za ní skrývá nějaký neřád. Čeští bafuňáři, kteří šli „tomu štěstíčku naproti“, daleko koneckonců také nedošli. Štěstí má tisíce podob, ale jedna věc je spojuje: nevedou k němu zkratky.


autor / Darek Šmíd VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Autonapůl / Libor Hruška > NP č.490 > Startér Ještě relativně nedávno bylo v Česku sdílení aut doménou hrstky alternativních rodin nebo jednotlivců. Tuzemský trh se ale profesionalizoval, existuje i Asociace českého carsharingu, která o podpoře tohoto způsobu dopravy jedná s radnicemi velkých měst. Jednou z firem, které sdílení nabízejí, je brněnské Autonapůl, historicky vůbec první český profi carsharing. číst dále Tak si to pojďme spočítat / Libor Hruška > NP č.490 > Téma čísla A nejšťastnějším státem planety pro letošní rok se stává… Kostarika. Tak ne, Dánsko. Nebo přece jenom Kostarika? Jakou vypovídací hodnotu mají výpočty Hrubého národního štěstí nebo Indexu šťastné planety. číst dále mapa ŠŤASTNÝCH / Jan Štěpánek > NP č.490 > Téma čísla Slovo je mocné. Pokud si často něco opakujeme, snadno se nám to dostane pod kůži. Šťastná myšlenka dělá šťastného člověka. No ne? A co když se dokonce někdo jmenuje Šťastný, hm? Nebo Šťastná? Ne, nebojte, tohle nemyslíme jako vážný výzkum, jen jsme se koukli na stránky www. kdejsme.cz a nechali si najít všechny Šťastné, co jich v Česku je. A výsledky nás docela pobavily. Co myslíte, mají nějaký přesah i do skutečného světa? číst dále My to štěstí loudíme (Štěstí podle komiků) / Jakub Yellen, Jan Štěpánek > NP č.490 > Téma čísla Tomáš Baldýnský je autorem seriálu Comeback a Kosmo, je také jedním z autorů Zeleného Raoula. Luďek Staněk je jedním z nejvýrazějších českých stand-up komiků, jeho Pořad na Streamu si pouštějí statisíce lidí. číst dále
celý archiv