NP č.477 > Pošli to dálBěž na hotel!Tomáš Schejbal

Berlínská radnice si došlápla na krátkodobé pronajímání pokojů přes web Airbnb. Pokud chcete v Berlíně přespat, budete muset na hotel.

„Berlin doesn´t love you,“ stojí psáno sprejem na cihlových zdech mnoha domů v berlínských čtvrtích jako Kreuzberg nebo Friedrichshain. Tento vzkaz je adresován především masám turistů, kteří prahnou po zážitcích zdejšího nočního života. Ačkoliv jsou turisté pro město významným zdrojem příjmu, Berlíňané k nim příliš vřelý vztah nemají. Vadí jim, že svou poptávkou zvyšují ceny, ale také že narušují atmosféru města, spoluutvářenou squaterskými zónami, punkovými kluby a technem. Právě tohle však turisty s foťáky láká ze všeho nejvíc.

Jednou z mála výhod, kterou turisté domácím přinášeli, byla možnost přivýdělku skrze soukromé pronajímání pokojů či bytů. Hojně využívaným pomocníkem jim v tom byl web Airbnb, jehož prostřednictvím je možné sehnat krátkodobý pronájem a vyhnout se tak nutnosti platit za drahý hotel či hostel. Ve městě, kde jsou nemovitosti jedním z hlavních zdrojů investic, však mají majitelé hotelových sítí dlouhé prsty a na drobné pronajímatele si tak nedávno došlápli. Výsledkem jejich lobbingu je nový zákon s roztomile německým názvem „Zweckentfremdungsgesetz“, který lze volně přeložit jako „zákaz neúčelného využití“. Podle nového zákona je nyní drobný krátkodobý pronájem bytových prostor ilegální. Běžní turisté se tak budou moci dále spoléhat buď na couchsurfing, nebo vydat jmění za předražený hotel. Berlín, kde je už nyní bydlení drahé, se tak nejspíš stane nedostupnějším i v oblasti cestování. Otázka je, kdo na tom bude tratit.


autor / Tomáš Schejbal VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Ten starej dělnickej Žižkov / Tomáš Schejbal > NP č.462 > Dějiny přítomnosti Žižkov, to není jen vysílač s výhledem do údolí červených střech, strmých dlážděných uliček a špinavých silnic, ani rázovité bary a bordely, kde je o zdraví brát za kliku. Uhrančivý ráz předměstské krajiny pavlačových domů má své kořeny v dobách, kdy v lokálech místní apači tančili se svými rozpustilými milenkami. číst dále Císař pán je vůl! / Tomáš Schejbal > NP č.479 > Téma čísla Pokuta za urážku policisty nás vrací do zašlých časů, kdy se zneuctění autority majestátu trestalo v lepším případě žalářem. číst dále Malej Berlín na Elstře / Tomáš Schejbal > NP č.428 > Reportáž Bohéma má nový domov. Metropolí hispterů se stalo druhdy provinční město východního německa – Lipsko. číst dále Drang nach Osten / Tomáš Schejbal > NP č.469 > Fejeton Nacistické teorie o rasové nadřazenosti čerpaly z představ o germánské otužilosti drsným klimatem. Postup německých jednotek na východ ale nakonec zarazil generál Zima. číst dále Uloupené památky / Tomáš Schejbal > NP č.460 > Dějiny přítomnosti Pařížský Louvre a další slavná muzea nejsou jen sbírkou cenných památek. Jejich historie a současnost jsou spojeny s loupením v koloniích a s velkým byznysem. číst dále Šedavá obloha pod mrakem, trochu deštivo. / Tomáš Schejbal > NP č.468 > Reportáž Čeští xenofobové následují své lokální předáky Konvičku, Hampla a Bartoše. Ideoví vůdci německé Pegidy jsou však intelektuálové z řad nové pravice, jimž se splnil sen o „lidovém hnutí“. Jejich dalším cílem je něco jako německý Majdan a uchopení moci.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv