NP č.475 > Pošli to dálKonzervativní šangri-laTomáš Malík

Vidět dva postarší matadory politického konzervatismu v čele demonstrace za dodržování lidských práv v Tibetu, kterak na dohled Hradu i televizních kamer srdnatě tepou do arogance mocných, kteří si zvou na čaj zlovolné čínské utlačovatele, je snad možné jedině v Česku. Pod dlažbou je pláž! … a pod vlajkou oblek, dodejme.

Přesto je tenhle svéráz národního lovu na zmateného voliče snad už příliš i na místní poměry. Nejde ani tak o kovaného pragmatika Miroslava Kalouska, který po odchodu Karla Schwarzenberga z postu předsedy TOP 09 musí partaji znovu (vy)nalézt atraktivní a vlídnou tvář pro mladé, a tak po punku koketuje s buddhismem. Veselí lidé se navíc rádi dojmou, jak známo, a Miroslav Kalousek bývá často hodně veselý člověk, takže klidně věřme v sílu citu, který chová k těžkému osudu tibetského lidu. Horší je to ale s knížetem. Těžko se totiž dovolávat dlouholeté české tradice zahraniční politiky s akcentem na lidská práva (existovala-li kdy taková) z pozice nedávného ministra zahraničních věcí, který se nijak neštítil nejen podávat si zcela bez odporu a s úsměvem ruce s představiteli mnohem horších režimů, než je ten čínský, ale dokonce je zásobovat zbraněmi. Právě Schwarzenbergovi totiž může poděkovat Saúdská Arábie, Bahrajn či Ázerbájdžán a další lotrovské státy, že mají o něco více možností, jak čelit svému odbojnému obyvatelstvu, případně sousedům. Slzet v tomhle případě nad Tibetem, to už snad ani není punk, to je prostě metal.


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Lesk a bída slasti / Tomáš Malík > NP č.471 > Téma čísla V Thajsku každoročně zaplatí za sex kolem pěti milionů zahraničních turistů. Řada dívek přitom žije v podmínkách blízkých otroctví. číst dále Máte právo vědět / Tomáš Malík > NP č.455 > Pošli to dál Ten, kdo si ze stánku odnesl aprílové vydání MF DNES, nemohl litovat jediné koruny. Po paterčatech a jejich líné romské matce, která nerozpéká ztvrdlé rohlíky a moudré rady své bílé zkušenější „kamarádky“ z ministerstva nechce ani zadarmo, přišel list s dalším šokujícím odhalením. Hlavní hrdinka několika českými lvy ověnčeného sociálního dramatu Cesta ven pronajala pro svou matku byt v Ústí nad Labem a dluží za nájem. Nezajímavá banalita? Ne! Druhá nejdůležitější zpráva dne s titulkem – Romská herecká hvězda neplatila za byt! číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále Weiglův doublethink / Tomáš Malík > NP č.460 > Pošli to dál Současná debata o humanitární krizi spojené s uprchlíky ze zemí zmítaných válečnými konflikty skýtá mnoho poloh. Od solidárních přes pragmatické až k otevřeně xenofobním. Jen Jiří Weigl, někdejší šéf prezidentské kanceláře Václava Klause, dnes hlava jeho institutu, dokáže jako nikdo jiný všechny tyto jindy skřípající roviny lišácky skloubit dohromady. Podle jeho nejnovějšího komentáře na serveru iDNES.cz je potřeba běžencům říci jasné NE, pokud nechceme riskovat náš morální kredit! číst dále
celý archiv