NP č.475 > Pošli to dálKonzervativní šangri-laTomáš Malík

Vidět dva postarší matadory politického konzervatismu v čele demonstrace za dodržování lidských práv v Tibetu, kterak na dohled Hradu i televizních kamer srdnatě tepou do arogance mocných, kteří si zvou na čaj zlovolné čínské utlačovatele, je snad možné jedině v Česku. Pod dlažbou je pláž! … a pod vlajkou oblek, dodejme.

Přesto je tenhle svéráz národního lovu na zmateného voliče snad už příliš i na místní poměry. Nejde ani tak o kovaného pragmatika Miroslava Kalouska, který po odchodu Karla Schwarzenberga z postu předsedy TOP 09 musí partaji znovu (vy)nalézt atraktivní a vlídnou tvář pro mladé, a tak po punku koketuje s buddhismem. Veselí lidé se navíc rádi dojmou, jak známo, a Miroslav Kalousek bývá často hodně veselý člověk, takže klidně věřme v sílu citu, který chová k těžkému osudu tibetského lidu. Horší je to ale s knížetem. Těžko se totiž dovolávat dlouholeté české tradice zahraniční politiky s akcentem na lidská práva (existovala-li kdy taková) z pozice nedávného ministra zahraničních věcí, který se nijak neštítil nejen podávat si zcela bez odporu a s úsměvem ruce s představiteli mnohem horších režimů, než je ten čínský, ale dokonce je zásobovat zbraněmi. Právě Schwarzenbergovi totiž může poděkovat Saúdská Arábie, Bahrajn či Ázerbájdžán a další lotrovské státy, že mají o něco více možností, jak čelit svému odbojnému obyvatelstvu, případně sousedům. Slzet v tomhle případě nad Tibetem, to už snad ani není punk, to je prostě metal.


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Nedůvěřuj, prověřuj, zabásni / Tomáš Malík > NP č.481 > Pošli to dál Začátek července přinesl do české justice zdánlivě samozřejmý, pro některé soudce přesto překvapivý a snad i přelomový poznatek – lidé jsou si rovni. Ústavní soud totiž zrušil více než rok trvající klatbu nad Vítem Hassanem, příležitostným novinářem a všudybylem, jenž se sám rád označuje za kontroverzního člověka. Vrátil tím do hry dva roky starou kauzu s kafkovským motivem, jež na svém počátku vyslala poněkud děsivý signál – s chronickými potížisty a stěžovateli se mazat nebudeme, za katr s nimi.   číst dále Chomutov Rulezz / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.342 > Téma čísla Mít vztah k rodnému městu a prožít v něm celý život se dneska moc nenosí. Trendy je být flexibilní, umět za sebou spálit mosty a přesunout se tam, kde je nejlíp. Zvlášť když jste z Chomutova. Nebo ne?   číst dále Weiglův doublethink / Tomáš Malík > NP č.460 > Pošli to dál Současná debata o humanitární krizi spojené s uprchlíky ze zemí zmítaných válečnými konflikty skýtá mnoho poloh. Od solidárních přes pragmatické až k otevřeně xenofobním. Jen Jiří Weigl, někdejší šéf prezidentské kanceláře Václava Klause, dnes hlava jeho institutu, dokáže jako nikdo jiný všechny tyto jindy skřípající roviny lišácky skloubit dohromady. Podle jeho nejnovějšího komentáře na serveru iDNES.cz je potřeba běžencům říci jasné NE, pokud nechceme riskovat náš morální kredit! číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále
celý archiv