NP č.475 > Pošli to dálKonzervativní šangri-laTomáš Malík

Vidět dva postarší matadory politického konzervatismu v čele demonstrace za dodržování lidských práv v Tibetu, kterak na dohled Hradu i televizních kamer srdnatě tepou do arogance mocných, kteří si zvou na čaj zlovolné čínské utlačovatele, je snad možné jedině v Česku. Pod dlažbou je pláž! … a pod vlajkou oblek, dodejme.

Přesto je tenhle svéráz národního lovu na zmateného voliče snad už příliš i na místní poměry. Nejde ani tak o kovaného pragmatika Miroslava Kalouska, který po odchodu Karla Schwarzenberga z postu předsedy TOP 09 musí partaji znovu (vy)nalézt atraktivní a vlídnou tvář pro mladé, a tak po punku koketuje s buddhismem. Veselí lidé se navíc rádi dojmou, jak známo, a Miroslav Kalousek bývá často hodně veselý člověk, takže klidně věřme v sílu citu, který chová k těžkému osudu tibetského lidu. Horší je to ale s knížetem. Těžko se totiž dovolávat dlouholeté české tradice zahraniční politiky s akcentem na lidská práva (existovala-li kdy taková) z pozice nedávného ministra zahraničních věcí, který se nijak neštítil nejen podávat si zcela bez odporu a s úsměvem ruce s představiteli mnohem horších režimů, než je ten čínský, ale dokonce je zásobovat zbraněmi. Právě Schwarzenbergovi totiž může poděkovat Saúdská Arábie, Bahrajn či Ázerbájdžán a další lotrovské státy, že mají o něco více možností, jak čelit svému odbojnému obyvatelstvu, případně sousedům. Slzet v tomhle případě nad Tibetem, to už snad ani není punk, to je prostě metal.


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Tak daleko, tak blízko / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.404 > Téma čísla Na sklonku minulého roku začal v Maďarsku platit nový zákon, který zahnal bezdomovce do ilegality. Pokud je policie přistihne opakovaně na ulici, hrozí jim několikadenní vězení. Vydali jsem se do Budapešti zjistit, co novinka přinesla a jak se místním na ulici žije.   číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále Růst spolu se včelami / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.458 > Téma čísla „Lidé často nerozeznají jednotlivé druhy hmyzu a propadají zbytečné hysterii,“ říká Miloš Vondruška. O včelách, které chová na střeše holešovického činžáku, dokáže poutavě mluvit hodiny a k tomu provozuje web – vcelynastrese.cz. číst dále Landa nad Ortelem / Tomáš Malík > NP č.473 > Pošli to dál O Tomášovi Ortelovi toho bylo v poslední době napsáno docela dost. Někdejší člen neonacist ické kapely Conflict 88 se dva roky po sobě slušně umístil v anketě Zlatý Slavík, se svou kapelou Ortel čile koncertuje a utěšeně vyprodává maloměstské kulturáky po celém Česku. Jeho popularita v poslední době roste, takže pomalu pošilhává i po ambicióznějších sálech. číst dále
celý archiv