NP č.474 > Pošli to dálO hlas méněEva Lédlová

Před necelým rokem si ekologická aktivistka Berta Cáceres v San Franciscu převzala Goldmanovu cenu, nejvýznamnější mezinárodní ocenění v oblasti ochrany životního prostředí. Za své názory a především angažovanost v boji proti výstavbě přehrady Agua Zarca na řece Gualcarque v Hondurasu nyní zaplatila matka čtyř dětí ve svém domě životem.

Její rodina je přesvědčena, že jde o politicky motivovanou vraždu a viní státní složky z fatálního selhání, neboť jí nedokázaly zajistit ochranu, ačkoliv se v několika posledních rozhovorech netajila tím, že jí je vyhrožováno násilím či smrtí, pokud svých aktivit nenechá. O tomtéž jsou přesvědčeny také desítky mezinárodních lidskoprávních a ekologických organizací, které požadují po honduraské vládě důkladné prošetření, ukončení státní perzekuce dalších ekologických aktivistů a okamžité zastavení mnoha kontroverzních projektů, proti nimž po celé zemi bojují. Zejména pak výstavbu přehrady Agua Zarca na posvátné půdě domorodého kmene Lenca (z něhož pocházela i sama Cáceres), která by navíc svou existencí přímo ohrozila přístup stovek lidí k vodě, jídlu a lékům.

Honduras je nechvalně proslulý jako nejnebezpečnější země Latinské Ameriky a dvojnásob to platí pro tamní ekologické aktivisty. V roce 2009 byl totiž vojenským pučem v zemi nastartován proces privatizace přírodních zdrojů, což vzbudilo velký zájem zahraničních i domácích investorů, ale také masivní občanské protesty. Pikantní na celé věci je, že zatímco řada latinskoamerických zemí po převratu s Hondurasem přerušila styky, Evropská unie nebo Mezinárodní měnový fond se pro změnu nezdráhaly podpořit tamní bezpečnostní aparát milionovými půjčkami. To asi, aby výrazné postavy, jako byla Berta Cáceres, nebyly příliš slyšet.


autor / Eva Lédlová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Pole zlatem zalitá / Eva Lédlová > NP č.479 > Téma čísla Pokud někdo náhodou přehlédne, že vždycky zjara česká krajina mohutně zežloutne, nevadí, dozví se to z televizního zpravodajství jako jednu z hlavních událostí. Brukev řepka olejka je věc citlivá, politická. číst dále Po stopách pražských kanálů / Eva Lédlová > NP č.461 > Téma čísla Sice skryta v podzemí, přesto však byla pražská kanalizace v době svého vzniku chloubou a světovým unikátem, který mohli místním obyvatelé mnohých významnějších měst sužovaných pachem a splašky leda tiše závidět. číst dále Džungle vs. letiště / Eva Lédlová > NP č.486 > Pošli to dál Na území Francie se v těchto dnech rozhoduje o budoucnosti dvou zdánlivě nesouvisejících enkláv.   číst dále Chléb a hry / Eva Lédlová > NP č.480 > Pošli to dál Právě probíhající evropský fotbalový šampionát plní stránky snad všech deníků, týdeníků, čtrnáctideníků a občasníků v internetové i tištěné podobě. Fotbaloví chuligáni mají svátek a přijeli si do Francie porovnat bojový um na evropské úrovni. číst dále Bobřík odvahy / Eva Lédlová > NP č.471 > Pošli to dál Rozsudek Vrchního soudu v Nantes z konce ledna, velící vystěhovat se osmi rodinám a čtyřem farmám z oblasti Notre Dame des Landes kvůli plánované výstavbě nového letiště, byl dlouho očekávanou událostí. číst dále Francie vestoje / Eva Lédlová > NP č.476 > Pošli to dál Devátého března Francouzi poprvé vyšli do ulic vyjádřit svůj nesouhlas s navrhovanými změnami v zákoníku práce. O dva týdny později, po pravidelných demonstracích a stávkách po celé zemi, se v ulicích sešlo dvakrát tolik demonstrantů, až přes milion lidí. číst dále Kladivo na emise / Eva Lédlová > NP č.469 > Referát V polovině prosince zaznělo z dlouho očekávané pařížské klimatické konference jedno svorné a hlasité – „ano, máme dohodu“. Je ale skutečně důvod slavit? číst dále Solidární teroristky / Eva Lédlová > NP č.472 > Pošli to dál Sobota 23. ledna se v severním cípu francouzského departmentu Pas-de-Calais nesla ve znamení solidarity. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv