NP č.470 > Pošli to dálVánoční schizofrenieTomáš Malík

Vánoce jsou tradičně časem míru, lásky k bližním a... nákupní horečky. Snad proto se německé protiuprchlické hnutí rozhodlo svérázně (a s dvojměsíčním zpožděním) oslavit první výročí své existence vydáním singlu Spolu jsme silní, který tři dny před Vánoci nabídla jako vkusný dárek pod stromeček pravého vlastence.

Skladba s oficiálním podtitulem Hymna Pegidy se na německém Amazonu rázem stala černým koněm předvánočních nákupů a z pozice čtvrté nejstahovanější písně se 30. prosince dokonce propracovala do čela prodeje singlů. Její komerční úspěch lze zřejmě přiřknout hlavně sympatické ceně 1,29 eura, za níž podpořit „dobrou věc“ až tolik nebolí, spíše než neopakovatelnému kulturnímu zážitku, který broukaná hymna nabízí. „Ideální pro vánoční čas, veškeré argumenty shrnuté písní v jediné úderné hymně, která umlčí i ty nejhlasitější kritiky – Mmm, mmm, mmmmmm!“ shrnuje v uživatelské recenzi jeden spokojený kupující. Jiný zákazník se zase v podobně satirickém duchu vyznává ze svého zklamání, když si s přáteli opakovaně skladbu pouštěli a neudělala z nich lepší Němce, ani se necítili nijak silnější.

Zajímavým způsobem zareagoval na překvapivý šlágr samotný Amazon, když nahradil popis produktu krátkou douškou upozorňující, že veškerou marži, kterou z prodeje má, věnuje jedné neziskovce na podporu uprchlíků. Sympatické dadaistické gesto od nadnárodní korporace, která má v médiích kvůli extrémně tvrdým zaměstnaneckým podmínkám ve svých skladech image téměř samotného ďábla. Skeptik by na druhou stranu poukázal na to, že zatímco určitá část ceny jde díky Amazonu na podporu uprchlíků, násobně větší cifra jde, opět diky Amazonu, na boj proti nim a že celá „kauza“ funguje hlavně jako skvělá reklama s virálním potenciálem. Cynik by pak rovnou poznamenal, že Amazon, který jistě nepotěšila čtyřdenní předvánoční stávka v jeho německých skladech, nejspíše prostě pragmaticky investuje do pracovní síly, která se tolik bouřit nebude. Ještě že mají Němci Pegidu!


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Smrt bravíčkového ducha / Jan Stern > NP č.470 > Fejeton Naši dobu lze kritizovat mnoha způsoby. Pro někoho je příliš konzumní, pro jiného příliš globálně oteplená a pro dalšího příliš nemravná. Mě nic z toho netrápí. Zimu nesnáším a zpěvačky vrtící zadečky, ani konzumace čehokoli neprošlého mi nevadí. Já patřím k těm, kdo skuhrají, že je naše doba málo duchovní. číst dále Jak jsem se stal teroristou / Tomáš Zelený > NP č.470 > Téma čísla Jaké to je, probudit se v americkém akčním filmu v režii české policie? Upřímně řečeno, nic moc. Přinášíme svědectví nedobrovolného účastníka policejní akce Fénix. číst dále Cestou do Německa / Tomáš Havlín > NP č.470 > Uličníci Martin Broža sehnal práci, takže bude Nový Prostor v Brně prodávat už jen měsíc. A plánuje další změny. číst dále Konec jedné vlny? / Tereza Virtová > NP č.470 > Pošli to dál Do argentinského růžového prezidentského paláce usedl v prosinci známý manažer Mauricio Macri. Proslavil se jako primátor Buenos Aires a šéf fotbalového klubu Boca Juniors a teď se mu podařilo utnout více než dekádu trvající vládu levicové Frente para la Victoria, jíž vtiskli tvář manželé Néstor a Cristina Kirchnerovi. Pravice bouchá šampaňské a těší se na seškrtání sociálních programů, liberalizaci zahraničního obchodu a utužení vztahu s USA. číst dále

Nejčtenější články autora

Nedůvěřuj, prověřuj, zabásni / Tomáš Malík > NP č.481 > Pošli to dál Začátek července přinesl do české justice zdánlivě samozřejmý, pro některé soudce přesto překvapivý a snad i přelomový poznatek – lidé jsou si rovni. Ústavní soud totiž zrušil více než rok trvající klatbu nad Vítem Hassanem, příležitostným novinářem a všudybylem, jenž se sám rád označuje za kontroverzního člověka. Vrátil tím do hry dva roky starou kauzu s kafkovským motivem, jež na svém počátku vyslala poněkud děsivý signál – s chronickými potížisty a stěžovateli se mazat nebudeme, za katr s nimi.   číst dále Ze dne na den v ilegatiltě / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.402 > Rozhovor S Kumarem Vishwanathanem jsme se setkali v ostravském Přednádraží. V posledních týdnech tam zůstává s Romy, kteří se navzdory rozhodnutí úřadů odmítli vystěhovat. Mluvili jsme s ním nejen o tamní situaci, ale i o vydělávání na chudobě, romském obrození a novodobém kočovnictví z donucení.   číst dále Tak daleko, tak blízko / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.404 > Téma čísla Na sklonku minulého roku začal v Maďarsku platit nový zákon, který zahnal bezdomovce do ilegality. Pokud je policie přistihne opakovaně na ulici, hrozí jim několikadenní vězení. Vydali jsem se do Budapešti zjistit, co novinka přinesla a jak se místním na ulici žije.   číst dále Křehké vztahy s vesmírnou raketou / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.342 > Téma čísla Při pohledu na panorama Prahy se nedá přehlédnout - žižkovská televizní věž... Její architekt Václav Aulický tvrdí, že i "děti", na které si každý stěžuje, stojí za to mít rád.   číst dále
celý archiv