NP č.470 > Pošli to dálKonec jedné vlny?Tereza Virtová

resized/img/clanky/801x268c-cfe1-2218-header.jpg

Do argentinského růžového prezidentského paláce usedl v prosinci známý manažer Mauricio Macri. Proslavil se jako primátor Buenos Aires a šéf fotbalového klubu Boca Juniors a teď se mu podařilo utnout více než dekádu trvající vládu levicové Frente para la Victoria, jíž vtiskli tvář manželé Néstor a Cristina Kirchnerovi. Pravice bouchá šampaňské a těší se na seškrtání sociálních programů, liberalizaci zahraničního obchodu a utužení vztahu s USA.

Nový prezident nelení. Už stihl snížit vývozní cla na vybraný zemědělský export a uvolnit měnový kurz, takže peso oslabilo skoro o třetinu. Že bezprostřední dopady takových politik ponesou nejcitelněji chudí, je jasné. Zvlášť až se sníží dotace na energie avizované na leden. Macriho vítězství vykládá pravice jako svůj další triumf v regionu. Po nedávné porážce chavismu v parlamentních volbách ve Venezuele a problémech brazilské prezidentky Dilmy Rouseff je červená na politické mapě Jižní Ameriky s vítězstvím Macriho zase o něco vybledlejší. I zarytým zastáncům latinoamerické levice by mělo být s mizejícími voliči a hlavně s probíhající ekonomickou recesí jasné, že její dosavadní politika spočívající ve štědrých sociálních plánech, aniž by výrazněji danila bohaté, je neudržitelná. Model založený na vývozu (hlavně zemědělských produktů a nerostů) navíc devastuje životní prostředí i místní komunity a drží země v závislosti na světových trzích. Levice se s ním nedokázala rozejít.

Nová latinskoamerická pravice nicméně nebude mít tak volnou ruku, jako ji měli její předchůdci v neoliberálních devadesátých letech. Stojí před ní totiž široká sociální hnutí, která si svoje pozice a výdobytky jen tak vzít nenechají. Jak na adresu Macriho avizovaly Madres de Plaza de Mayo, známé aktivistické matky zmizelých za diktatury, které už proti novému prezidentovi pochodují: „Nemyslíme si, že má smysl se s ním bavit, protože s nepřítelem se nevyjednává… Pro Macriho je země firma. Zničí ji. A to nesmíme dovolit…“


autor / Tereza Virtová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Bez šéfů / Tereza Virtová > NP č.400 > Reportáž Fabrika Zanon vyrábí dlaždičky, známá je ale z jiného důvodu. Spolu s dalšími desítkami podniků se v Argentině hlásí k samosprávě pod heslem: Okupovat, vzdorovat, vyrábět!   číst dále Uprchlíci ve squatu / Tereza Virtová > NP č.467 > Pošli to dál „Dokonce i v době, kdy se Brazílie snaží překonat vlastní těžkosti, vítá s otevřenou náručí všechny uprchlíky, kteří zde chtějí žít a pracovat. Koneckonců, země, ve které žije více než 10 milionů občanů syrského a libanonského původu, nemůže konat jinak,“ napsala před měsícem brazilská prezidentka Dilma Rousseff v editorialu zpravodajského serveru Huffington Post.   číst dále Místo činu: Duchcov / L. Kratochvílová, Tereza Virtová > NP č.418 > Pošli to dál Tomáš Sedláček ve svém komentáři v Hospodářských novinách (23. 5.) tvrdí, že nacionalismus nemá s ekonomickou krizí moc co do činění (...) Škoda, že si pan ekonom nepočkal na smršť, kterou vyvolalo video z napadení v Duchcově.  číst dále Zkoumat lidský terén / Tereza Virtová > NP č.462 > Pošli to dál Že má mít věda také praktické dopady a užitek v reálném světě a neměla by se schovávat se svými teoretickými disputacemi ve věži ze slonoviny, slýcháme dnes a denně. Vědci, humanitní nevyjímaje, mají aplikovat, inovovat, přispívat k růstu HDP. Jak to ale dopadá, když je začne hromadně rekrutovat armáda? číst dále Apríl po Chebsku / Tereza Virtová > NP č.476 > Pošli to dál „Na místě kláštera na Spáleništi, jehož demolice začíná právě dnes, a na pozemcích v jeho sousedství vyroste největší zábavní park v České republice – Ocean park Cheb. Smlouva o jeho vybudování byla podepsána během nedávné návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice,“ píše prvního dubna Tomáš Ivanič z odboru kanceláře starosty Chebu. číst dále Zlaté časy js ou pryč / Tereza Virtová > NP č.457 > Téma čísla Moni žije na věhlasném berlínském squatu Köpi. Bavily jsme se o pankáčích z východu, podpoře imigrantů i jak to vypadá, když se squat utrhne ze řetězu. číst dále Barvičkami proti zločinu / Tereza Virtová > NP č.464 > Pošli to dál Palmitas je chudá čtvrť na okraji mexického města Pachuca. Teď se proslavila tím, že se zde vláda rozhodla bojovat s kriminalitou. Uměním. číst dále Nevrátit se domů s prázdnou / Tereza Virtová > NP č.438 > Dějiny přítomnosti Vysloužili si potlesk za dokumentární komedii o lžích a somálských pirátech. Co dokumentaristé prozradili sami o sobě a o nás? číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv