NP č.462 > Ženská stránkaVšichni jsme teplí, někteří teplejšíRadka Hetmánková

resized/img/clanky/801x268c-b14e-2151-header.jpg

Letošní motto Prague Pride kreativně boří předsudek, že by snad gayové a lesby byli jiní než zbytek světa. Přece jsme všichni stejní, ne? Nejsou ale někteří náhodou teplejší? A co na to kluk z autobusové zastávky?

Termokamera snímá líbající se tváře. Změť fialové, oranžové a všech dalších barev na poli mezi nimi nemůže odhalit sexuální orientaci lidí na záběru. Najdete ji na webu Pride. Z videa však odtušíme, že aktéři jsou mladí a šťastní. Taková má být Prague Pride, týden hrdosti a zapomnění, že svět může být někdy pěkně nepřátelské místo. A proto kdo letos přijede do ulic Prahy budovat gay pozitivní identitu, může využít exkluzivních nabídek hotelů, včetně limuzín a uvítacích koktejlů, bude moci posedět v nejrůznějších gay přátelských kavárnách, klubech a restauracích, dokonce přespat v Mozartově pokoji. Program bude nabitý, a tak kromě párty a průvodu třeba zavítá na nejednu přednášku nebo filmovou projekci. Po cestě se potká s ikonou Eurovision Conchitou Wurst, úspěšnými teplými političkami, fotografkami, aktivisty, byznysmeny a hrdiny filmů. Zkrátka, návštěvníci se budou moci ponořit hluboko do gay světa úspěchu, k čemuž jim snad pomohou i VIP zóny, ve kterých budou moci být hrdí a vzdálení každodenním starostem ještě o něco víc.

O bezpečnost účastníků akce se postará policie i antikonfliktní tým, a výhružka Adama B. Bartoše o povstání proti „bukvicím“ tak zřejmě zapadne do bahna jeho obvyklých nenávistných výžbleptů. Průvod proběhne, a pokud nebude lít jako z konve, fotky všech deníků zaplaví vysmáté tváře s barvami duhy. Na světě bude chvíli dobře, i když to jistě bude něco stát. Ani hrdost přeci není zdarma. Takže pokud budou návštěvníci chtít, za 600 si koupí místo v autě průvodu, aby si neunavili nožičky, za tisícovku dostanou jednodenní vstup do VIP zóny a 5000 Kč jim zajistí místo na zahajovací recepci, což znamená skoro stoprocentní šanci, že zahlédnou Czeslava Waleka na vlastní oči!

 

TROJITĚ V HAJZLU

Pak tu je ale ještě jiný, v úvodu slibovaný příběh. Příběh toho kluka ze zastávky. Potkali jsme se někdy minulý týden u zdi Olšanských hřbitovů. Že je teplej, mu koukalo z očí. Že by děsně chtěl, aby ho někdo čapnul za packu a vzal na Pride mi rovnou řekl. Jenže jeho svět se jeví tak propastně vzdálený tomu, čím se gay hnutí stalo. Putující obchoďák zvaný Prague Pride neviděl minule a s největší pravděpodobností nepůjde ani letos a ani příští rok. Není hrdý. Je bez domova, nedávno opustil děcák. Na to, aby měl odvahu vystát frontu na chleba s margarínem na Naději, je teplej příliš viditelně. Někdo by si ho mohl podat. Na Pride prý nemá peníze – označuje to slovy „jsem málo teplej“. Pohled na rozjuchané gaye a lesby by mu ty jeho oči udělaly snad ještě smutnějšími.

Děje se něco, co bylo popsáno mnohokrát. Tak blízko, a přitom tak daleko. Jako tisíce jiných teplých mladých lidí žije své trojí znevýhodnění – nepřijetí komunitou sociálně vyloučených, nepřijetí gay komunitou a daleko od přijetí mainstreamovou hetero společností. Třikrát divnej, a navíc k tomu chudej. Je sám, a když se něco nezmění, asi to tak zůstane.

 

TEPLÉ MANŽELSTVÍ EXISTUJE

Přitom v příběhu Prague Pride tohle vážně nedává smysl. Historie LGBT hnutí je ovlivněna masakrem, mučením i vzpourou, a jak jinak, odmítnutím útlaku, bojem a revolucí, kdy LGBT lidé po celém světě vystoupili za svá práva. Tento boj o toleranci a přijetí zdá se nyní končí sňatkem s multimilionovým byznysem, jehož matici stále častěji tvoří nekritická střední a vyšší střední třída. Tahle matice zůstává mnohým lidem, kteří do ní nezapadají, uzavřena. Stalo se to nějak nepozorovaně, v Evropě stejně jako v USA. Ti samí lidé, kteří se vzepřeli nespravedlivému řádu, který je zaháněl do ústraní, chudoby, do bezdomovectví, mimo legalitu i k sebevraždám, se najednou můžou přerazit, aby je tentýž řád přijmul, objal a vzal mezi sebe. Manželství byznysu, elitismu a průvodů hrdosti je s konečnou platností na světě. Kritika komercializace pochodů hrdosti, které pomalu ztrácejí sebemenší politický a lidskoprávní rozměr, se ozývá často i zevnitř queer komunity. Není divu. Je smutné pozorovat, jak po vzoru zahraničních festivalů tolerance i česká teplá komunita pátým rokem ztělesňuje děvku korporacím a byznysu. Jak se stala nástrojem pro podniky, které si během ní odprezentují svou přátelskou tvář. Jde o tvář, která má odvrátit pozornost od nekonečného porušování lidských, sociálních, environmentálních a ekonomických práv. Jde o procesy, které způsobují, že až kluk se smutnýma očima bude zase stanovat v zimě venku, jeho tělesná teplota klesne pod 36,5 °C.


autor / Radka Hetmánková VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Mizérie s identitou / Radka Hetmánková > NP č.459 > Ženská stránka Lístek, prosím. Podal jí ho. Pozvedla obočí a podívala se na něj nasupeně. Na příští stanici si vystoupíte. To už bude Olomouc? Zeptal se naoko překvapeně... vypadá to spíš jako Libeň. Děláte si ze mě srandu? Obligátní pohled na hrudník. číst dále Fenomén Fox / Radka Hetmánková > NP č.447 > Dějiny přítomnosti Liška je vychytralá šelma. Tak chytrá, že umí s přehledem vydělat zhruba miliardu dolarů ročně a vůbec se u toho nenadřít. Odkud se vzala a co je vlastně Fox News, nejsledovanější americká zpravodajská stanice? číst dále Pražská securitas / Radka Hetmánková > NP č.459 > Téma čísla V příbězích lidí bez domova mě už máloco překvapí. Smutky minulosti nelze vzít zpět. Když z nich ale vyskočí něco, co by tam doopravdy být nemělo, a hlavně, co tam být nemusí, zvedne mě to ze židle. Vyrážím rovnou na Hlavák. číst dále Lesk a bída burlesky / Radka Hetmánková > NP č.447 > Ženská stránka Cudné úsměvy, dlouhé rukavice a kolena jaksi divně u sebe. V půvabném art deco prostoru bývalého kina Illusion se od jeho prvorepublikové slávy pro ženy mnoho nezměnilo. Zamrzly v době, kdy je nikdo nepustil ke slovu. číst dále Potřebuju vidět vizi / Filip Malý, Radka Hetmánková > NP č.409 > Téma čísla Svými představeními znepokojují diváky již dvacet let. Se zakládající členkou fyzického divadla Teatr Novogo Fronta Irinou Andreevou jsme se setkali v industriálním areálu v pražské Bubenči.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv