NP č.451 > Pošli to dálTam někde venku je pravdaTomáš Malík

Akta X se vrací na televizní obrazovky. Jaké se nabízejí otázky?

Nové lyže pod stromečkem, konec amerického embarga a otevření ostrova svobody tržně soutěživému duchu, stejně jako to, že papež František konečně odkázal roztoužené Filipínce do patřičných mezí varováním, že by se neměli množit jako králíci – to vše jistě udělalo za poslední dobu radost nejednomu z nás. Přesto je to nic ve srovnání s tímhle opožděným lednovým vánočním dárkem, který k nám připlul ze zámoří. Nedostižný král televizního formátu na pokračování, seriál na pomezí všech žánrů snad s výjimkou muzikálu (pomiňme scénu v Zajížďce, kdy Scullyová zpívá mutantem pokousanému Mulderovi písničku na uklidněnou), legendární Akta X jsou zpět a osvítí zatuchlé přítmí, v němž je skrytá pravda!

Zapomeňte na zdegenerované Lannistery a Starky, kteří ze samé nudy jen obcují či se navzájem vraždí (ne nutně v tomto pořadí), aby dosáhli na nějaké ty trůny. Zapomeňte na trapné sexuální jiskření mezi faceliftovaným Sherlockem a jeho přitroublým „kamarádem“ Watsonem a horu dalších klonů, které ser iálového velikána bezostyšně vykrádají. Napětí, nebezpečí, vraždy i romance, toho všeho nabízejí „akta“ vrchovatě. Málokterý seriálový pár si během deseti let prošel takovým peklem, jako nerozluční Dana s Foxem, a přežil bez úhony nástrahy scénáristů i zvyšující se nároky zmlsaných televizních diváků. Tedy bez úhony... Nezapomínejme na opakované únosy nebohé Scullyové a zákrok spouštějící tzv. superovulaci za účelem osídlení země výhradně jejími klony (cesty Šedých jsou nevyzpytatelné). Mulder byl zase zdánlivě na prkně tolikrát, že by mu snad musel závidět i Lazar.

Těším se jako malé dítě, až se konečně dozvím, co vězí za tím, že si proradná americká vláda drží dvě detektivní vši v kožichu, když by mohla konspirovat s mimozemšťany na vyhlazení lidské rasy o poznání poklidněji. Nebo jestli přinesl počínající románek mezi stydlivou katoličkou oddanou vědě a důvtipným snílkem se sklony k závislosti na internetové pornografii po třinácti letech od poslední série nějaké to ovoce. Už brzy!


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Paradigma pekla / Jan Stern > NP č.451 > Fejeton Jeden velký filozof kdysi napsal takovou divadelní hru, kde se lidi dostanou do pekla. Ale to peklo nemá kotle, ani chlupaté čerty s ocasem až na zem, ba ani červené tapety. Je to obyčejný pokoj, z něhož nejde odejít, a v němž jsou lidé, se kterými si nelze porozumět. V závěru té filozofické hry se pak praví, že peklo jsou ti druzí. číst dále Jak jsem se stala východní Němkou / Alena Wagnerová > NP č.451 > Téma čísla Bylo sjednocení Německa osvobozením, nebo kolonizací? Čtvrtstoletí poté přibývá nepříjemných otázek. Podle autorky, která žije od roku 1969 v Saarbrückenu, si Německo nedokázalo osvojit některé důležité prvky východní zkušenosti. číst dále Birdman se vrací / Dominika Prejdová > NP č.451 > Kultura | Film Snímek Birdman, žhavý kandidát na Oscara hned v šesti kategoriích, je působivým comebackem nejen Michaela Keatona v hlavní roli, ale také režiséra, Alexandra Iñarritua. číst dále Tonoucí se hnědé chytá / Apolena Rychlíková > NP č.451 > Pošli to dál Kdysi nejsilnější pravicová strana u nás, ODS, vyrazila v posledních týdnech do lítého boje o nejfašističtější dvě procenta voličů. Její čelní představitelé se ve svých mediálních výstupech odvážně zařadili vedle Úsvitu přímé demokracie a snaží se, seč můžou, těžit z islamofobních nálad hýbajících českou společností. číst dále
celý archiv