NP č.451 > Pošli to dálTam někde venku je pravdaTomáš Malík

Akta X se vrací na televizní obrazovky. Jaké se nabízejí otázky?

Nové lyže pod stromečkem, konec amerického embarga a otevření ostrova svobody tržně soutěživému duchu, stejně jako to, že papež František konečně odkázal roztoužené Filipínce do patřičných mezí varováním, že by se neměli množit jako králíci – to vše jistě udělalo za poslední dobu radost nejednomu z nás. Přesto je to nic ve srovnání s tímhle opožděným lednovým vánočním dárkem, který k nám připlul ze zámoří. Nedostižný král televizního formátu na pokračování, seriál na pomezí všech žánrů snad s výjimkou muzikálu (pomiňme scénu v Zajížďce, kdy Scullyová zpívá mutantem pokousanému Mulderovi písničku na uklidněnou), legendární Akta X jsou zpět a osvítí zatuchlé přítmí, v němž je skrytá pravda!

Zapomeňte na zdegenerované Lannistery a Starky, kteří ze samé nudy jen obcují či se navzájem vraždí (ne nutně v tomto pořadí), aby dosáhli na nějaké ty trůny. Zapomeňte na trapné sexuální jiskření mezi faceliftovaným Sherlockem a jeho přitroublým „kamarádem“ Watsonem a horu dalších klonů, které ser iálového velikána bezostyšně vykrádají. Napětí, nebezpečí, vraždy i romance, toho všeho nabízejí „akta“ vrchovatě. Málokterý seriálový pár si během deseti let prošel takovým peklem, jako nerozluční Dana s Foxem, a přežil bez úhony nástrahy scénáristů i zvyšující se nároky zmlsaných televizních diváků. Tedy bez úhony... Nezapomínejme na opakované únosy nebohé Scullyové a zákrok spouštějící tzv. superovulaci za účelem osídlení země výhradně jejími klony (cesty Šedých jsou nevyzpytatelné). Mulder byl zase zdánlivě na prkně tolikrát, že by mu snad musel závidět i Lazar.

Těším se jako malé dítě, až se konečně dozvím, co vězí za tím, že si proradná americká vláda drží dvě detektivní vši v kožichu, když by mohla konspirovat s mimozemšťany na vyhlazení lidské rasy o poznání poklidněji. Nebo jestli přinesl počínající románek mezi stydlivou katoličkou oddanou vědě a důvtipným snílkem se sklony k závislosti na internetové pornografii po třinácti letech od poslední série nějaké to ovoce. Už brzy!


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Naděje ze zkumavky / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.453 > Téma čísla Pověstné biologické hodiny tikají v posledních letech stále tišeji a průměrný věk prvorodičky pomalu atakuje třicítku. Co ale pak, když to nejde? číst dále Křehké vztahy s vesmírnou raketou / Zuzana Brodilová, Tomáš Malík > NP č.342 > Téma čísla Při pohledu na panorama Prahy se nedá přehlédnout - žižkovská televizní věž... Její architekt Václav Aulický tvrdí, že i "děti", na které si každý stěžuje, stojí za to mít rád.   číst dále Weiglův doublethink / Tomáš Malík > NP č.460 > Pošli to dál Současná debata o humanitární krizi spojené s uprchlíky ze zemí zmítaných válečnými konflikty skýtá mnoho poloh. Od solidárních přes pragmatické až k otevřeně xenofobním. Jen Jiří Weigl, někdejší šéf prezidentské kanceláře Václava Klause, dnes hlava jeho institutu, dokáže jako nikdo jiný všechny tyto jindy skřípající roviny lišácky skloubit dohromady. Podle jeho nejnovějšího komentáře na serveru iDNES.cz je potřeba běžencům říci jasné NE, pokud nechceme riskovat náš morální kredit! číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále
celý archiv