NP č.451 > Pošli to dálTam někde venku je pravdaTomáš Malík

Akta X se vrací na televizní obrazovky. Jaké se nabízejí otázky?

Nové lyže pod stromečkem, konec amerického embarga a otevření ostrova svobody tržně soutěživému duchu, stejně jako to, že papež František konečně odkázal roztoužené Filipínce do patřičných mezí varováním, že by se neměli množit jako králíci – to vše jistě udělalo za poslední dobu radost nejednomu z nás. Přesto je to nic ve srovnání s tímhle opožděným lednovým vánočním dárkem, který k nám připlul ze zámoří. Nedostižný král televizního formátu na pokračování, seriál na pomezí všech žánrů snad s výjimkou muzikálu (pomiňme scénu v Zajížďce, kdy Scullyová zpívá mutantem pokousanému Mulderovi písničku na uklidněnou), legendární Akta X jsou zpět a osvítí zatuchlé přítmí, v němž je skrytá pravda!

Zapomeňte na zdegenerované Lannistery a Starky, kteří ze samé nudy jen obcují či se navzájem vraždí (ne nutně v tomto pořadí), aby dosáhli na nějaké ty trůny. Zapomeňte na trapné sexuální jiskření mezi faceliftovaným Sherlockem a jeho přitroublým „kamarádem“ Watsonem a horu dalších klonů, které ser iálového velikána bezostyšně vykrádají. Napětí, nebezpečí, vraždy i romance, toho všeho nabízejí „akta“ vrchovatě. Málokterý seriálový pár si během deseti let prošel takovým peklem, jako nerozluční Dana s Foxem, a přežil bez úhony nástrahy scénáristů i zvyšující se nároky zmlsaných televizních diváků. Tedy bez úhony... Nezapomínejme na opakované únosy nebohé Scullyové a zákrok spouštějící tzv. superovulaci za účelem osídlení země výhradně jejími klony (cesty Šedých jsou nevyzpytatelné). Mulder byl zase zdánlivě na prkně tolikrát, že by mu snad musel závidět i Lazar.

Těším se jako malé dítě, až se konečně dozvím, co vězí za tím, že si proradná americká vláda drží dvě detektivní vši v kožichu, když by mohla konspirovat s mimozemšťany na vyhlazení lidské rasy o poznání poklidněji. Nebo jestli přinesl počínající románek mezi stydlivou katoličkou oddanou vědě a důvtipným snílkem se sklony k závislosti na internetové pornografii po třinácti letech od poslední série nějaké to ovoce. Už brzy!


autor / Tomáš Malík VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Život v garáži / Tomáš Malík, Tomáš Havlín > NP č.397 > Téma čísla Bydlet v garáži je v lecčems krajní podobou chudoby. Cynicky řečeno, na chudobu by stačilo i méně. Na dvou pražských místech ale také vidíme, že ani v garáži nemohou být lidé šťastní. Pokud by snad byli, stejně budou muset za svým štěstím odejít.   číst dále Ekonomie orgasmu / Tomáš Malík > NP č.430 > Téma čísla Jméno Wilhelma Reicha, někdejšího enfant terrible rodící se psychoanalýzy, jehož závěry týkající se sexuality považoval Freud za inspirující, ale na svou dobu příliš odvážné, dnes něco řekne jen málokomu. Přesto právě on se výrazně zasloužil o odtabuizování společenského pohledu na sex. číst dále Po stopách kuřáků opia / Tomáš Malík > NP č.444 > Dějiny přítomnosti „Všechno, co člověk v životě dělá, a to včetně lásky, děje se v rychlíku, který se řítí ke smrti. Kouřit opium znamená rozjetý vlak opustit; zabývat se něčím jiným než životem a smrtí." Jean Cocteau číst dále Na shledanou v chudobinci / Tomáš Malík > NP č.385 > Pošli to dál Bez většího zájmu médií a bohužel také odborné veřejnosti došlo začátkem září k jednomu z nejrazantnějších zásahů do sociálních práv obyvatel ČR.   číst dále Kult americké panny / Tomáš Malík > NP č.452 > Téma čísla Panenská čistota se zdá být posledních pár desítek let statkem s pochybnou hodnotou. Za oceánem však přichází znovu do módy. číst dále Labutí píseň autíček / Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Život světských obnáší vůni svobody, tvrdou řeholi a ne vždy snášenlivé reakce okolí. Mají kolotoče šanci i v 21. století?  číst dále S nebeským kukátkem v aktovce / Tomáš Malík > NP č.455 > Téma čísla S nestárnoucí ikonou mladých techniků a přírodovědců nejen osmdesátých let, astrofyzikem Jiřím Grygarem, jsme si povídali o vesmíru, bohu a přitažlivosti vědy. číst dále Něco jsem vybudoval / Tomáš Havlín, Tomáš Malík > NP č.440 > Téma čísla Václav Kočka starší je tak trochu kolotočář bez kolotočů. Příští rok to bude už padesát let, co v Praze na Výstavišti pořádá tradiční Matějskou pouť.  číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv