NP č.445 > Pošli to dálPraštili tě? ZaplaťAndrea Novotná

Pravicová vláda se svého času rozhodla omezit návštěvy pacientů u lékaře. Zavedla za tím účelem poplatky. Bylo to nespravedlivé, už jen proto, že někteří nemocní i těch třicet korun v peněžence pocítili, zatímco jiní ne. Právem tehdy levicová opozice hromovala, právem tehdy sociální demokraté protestovali a skandalizovali vládu.

Rok se s rokem sešel, sociální demokraté jsou ve vládě a krom jiných máme i sociálně demokratického ministra vnitra Milana Chovance. Pro svou funkci má poněkud zvláštní kvalifikaci – diplom z plzeňských práv, kde podle znalců dával tituly důležitým lidem organizovaný zločin. Chovanec zaujal především vyhlášením tvrdého, nekompromisního postoje proti drogám. Zatímco ve světě přibývají zkušenosti, že „válku proti drogám“ nelze vyhrát a v tomto duchu se nedávno vyjádřila i komise OSN, český ministr vnitra to vidí jinak. Můžeme se tak nejspíš těšit na další zbytečné zásahy proti pěstitelům marihuany, v nichž má česká policie praxi.

Jako správný ministr se ale Milan Chovanec také rozhodl krýt svým „klukům“ v uniformách záda. Nelíbí se mu, že je na ně příliš mnoho stížností a policisté pak nejsou dostatečně „sebevědomí“ a zdržuje je to od práce. A celou situaci se rozhodl vyřešit tržně – podle jeho návrhu by každý, kdo si chce stěžovat na chování policisty, musel dopředu zaplatit tisícovku. Pokud by mu inspekce dala zapravdu, peníze by dostal zpátky. Nejen, že mnozí lidé, které policie poškodí, zbytnou tisícovku jednoduše nemají. Ministr zapomněl i na to, že oprávněnost stížností se velmi těžko prokazuje – i lidé, kterým se stala evidentní újma, se nedovolají spravedlnosti už jenom proto, že nelze prokázat, který konkrétní policista ji způsobil. Svoje o tom vědí třeba zbití z Czechteku. A stížností na policejní brutalitu neustává. Ministr Chovanec asi ví proč, sám v rozhovoru pro Hospodářské noviny dává modelový špatný příklad člověka, který „hned běží na inspekci, protože policista s ním praštil o něco silněji“. Že by třeba policisté přestali s lidmi zbytečně mlátit? Lepší bude už dopředu pokutovat stěžovatele. Jedna vláda se rozhodla zpoplatnit zdraví, druhá spravedlnost. Doufejme, že návrh ministra vnitra skončí podobnou ostudou, jako zdravotnická politika ministra Julínka.


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Zastrkávač / Jan Stern > NP č.445 > Fejeton Nedávno mi kamarád vyprávěl historku. Seděl se svou ženou v autě, když tu mne viděl jít po chodníku. Ona mne neznala, a tak jí kamarád povídá: „Jé, hele, to je ten můj spolužák, jak píše ty fejetony." Manželka po mně bleskla okem a pravila prý: „To jsem si nemyslela, že je to taková socka." číst dále Za město čistější / Anna Hausnerová, Ondřej Slačálek > NP č.445 > Téma čísla Už více než rok a půl platí tzv. lex Řápková, zákon, který umožňuje uložit zákaz pobytu na území obce za opakované přestupky. Co přinesl? Kromě stovek, možná tisíců vykázaných a více než dvou set lidí s uměle vyrobeným trestným činem také jednašedesát vězňů, kteří jsou ve vězení zbytečně. A dobrý pocit na některých radnicích. číst dále Šťastný sušenkový konec / Rad Bandit > NP č.445 > Ženská stránka V patnácti letech řekl Bryan doma v Jižní Karolíně svým rodičům, že se zamiloval do kamaráda z fotbalového týmu. Nejdřív dostal pěstí do obličeje, pak patnáct minut na to, aby si sbalil batoh. Stihl to za deset. Svého otce už nikdy neviděl. číst dále Namísto popravy / Ondřej Slačálek, Zuzana Brodilová > NP č.445 > Téma čísla Začaly komunální volby – sezóna očisty měst od všeho, co vadí. Psími lejny počínaje, lidmi konče. Do kurzu se dostává sousloví „nulová tolerance“. číst dále

Nejčtenější články autora

Domov je cesta / Zuzana Brodilová, Andrea Novotná > NP č.334 > Téma čísla Osvobodit se od pevného rytmu Z práce - Domů - Do práce. Najít znovu svobodu, kterou naši předkové ztratili v neolitu, když se usadili a rozdělili si půdu. A taky pořádat divoké parties. To všechno znamená freetekno pojaté jako život na cestě.   číst dále Naše dnešní revoluce / Tomáš Havlín, Andrea Novotná > NP č.371 > Téma čísla Po revoluci v listopadu 89 jsme už žádnou další nečekali. Dějiny přece už skončily, říkalo se. Dvacet let poté jsme svědky další mobilizace - tahle revoluce je ovšem konzervativní. Představujeme některé její projevy.   číst dále Na okraji zájmu, v centru dění? / Andrej Bakšiš, Andrea Novotná > NP č.398 > Téma čísla Bude tomu dvacet let od summitu v Riu a jeho závazků k trvalé udržitelnosti. Můžeme zavzpomínat, nebo se zeptat: Ukázala se pozornost k životnímu prostředí jako trvale udržitelná?   číst dále Vrčení nukleárního tygra / Andrea Novotná > NP č.459 > Pošli to dál Budeme jaderným tygrem – zní z médií v souvislosti se zprávou, že vláda schválila energetickou koncepci, která počítá s výstavbou dalších bloků v Temelíně a v Dukovanech. Několik pochybovačných komentátorů začalo řešit, kde se na takovou investici vezmou peníze – jeden takový blok je totiž legrace odhadem asi za 150 miliard a v Česku, kde ceny staveb obvykle rostou podle indexu tunelu Blanka, to nejspíš nebude cena konečná. Zásadních zpochybnění jaderné energetiky ale už mnoho nezní, v inženýrském národě zlatých českých ručiček se to pokládá za okrajovou zábavu zelených kverulantů, technofobních paranoiků a jiných obvyklých podezřelých. Nejsme na Ukrajině a nový Černobyl či nová Fukušima jsou přece tak nepravděpodobné… číst dále
celý archiv