NP č.441 > Pošli to dálBodci proti bezdomovectvíFilip Malý

Existují evropské země, které se snaží lidem bez domova pomáhat, třeba tím, že jim dají k dispozici množství levných nízkoprahových bytů, když mají zájem bydlet.

Ve výsledku je nakonec lhostejné, jestli jde o nezištný akt solidarity morálně vyspělé společnosti, nebo o výsledek celkem jednoduchých kupeckých počtů, které ukazují, že je to každopádně levnější než zaměstnávat zástupy sociálních pracovníků, policistů a dalších specialistů na hašení sociálních a zdravotních důsledků bezdomovectví. Jinde v Evropě si na lidi bez domova raději vyšlápnou a s farizejským úšklebkem ve tváři pro ně rýsují sběrné tábory za městem, samu absenci nájemní smlouvy trestají vězením či alespoň verbují bezpečnostní služby, aby je cílenou šikanou dostali aspoň za hranice příslušné městské části. Nad vynalézavostí způsobů, jak se dostat lidem bez domova na kobylku, aniž by bylo třeba si položit otázku, proč jich je zvlášť v posledních letech vlastně tolik, zůstává rozum stát.

 

S nejnovějším nápadem, jak (alespoň podle českého tisku) „vyřešit problém s bezdomovci“, přišli londýnští majitelé luxusních rezidenčních nemovitostí. Do malebných výklenků a zákoutí v blízkosti svých domů, které by snad mohly lákat k luxusnímu a přitom bezplatnému přespání pod hvězdami, začali instalovat ostré kovové hroty. Počet prostranství, která jsou opatřena protibezdomoveckou úpravou, přitom neutěšeně roste, stejně jako lidí bez domova samotných. Těch je jen v Londýně téměř jednou tolik jako před třemi lety. Poněkud asociální bodce bylo možné donedávna spatřit i před obchodními řetězci firmy Tesco, prý aby bránily antisociálnímu jednání. Alespoň odtud bodce nakonec zmizely po stížnostech zákazníků a cementových útocích aktivistů. Odsoudil je dokonce i konzervativní londýnský starosta Boris Johnson.

 

Londýnské bodce přesto příliš optimismu nenabízí, dá se totiž očekávat, že zanedlouho podobné disciplinační trendy dorazí i do zdejších větších měst, která jsou vůči lidem bez domova dlouhodobě nepřátelsky naladěna. Doufejme pak, že někoho důvtipného nenapadne vypůjčit si i další z repertoáru strategií boje proti krysám s křídly, holubům. 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Lesk a bída kamionů / Filip Malý > NP č.436 > Téma čísla Když jsem si zařizoval řidičák pro náklaďák, setkal jsem se s nedůvěřivým pohledem. „Vypadáte trochu moc normálně," namítal instruktor a skoro omluvně dodal: „Školím řidiče přes deset let a podle mě tuhle práci můžou dělat jen šílenci." Svéráz šoférů lze však jen těžko oddělit od podmínek, mezi nimiž se snaží kličkovat. číst dále Máj – zásah, potopen / Filip Malý > NP č.420 > Pošli to dál   Za doutnák dramatu s podtitulem Jde se na cikány v jinak poklidných Českých Budějovicích tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj.   číst dále Libertin, nebo puritán? / Filip Malý > NP č.363 > Téma čísla Zorientovat se ve vlastní sexualitě je náročný úkol, i když člověk nepatří k žádné sexuální menšině a netrpí deviací. Čechy jsou sice relativně liberální a trestající autority patří minulosti, ale i tak společenské stereotypy a kontrola přetrvává. Najít svobodný a vyvážený vztah se mnohdy podobá kvadratuře kruhu.   číst dále Systém dvou tříd / Filip Malý > NP č.378 > Pošli to dál Zatímco Česko se spolu s dalšími sedmi státy stalo definitivně součástí Schengenského prostoru letos v květnu, Bulharsko a Rumunsko zůstalo zeměmi druhé kategorie. Nyní se zdá, že na déle, než se původně očekávalo.   číst dále Omyl v propočtu / Filip Malý > NP č.436 > Pošli to dál Začátkem roku proplu­la do druhého čtení novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která má zastropovat budoucí maximální výši úroku na dvaceti procentech. číst dále Nemáš? Zaplatíš! / Filip Malý > NP č.457 > Pošli to dál Nekonečný seriál na motivy hledání smysluplné koncepce sociálního bydlení, která by tentokrát sloužila i někomu jinému než jen podnikavcům těžícím zdejší zlatou žílu v podobě velkokapacitních ubytoven pro chudé, má za sebou další neslavnou epizodu. Ne že bychom snad byli blíž katarzi, jen je pro její aktéry, kteří tahají za kratší stranu provazu, na obzoru nová dramatická zápletka, která dodá trochu svěží nejistoty tam, kde se staré hrozby zřejmě už přežily. číst dále Co není dovoleno Bobovi / Filip Malý > NP č.411 > Pošli to dál Ačkoli nemusíme používat tatáž slova, všichni se učíme přibližně témuž: člověk má být sám sobě šéfem, zodpovídat za své vlastní zdroje a s nimi nakládat nanejvýš rozumně a tak, aby mu přinášely co největší užitek. Spravovat a násobit svůj kapitál je výzvou dne. Platí to ale beze zbytku? Jistý programátor zaměstnaný v USA, o němž světové weby referují pouze jako o Bobovi, se přesvědčil o opaku.   číst dále Návrat veřejné služby / Filip Malý > NP č.426 > Pošli to dál Letošní předčasné volby postrádaly vyhraněné téma. Bývalé vládní strany pochopily, že politikou škrtů se u většiny lidí zdiskreditovaly, a tak jako by náhle opustily svou předchozí politiku a najely na sociální notu. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv