NP č.439 > UličníciZprávy uliceTomáš Havlín

V Praze jsou desítky míst, kde lidé bez domova žijí v provizorních přístřešcích. Bývají ukryté stranou od všeho a pro veřejnost „neviditelné“. Často se stane, že takové místo bez předešlého varování zmizí, jako nedávno ve Strašnicích. Na místě, kde jeden den žilo několik lidí, psů a koček byl druhý den pruh rozbagrované země. Kam zmizeli jejich karavany a psí boudy z prken a plachet? Odnesli je mimozemšťani?

 

Začátkem května jsme v denním centru Nového Prostoru v Brně společně naplánovali návštěvu Brněnské muzejní noci. Letos proběhl již desátý ročník, my jsme se této akci zúčastnili potřetí a i přes nepřízeň počasí byla účast hojná. Naše volba padla na Rajhrad a Předklášteří. Místenky do autobusů nám zajistila paní Marta.

V Rajhradě jsme si prohlédli výstavu v Památníku písemnictví, při naší návštěvě zde probíhala expozice věnovaná dětské ilustrované knize. Součástí Památníku písemnictví v Rajhradě je i restaurovaná benediktinská knihovna. V rajhradském areálu se nachází klášter benediktinů, který jsme si prohlédli a ve výstavní síni si vyslechli cimbálovku. Při druhé návštěvě v Předklášteří jsme se dozvěděli něco ze života jeptišek a mnichů ve zdejším klášteře Porta Coeli. V Podhoráckém muzeu jsme zhlédli výstavu věnovanou sportovním aktivitám. Promočení, ale plní zážitků jsme Noc muzeí ukončili prohlídkou světelných instalací v rámci putovní výstavy „Czech the Light“ v Zemském muzeu na Moravském náměstí. Na závěr bychom chtěli moc poděkovat panu Antonínovi, který nám všem uhradil vstupné do muzeí.

 

Prodejci Marta a Zdeněk, sociální pracovnice Markéta

 

Divadlo Rozkoš znovu vystoupí v Praze. 10. června předvede v prostoru NoD drama se zpěvy Učitelka a Oidipus. Představení vypráví příběh ženy, která se uchýlí k sexbyznysu a přijde tak o dítě. Zdánlivý konec je ale novým začátkem. Se ztraceným synem již jako dospělým mužem se po letech setkává v nočním podniku... Divadlo Rozkoš působí při sdružení Rozkoš bez Rizika a podle Hany Malinové je součástí terapie. „Cílem divadelních aktivit Rozkoše bez rizika je dostat nahoru – na pódium – ty, co se cítí být dole, na dně nebo skoro na dně,“ říká principálka divadelního souboru.

 


Tomáš Havlín autor / Tomáš Havlín VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články z tohoto čísla

Stát (se) prestižním / David Poživil > NP č.439 > Dějiny přítomnosti V Česku je na spadnutí zákon, který by měl v budoucnu zásadně přeorat pole sociální práce. Je v něm řeč o sociálních klinikách, profesní komoře a prestiži. Co nakonec přinese? číst dále Po stopách myšiček a kočiček / Apolena Rychlíková > NP č.439 > Referát „Máme plno, zkuste příští rok," slýchají stále častěji zoufalí rodiče, kteří se snaží svého potomka udat v mateřské škole. Vládní škrty spolu s baby boomem vzaly školky v posledních letech útokem a místa nejsou. Změní to dětské skupiny? číst dále Tancem proti osamělosti / Saša Blau > NP č.439 > Reportáž Městské parky, otevřená prostranství před nákupními centry a také náměstí čínských měst ráno a večer obsadí skupiny lidí středního věku, většinou žen. Scházejí se tu za úsvitu před odchodem do práce, a pak zase navečer. Vyrovnají se do řad - ti nejlepší stojí v první řadě, ti slabší vzadu - a vedle reprobedny, ze které se line čínský pop, zhruba hodinu tančí, cvičí nebo práskají káču. Pak si popřejí hezký den nebo dobrou noc a zase se pokojně rozejdou. číst dále Strašidlo špatných matek / Alena Zemančíková > NP č.439 > Ženská stránka Je mateřství kláním, v němž lze vyhrát? Dá se vůbec poznat, že žena jako matka obstála? číst dále

Nejčtenější články autora

Děti, které nepláčou / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.381 > Téma čísla Se světově uznávaným odborníkem na problematiku pěstounské péče Chrisem Gardinerem o pěstounství, zranitelnosti nejslabších i současných nepokojích ve Velké Británii...   číst dále Jednou nohou v kriminále / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.401 > Rozhovor Jako státní úřednice je vázaná mlčenlivostí, přesto mlčet nechtěla. O rodinách, které se z existenčních důvodů „dobrovolně“ vzdávají dětí, o zhroucení systému sociálně-právní ochrany dítěte i o stereotypním obrazu sociálního pracovníka...   číst dále Jing a jang, vole / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.462 > Rozhovor DJ, středoškolský učitel a multiaktivista Jan Němec alias Raveboy se v posledních letech stal tváří řady různých iniciativ. O Czechteku, Miladě, osobním tréninku a kulturní agresi… číst dále Zapomeňte na rok 1968 - S Danielem Cohn-Benditem o minulosti, evropských vyhlídkách a českých zelených / Zuzana Brodilová, Tomáš Havlín > NP č.329 > Rozhovor Během studentských bouří ve francii v roce 1968 si Daniel Cohn-Bendit vysloužil přezdívku „Rudý Danny“. Od té doby ale uplynulo moře času a dnes sedí v evropském parlamentu za zelené. Přivolává ekologickou revoluci a obává se, aby lidé v časech krize Nespadli do náruče ultrapravice.    číst dále
celý archiv