NP č.438 > Pošli to dálI Kalousek může mít někdy pravduPetr Pospíšil

Ten billboard mě dostal do kolen. Hranice nechtěného komična už předvolební reklamy pokořily mnohokrát, ale co je moc, to je moc. A právě do této kategorie patří billboard Babišova ANO, na němž se jeden z nejbohatších Čechů usmívá u hesla Odstraníme překážky pro podnikatele.

 

Jsou překážky a překážky. Některé z nich brání tomu, čemu se dnes už trochu archaicky říká střet zájmů. A v odstraňování právě těchto překážek je Babišova strana přebornicí. Jeden z nejbohatších Čechů a vlastník zemědělského impéria Agrofert je zároveň nejpopulárnějším politikem, ministrem financí, šéfem druhé nejsilnější strany, vlastníkem dvou deníků a dalších médií… Hovoří se o desítkách lidí, kteří přecházejí z Babišova ekonomického impéria do toho, co se stává jeho impériem politickým, tedy na vládní úřady. „Odstraňovat překážky pro podnikání“ půjde Babišovi jistě dobře. Zvlášť pro určité podnikání.

 

Když loni a předloni začaly kauzy týkající se financování hlavních stran definitivně připomínat béčkový thriller, mohlo se zdát, že horší už to být nemůže a že koneckonců dává smysl „hodit to“ oligarchovi, který už přece všechno má, tak proč by kradl… Člověk jen musel zapomenout, že něco podobného se říkalo v roce 2010 o straně „knížete Karla“. Po pár letech odváděla policie z ministerstev její stranické náměstky v poutech a pravidelným televizním divákům došlo, že Kalouskova častá nervozita také asi nebude jen tak.

 

Dnes Kalousek mluví z opozičních lavic a patří k nejvýmluvnějším kritikům svého nástupce v křesle ministra financí. Netřeba zapomínat na to, jak propadla jeho (spíše jeho než Nečasova) vláda. I člověk s nečistým svědomím ale občas může mít naprostou pravdu. Říká-li Kalousek, že stát i významná média jsou dnes v rukou člověka, který by sám měl být v jejich kritickém hledáčku, popisuje realitu. Realitu, která může přinést ještě drsnější překvapení, než na jaká jsme dosud zvyklí.

 

Některé překážky pro podnikání je možná lepší neodstraňovat.


autor / Petr Pospíšil VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Kdo vládne světu... / Alexandr Budka, Petr Pospíšil > NP č.374 > Téma čísla Torií spiknutí jsou desítky, vzájemně si odporují. Je velmi nesnadné a nemá ani smysl anžit se je propojit do jednoho smysluplného rámce. Představují spíše nesourodou sbírku různých představ, dokument představ o povaze moci.   číst dále Chvála neslušnosti / Petr Pospíšil > NP č.353 > Téma čísla Pro hospodské a novinářskéhlídače morálky je Egon Bondy prostě „estébák“. Pro jiné zase člověk vyšinutý, zmítaný maniodepresivní psychózou. A pro další velký básník, spisovatel, myslitel. Čím z toho byl doopravdy? Bezpochyby vším.   číst dále Zpověď nekuřáka / Petr Pospíšil > NP č.487 > Pošli to dál Vždy jsem se považoval za fanatického nekuřáka. Kouření mi (na rozdíl od mých dvou sourozenců) asi navždy znechutil pohled na otce, jemuž jsem se jinak obdivoval a u nějž jsem nemohl pochopit, že s kouřením chce přestat – a nemůže.   číst dále Sexuální výchova... a její kritici / Petr Pospíšil > NP č.386 > Téma čísla Na nevinná dítka školou povinná se valí promiskuita, sebeukájení a další nemravnosti. Tedy alespoň podle odpůrců sexuální výchovy, kteří požadují stažení tohoto předmětu ze škol. Mají pravdu oni, anebo jejich oponenti, kteří je obviňují z tmářství? V čem je vlastně spor?   číst dále Jste snad z jinýho světa? / Petr Pospíšil > NP č.348 > Kultura | Hudba Bývalý ministr kultury Jandák se nedávno blýskl výrokem, že bigbeat není pořádné umění. Ještěžě neví, že peníze z ministerstva, které ne až tak dávno kontroloval, nedávno podpoříly vydání tří cédéček, které staví jeho uměnovědný postřeh na hlavu. Kdo by čekal, že vydání brněnských legend osmdesátých let Odvážní bobříci a Pro pocit jistoty bude po takové době představovat událost?   číst dále Některé ceny smrdí / Petr Pospíšil > NP č.397 > Pošli to dál Pro některé umělce je státní vyznamenání velkým dnem v životě, pro mnohé nedostižným snem.   číst dále Umí Česko pomáhat? / Petr Pospíšil > NP č.333 > Téma čísla Často slyšíme o české rozvojové pomoci, ať už ze strany státu nebo neziskových organizací. Umí ale Česko účinně pomáhat chudým zemím? Zeptali jsme se Ondřeje Horkého z Ústavu mezinárodních vztahů.     číst dále Bobo for děkan / Petr Pospíšil > NP č.373 > Pošli to dál Jména ministrových poradců znají obvykle jen nemnozí – opravdu zapálení pozorovatelé politického dění a snad i někteří novináři. V případě Ladislava Bátory, který se stal poradcem ministra školství, je ale situace jiná.   číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv