NP č.436 > Pošli to dálZakažme jim cestovatAndrea Novotná

Pro některé představuje ruské kořistnické obsazení Krymu tragédii. Pro jiné je zdrojem zadostiučinění.

Pro některé představuje ruské kořistnické obsazení Krymu tragédii. Pro jiné je zdrojem zadostiučinění. Vidíte, je to tak, jak jsme vždycky říkali. Rusové jsou imperialistický národ, ozývá se. Pak už není daleko k výzvě - ztrestejte všechny ruské občany. Zakažme jim cestovat na Západ. Sankce, které by dopadly pouze na oligarchy a velké firmy, jsou podle českých mediálních válečníků málo. Když už jsme bezmocní a nemáme šanci Putinovo jednání významněji ovlivnit, vylijme si alespoň vztek na ostatních.

 

Putin chce eskalovat napětí a vyvolat dojem, že Západ Rusům křivdí a staví se proti nim jako celku. Stoupenci plošných sankcí, které dopadnou na celé obyvatelstvo (a nejvíc pocho­ pitelně na ty, kteří nemají prostředky sankce obcházet), jen hrají Putinovu hru: pokud budou obyčejní Rusové kolektivně potrestáni, snad­ něji se spokojí s tvrzením, že jde o o zlou vůli. Lidé, kteří pokřikují, že by Rusové neměli mít en bloc právo vycestovat na Západ, by možná
měli vysvětlit, jak by věci demokracie v Rusku pomohlo, pokud by se k nám nesměly přijet po­ dívat třeba Pussy Riot. Odpůrci Putina a války projevují už dnes nemálo osobní odvahy. Plošné sankce by jejich situaci ještě ztížily.

 

A mohli bychom si položit i jinou otázku - chceme být také skutečně osobně odpovědní za všechno, co někdo vykoná naším jménem? Můžeme se jistě bránit, že Česká republika přeci nikoho neoku­ puje (i když třeba Srbové nebo Afghánci na to mohou mít jiný názor). Ale i tak - důvěřujeme našim mocným skutečně natolik, že bychom chtěli nést osobní odpovědnost za jejich rozhodnutí? Pokud ano, můžeme začít tím, že přímo ze své peněženky s radostí vysázíme odměny pro Janu Nagyovou, předražené náklady na tunel Blanka anebo třeba odškodné terčům některých bonmotů prezidenta. Až to uděláme, můžeme vymýšlet, jak a proč potrestat všechny Rusy za Putina.


autor / Andrea Novotná VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA
celý archiv