NP č.432 > Pošli to dálZa morálnější městskou dopravuZuzana Brodilová

„Dobrý den, kontrola jízdenek, předložte váš cestovní doklad." S podobnou výzvou se někdy potkal asi každý, kdo občas využívá městskou hromadnou dopravu. V Brně by se však cestující měli od začátku letošního února připravit na nový druh kontroly.

„Dobrý den, kontrola jízdenek, předložte váš cestovní doklad.“ S podobnou výzvou se někdy potkal asi každý, kdo občas využívá městskou hromadnou dopravu. V Brně by se však cestující měli od začátku letošního února připravit na nový druh kontroly.

Po pražském magistrátu, který v rámci boje za čistší cestování zavedl mobilní týmy, jejichž posláním je vykazovat pasažéry nesplňující hygienické standardy z vozu a nabízet jim sociální služby, začalo jednat i Brno. Zde však do boje za lepší zítřky v cestování nevytáhl magistrát, ale dopravní podniky. Do svých vozů nově zavádějí tzv. preventisty – muže a ženy ve žlutých reflexních vestách, kteří mají mít v popisu práce ještě širší rozsah činností. Dle mluvčí dopravních podniků Lindy Hailichové budou krom kontroly jízdenek, kdy sice nemohou uložit pokutu, ale mají právo cestujícího bez platné jízdenky do tramvaje nepustit, z vozů vyhazovat znečištěné nebo silně zapáchající a také „předcházet problémům např. s opilými a hlučnými osobami a v hromadné dopravě budou dohlížet i na morální zásady“. Mluvčí pak upřesnila, že se může jednat třeba o situace, kdy mladší neuvolní místo staršímu.

I když pomineme fakt, že preventisté mohou před tramvají těžko poznat, zda si člověk chystá nebo nechystá označit jízdenku, a těžko tak někoho nepustí do tramvaje pouze na základě tohoto kritéria, je zjevné, že se jedná o další opatření namířené proti lidem bez domova, kteří v zimě hledají útočiště před mrazem. To jistě leckdo uvítá. Notorické říkanky o právu daňových poplatníků a poctivě pracujících na to či ono (neobtěžování zápachem těch, kterým tato společnost nepatří, nevyjímaje) nejsou novinkou pro nikoho, kdo za poslední roky vyslechl či přečetl diskusi na téměř libovolné téma. Nad brněnským pokusem o zavedení výkonného dohledu nad morálkou by však mohli zpozornět i příznivci konzervativních argumentů. Snad nás nečeká doba, kdy budeme poslušně reagovat na výzvy novodobé morální policie typu: „Dobrý den, kontrola čistoty mravů, předložte se k očichání a připravte si svůj mravní profil.“


autor / Zuzana Brodilová VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Banánova cesta / Zuzana Brodilová > NP č.453 > Fejeton Od doby, kdy si do uší pustil Kritickou situaci, se s ním punková a hardcorová muzika táhne dodneška. O násilí, kompromisech a životu bez berliček jsme si povídali s Banánem. číst dále Vzít do ruky sprej... / Andrea Novotná, Zuzana Brodilová > NP č.373 > Téma čísla Graffiti patřilo k vedlejším produktům revoluce. Stylizované nápisy na zdech přiblížily Prahu západu dříve než nové supermarkety a silnice. Policie zpočátku příliš často zasahovat neuměla nebo nechtěla. Příslovečné betonové džungle sídlišť tak vytvořily ideální prostor pro vznik místních „crew“. Všeho do času?   číst dále Za čisté město / Tomáš Havlín, Zuzana Brodilová > NP č.373 > Téma čísla Jihlavu předchází pověst jednoho z „nejpočmáranějších“ měst v republice. A také města, jehož radnice bojuje proti writerům nevybíravími metodami, aniž by jim nabídla jedinou legální plochu. To zní přitažlivě. Nejde ale jen o populistickou bublinu?   číst dále Pěkný Žižkov - klidně bez vás / Tomáš Malík, Zuzana Brodilová > NP č.335 > Téma čísla Podoba českých měst se díky záměrům investorů v posledních letech mění. Jejich aktivitu mohou usměrnit především radnice. Příklad Žižkova, jedné z nejsvéráznějších čtvrtí v Česku, bohužel dokazuje, že námluvy radních s developery nejsou výjimkou.   číst dále
celý archiv