NP č.431 > Pošli to dálNávrat veřejné službyFilip Malý

 

Někteří politici se svými libůstkami jakoby byli obdařeni darem nesmrtelnosti. O stejně hvězdný comeback, který se svého času podařil senátoru Jiřímu Čunkovi s populárním programem nenávisti ke svým „opáleným“ bližním a chirurgickým čištěním společnosti od vředů, se nyní pokouší Ivana Řápková, která se z mediálního výsluní poněkud vytratila po té, co nebyla k nalezení její diplomová práce z plzeňských práv. Na pomoc si vzala tentokrát dvě těžké váhy, senátory Jaroslava Doubravu, který svého času posílal na Šluknovsko armádu, aby zabránila „Cikánům zapalovat města podobně jako v Anglii“, a Jaroslava Zemana. Ten pro změnu nemá daleko k rétorice třetí říše, když v četných interview bez obalu mluví o „řešení cikánské otázky“ a varuje před „novou kastou cikánských feudálů“, kteří prý rozmařilým životem na sociálních dávkách tunelují státní rozpočet.

 

V žaludku leží trojici politiků právě onen návrat do království hojnosti v podobě necelých tří a půl tisíc korun pro dlouhodobě nezaměstnané, k němuž mělo dojít poté, co Ústavní soud v roce 2012 zrušil jeden z pilířů Drábkovy „sociální reformy“, povinnou veřejnou službu, kterou označil za novodobé nucené práce. Řápková a spol. se nyní snaží vrátit do hry tento institut v podobě, jak vypadal v roce 2009, kdy mu do českého právního řádu pomohl někdejší ministr práce a sociálních věcí Nečas s prozaickým odůvodněním, že bude populární.

 

Opatření, díky kterému se budou lidé bez práce znovu nuceni promenovat v oranžových vestách před sousedy kvůli tomu, aby si přilepšili tisícovku k tzv. existenčnímu minimu ve výši dvou tisíc korun, nyní odůvodňují zvýšenou motivací k nalezení zaměstnání a snahou o udržení pracovních návyků. S receptem proti vysoké nezaměstnanosti a nedostatku pracovních míst v sociálně vyloučených lokalitách tak chrabří bojovníci proti nepřizpůsobivým zatím nepřišli. Jasné je jen to, že si lidé bez práce budou nejspíš muset svou státní almužnu znovu zasloužit - aby nezpychli.

 

 

 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Lesk a bída kamionů / Filip Malý > NP č.436 > Téma čísla Když jsem si zařizoval řidičák pro náklaďák, setkal jsem se s nedůvěřivým pohledem. „Vypadáte trochu moc normálně," namítal instruktor a skoro omluvně dodal: „Školím řidiče přes deset let a podle mě tuhle práci můžou dělat jen šílenci." Svéráz šoférů lze však jen těžko oddělit od podmínek, mezi nimiž se snaží kličkovat. číst dále Máj – zásah, potopen / Filip Malý > NP č.420 > Pošli to dál   Za doutnák dramatu s podtitulem Jde se na cikány v jinak poklidných Českých Budějovicích tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj.   číst dále Systém dvou tříd / Filip Malý > NP č.378 > Pošli to dál Zatímco Česko se spolu s dalšími sedmi státy stalo definitivně součástí Schengenského prostoru letos v květnu, Bulharsko a Rumunsko zůstalo zeměmi druhé kategorie. Nyní se zdá, že na déle, než se původně očekávalo.   číst dále Omyl v propočtu / Filip Malý > NP č.436 > Pošli to dál Začátkem roku proplu­la do druhého čtení novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která má zastropovat budoucí maximální výši úroku na dvaceti procentech. číst dále Libertin, nebo puritán? / Filip Malý > NP č.363 > Téma čísla Zorientovat se ve vlastní sexualitě je náročný úkol, i když člověk nepatří k žádné sexuální menšině a netrpí deviací. Čechy jsou sice relativně liberální a trestající autority patří minulosti, ale i tak společenské stereotypy a kontrola přetrvává. Najít svobodný a vyvážený vztah se mnohdy podobá kvadratuře kruhu.   číst dále Nemáš? Zaplatíš! / Filip Malý > NP č.457 > Pošli to dál Nekonečný seriál na motivy hledání smysluplné koncepce sociálního bydlení, která by tentokrát sloužila i někomu jinému než jen podnikavcům těžícím zdejší zlatou žílu v podobě velkokapacitních ubytoven pro chudé, má za sebou další neslavnou epizodu. Ne že bychom snad byli blíž katarzi, jen je pro její aktéry, kteří tahají za kratší stranu provazu, na obzoru nová dramatická zápletka, která dodá trochu svěží nejistoty tam, kde se staré hrozby zřejmě už přežily. číst dále Rutinní záležitost / Filip Malý > NP č.404 > Pošli to dál Dívá-li se člověk do minulosti, je v pokušení uvěřit, že dějiny jsou záležitostí několika významných lidí, kteří přímo „řídí“ naše osudy. My ostatní, anonymní jednotlivci, jsme jen pasivními diváky nebo pěšáky v šachové partii, kterými se táhne dopředu.   číst dále Tohle je Ústí / Filip Malý > NP č.422 > Pošli to dál Pomalu končící léto přineslo kromě nečekaného rozuzlení natahovaného thrilleru o zkáze bratrstva ze Sněmovní 4 také jeden zajímavý fenomén – songy, jejichž autoři se vyznávají z vřelého vztahu k rodnému městu, aniž by sklouzávali do otravného patosu a sentimentu. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv