NP č.425 > Pošli to dálNa svatého VáclavaFilip Malý

Zdálo by se, že český kníže z hlubin středověku je již spíše polozapomenutým patronem, ze kterého nepůjde vykřesat žádnou jiskru. Letos se ale znovu ukázalo, že i světec z 10. století může překvapit. Nezůstalo jen u tradičních svatováclavských mší ve Staré Boleslavi.

Zdálo by se, že český kníže z hlubin středověku je již spíše polozapomenutým patronem, ze kterého nepůjde vykřesat žádnou jiskru. Letos se ale znovu ukázalo, že i světec z 10. století může překvapit. Nezůstalo jen u tradičních svatováclavských mší ve Staré Boleslavi.

Na svatého Václava, dne 28. září, tentokrát prošel Prahou i tradiční DIY karneval. Jeho organizátoři přicházejí každý rok s novým tématem, a jelikož osud ruských anarchofeministek z Pussy Riot vyvolal vlnu zájmu i v českých luzích a hájích, před ruským velvyslanectvím v Bubenči bylo veselo: k tanci hrály pojízdné soundsystémy a podobně jako každý rok si plno účastníků vyrobilo masky, které mohly souviset s hlavním tématem, ale nijak se na to nehledělo. Rozhodující byla zábava a párty – udělat karneval i s pomocí masky lepší nejen pro sebe, ale i pro ostatní.

V pozdním odpoledni se průvod masek pohnul a vydal se – přímo na Hrad! V mnoha evropských metropolích by něco takového zřejmě nebylo možné, zejména když pořadatelé akce dopředu hovořili o zdejším establišmentu s notnou dávkou neuctivosti a svoji podporu vězněným ruským aktivistkám rozhodně nechtěli spojovat se sympatiemi k žádné ze zavedených politických stran. Přesto se rozhrkané dodávky již v pozdním večeru drkocaly po dlažebních kostkách Loretánského náměstí a spolu s nimi také davy tanečníků, kteří po čase opět mohli mít pocit, že město je jejich.

V předvečer dne sv. Václava, se ale konala ještě jiná akce. Ve slezské Ostravě se na ulicích srotilo kolem pěti set příznivců ultrapravice a pokusilo se zaútočit na ubytovnu pro chudé. Jako již o měsíc dřív na stejném místě, také tentokrát vypukla v ulicích Ostravy pouliční válka mezi policií a násilníky z řad neonacistů a chuligánů. Vzduchem lítaly kameny i slzný plyn, zadrženo bylo dvacet jedna lidí.

Na sv. Václava se pak mohlo opakovat něco podobného – neonacisté si nahlásili další srazy do Vítkova, na pražském Václavském náměstí i v Krupce u Teplic. Zejména na posledním jmenovaném místě je ale tentokrát čekala početná přesila, která dala jasně najevo, že rasisté nebudou mít volný prostor. Podle některých účastníků se pak atmosféra v Krupce mohla aspoň trochu přiblížit ke zmíněnému karnevalu – hrála hudba a vystoupila i zdejší hiphopová banda De La Negra.

Zdá se, že svatováclavským řáděním se uzavřela sezóna pouličních akcí. Zima se nezadržitelně blíží a málokdo bude mít chuť opustit vyhřátý byt a šlapat chodník, když teplota klesá pod nulu. Co bude za rok, kdo ví. Rozhodně by ale nevadilo, kdyby přibylo akcí, které se pokouší vytvářet alternativní prostor založený na vzájemném sdílení, než těch, které se vyčerpávají v násilí zdůvodněném rasistickým blouzněním. 


autor / Filip Malý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Lesk a bída kamionů / Filip Malý > NP č.436 > Téma čísla Když jsem si zařizoval řidičák pro náklaďák, setkal jsem se s nedůvěřivým pohledem. „Vypadáte trochu moc normálně," namítal instruktor a skoro omluvně dodal: „Školím řidiče přes deset let a podle mě tuhle práci můžou dělat jen šílenci." Svéráz šoférů lze však jen těžko oddělit od podmínek, mezi nimiž se snaží kličkovat. číst dále Máj – zásah, potopen / Filip Malý > NP č.420 > Pošli to dál   Za doutnák dramatu s podtitulem Jde se na cikány v jinak poklidných Českých Budějovicích tentokrát posloužil bezvýznamný incident, který se odehrál na pískovišti mezi dvěma matkami na sice obřím, ale úhledném sídlišti Máj.   číst dále Systém dvou tříd / Filip Malý > NP č.378 > Pošli to dál Zatímco Česko se spolu s dalšími sedmi státy stalo definitivně součástí Schengenského prostoru letos v květnu, Bulharsko a Rumunsko zůstalo zeměmi druhé kategorie. Nyní se zdá, že na déle, než se původně očekávalo.   číst dále Omyl v propočtu / Filip Malý > NP č.436 > Pošli to dál Začátkem roku proplu­la do druhého čtení novela zákona o spotřebitelských úvěrech, která má zastropovat budoucí maximální výši úroku na dvaceti procentech. číst dále Libertin, nebo puritán? / Filip Malý > NP č.363 > Téma čísla Zorientovat se ve vlastní sexualitě je náročný úkol, i když člověk nepatří k žádné sexuální menšině a netrpí deviací. Čechy jsou sice relativně liberální a trestající autority patří minulosti, ale i tak společenské stereotypy a kontrola přetrvává. Najít svobodný a vyvážený vztah se mnohdy podobá kvadratuře kruhu.   číst dále Nemáš? Zaplatíš! / Filip Malý > NP č.457 > Pošli to dál Nekonečný seriál na motivy hledání smysluplné koncepce sociálního bydlení, která by tentokrát sloužila i někomu jinému než jen podnikavcům těžícím zdejší zlatou žílu v podobě velkokapacitních ubytoven pro chudé, má za sebou další neslavnou epizodu. Ne že bychom snad byli blíž katarzi, jen je pro její aktéry, kteří tahají za kratší stranu provazu, na obzoru nová dramatická zápletka, která dodá trochu svěží nejistoty tam, kde se staré hrozby zřejmě už přežily. číst dále Rutinní záležitost / Filip Malý > NP č.404 > Pošli to dál Dívá-li se člověk do minulosti, je v pokušení uvěřit, že dějiny jsou záležitostí několika významných lidí, kteří přímo „řídí“ naše osudy. My ostatní, anonymní jednotlivci, jsme jen pasivními diváky nebo pěšáky v šachové partii, kterými se táhne dopředu.   číst dále Tohle je Ústí / Filip Malý > NP č.422 > Pošli to dál Pomalu končící léto přineslo kromě nečekaného rozuzlení natahovaného thrilleru o zkáze bratrstva ze Sněmovní 4 také jeden zajímavý fenomén – songy, jejichž autoři se vyznávají z vřelého vztahu k rodnému městu, aniž by sklouzávali do otravného patosu a sentimentu. číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv