NP č.424 > Kultura | HudbaDuchové proti pasivitěKarel Veselý

The Roots a Elvis Costello na společném albu Wise Up Ghost & Other Songs propojují množiny dobré vůle.

 

Mohlo by se zdát, že digitálně propojená doba přímo vybízí k nejrůznějším kolaboracím mezi hudebníky. Jenže pravdou je spíše opak – jen hrstka interpretů se odhodlá vystoupit z mantinelů postavených z očekávání fanoušků a pustit se do projektu, který by při troše smůly mohl ohrozit jejich křehkou kariéru. O to více potěší, když se najdou odvážlivci, kteří se vrhnou do podobně nejistých projektů a skutečně se jim podaří vybudovat smysluplný most mezi dvěma světy. Společné album britského zpěváka Elvise Costella a filadelfského hiphopového bandu The Roots je přesně takovým počinem. Suverénně překračuje nejen hranice žánrů, ale i představivosti fanoušků.


Spolupráce pětapadesátiletého elegána z Londýna (kterého si většina lidí spojí s interpretací balady Charlese Aznavoura She z romantického filmu Notting Hill) s americkou hiphopovou úderkou vypadá na první pohled divoce, jenže ve skutečnosti je spojuje mnohem více než jen láska k brýlím s tlustou obroučkou. Costello si z punkové revoluce konce sedmdesátých let odnesl hudební volnomyšlenkářství a v následujících třech dekádách se stal doslova chodící encyklopedií popu s diskografií nadžánrového chameleóna, který do sebe vstřebal všechno od soulu, funku až po reggae. A Ahmir „Questlove“ Thompson, bubeník a kapelník The Roots, zase ve své knize Mo' Meta Blues dokazuje, že je obsedantním fanouškem populární hudby, jehož obzory daleko přesahují záběr jeho kolegů. Oba dva navíc rádi vyhledávají inspirativní kolaborace – Costello má za sebou desky s Burtem Bacharachem či Richardem Harveym, Questlove vypomáhal mimo jiné na projektech Al Greena či D'Angela.


Znovuzrození chameleóna


Poprvé se potkali před čtyřmi lety, kdy Costello vystupoval v televizní talkshow Jimmyho Faloona, v níž The Roots působí jako doprovodná kapela. Britského zpěváka tehdy překvapili znalostí jeho hitů a ještě při večerním posezení vznikl nápad natočit desku coververzí Costellových písní v podání The Roots. To by ale samozřejmě nebyli dva vizionáři, aby se spokojili s pouhými předělávkami. Z tuctu skladeb alba Wise Up Ghost & Other Songs sice občas vykoukne známý motiv či kus textu z Costellova staršího materiálu (Stick Out Your Tongue například odkazuje na třicet let starou píseň Pills and Soap), jako celek ale deska dýchá novostí a espritem znovuzrozeného veterána, do níž o generaci mladší hudebníci napumpovali svěží energii. A Costellův drzý chrčák už léta nezněl tak dobře jako ve Walk Us Uptown, v níž se potkává reggae s funkovým groove.


The Roots (bez chybějícího rappera Blacka Thoughta) jsou především fantastická živá kapela, která servíruje syrovou energii černé hudby stylem, který si nic nezadá se Sly and the Family Stone nebo Funkadelic/Parliament. Questlove ale také moc dobře ví, kdy funkové rozcvičky (Come the Meantimes) vystřídat pomalejšími tempy, v nichž skladby obaluje do smyčcových aranží orchestrálního soulu (Refuse to be Saved, Wise Up Ghost).


Zajímavý je i politický podtext alba. Jestliže na předchozím kolaborativním albu Wake Up! s Johnem Legendem The Roots horovali proti malověrnosti a pesimismu pomocí coververzí šlágrů z éry boje za občanská práva, s Costellem u mikrofonu brojí proti pasivitě a přihlížení bezpráví. Podobně bohulibé projekty se málokdy povedou tak jako spojení těchto veteránů.


Elvis Costello & The Roots – Wise Up Ghost and Other Songs (Blue Note, 2013)

Temné je krásné


Ne jeden, ale hned dva zajímavé hudební projekty přijedou 12. října do smíchovské MeetFactory – chicagské postmetalové trio Russian Circles a gotická písničkářka Chelsea Wolfe. První jmenovaní za deset let své existence vydali pět alb, na kterých dovedli k dokonalosti epický, atmosférický metal, který nepotřebuje ukazovat svaly a už vůbec nepotřebuje vokalistu. Svoje desky vydávají každý druhý rok vždy v říjnu, snad aby měly tu pravou podzimní náladu. V Praze představí aktuální Memorial. Jejich parťačkou bude Chelsea Wolfe, osobitá kytaristka čerpající jak z folku, tak z industriálu, libující si v temných náladách. Kdo jiný by taky nazval své album Pain Is Beauty?


Russian Circles (USA) + Chelsea Wolfe (USA), 12. 10. 2012, MeetFactory, Praha


 


autor / Karel Veselý VŠECHNY ČLÁNKY AUTORA

Nejčtenější články autora

Děti konzumního ráje / Karel Veselý > NP č.396 > Téma čísla Dříve se subkultury točily kolem hudebních směrů, dnes si mladí hipsteři užívají hlavně jejich kombinování.   číst dále Krása chybových hlášek / Karel Veselý > NP č.430 > Kultura | Hudba Syntax Error Tomáše Vtípila vyhlašuje válku posluchačským stereotypům. číst dále Opatrně s tím slovem na „N“ / Karel Veselý > NP č.475 > Téma čísla Hanlivým slovům je možné vtisknout opačný význam. Ale urážka se tím smazat nemusí. číst dále Zrození popu z ducha nudy / Karel Veselý > NP č.467 > Téma čísla Na okrajích močálů nudy mohou vyrůst překrásné květiny. Co když se ale do hry vloží Twitter?   číst dále Hudební průmysl (znovu) na rozcestí / Karel Veselý > NP č.328 > Referát Málokdo asi bude souhlasit s názorem, že hudba je jen zboží. a přesto si kupujeme cdčka nebo mp3 na internetu a platíme peníze, ze kterých hudebníci uvidí jen minimum. vítejte do světa hudebního průmyslu. číst dále Co přijde po ironii? / Karel Veselý > NP č.396 > Téma čísla Hipsteři jsou mrtví. Kdo nastoupí na jejich místo?   číst dále Magický brutalismus / Karel Veselý > NP č.423 > Kultura | Hudba Polský projekt Stara Rzeka vzývá mystéria přírody. číst dále Na procházce s misantropem / Karel Veselý > NP č.440 > Kultura | Hudba Kultovní blackmetalová skupina Master‘s Hammer se na novém albu Vagus Vetus vypořádává s moderní civilizací.  číst dále

Chci pomoci konkrétním lidem bez domova a v nouzi

Podívejte se profily našich nejlepších prodejců, kterým nechybí zodpovědnost a poctivost, ale chybí jim zázemí, oblečení, obuv nebo nějaká speciální pomůcka, aby se mohli cítit spokojeně a žilo se jim lépe. Našim prodejcům můžete přispět na jejich konkrétní potřeby nebo přání.
Chcete se o jejich osudu dozvědět víc? Děkujeme všem dárcům.

celý archiv